Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Kažką panašaus yra sakęs ir Vytautas Šapranauskas. Kalbant apie vyrus ir moteris, bent aš iškart prisimenu savo vaikystės filmą „Vyras ir moteris“ ir to prancūzų filmo melodiją, iš kurios įstrigo tik priedainis, nes jis nesunkus: „Šaba daba da, šaba daba da...“ Gaila, šios dainos niekur nebegirdžiu.
Neseniai buvau Palangoje. Kai kuriuose kavinėse jau pasirodė pirmieji muzikantai, bet populiariausia daina ta pati kaip ir kiekvienais metais, kurios žodžius dainininkai saviveiklininkai traukia ilgindami balses: „tū ateiny kaip aušrynė...“
Bet ne apie dainas šis tekstas. Jis apie vyrus ir moteris. Pastebma, jog vyrai dominuoja vadovų postuose, bet bristi iš sunkumų geriau sekasi bendrovėms, kurių vairą valdo moterys. Štai Prancūzijos įmonių rezultatų analizuotojai teigia, kad kuo daugiau moterų vadovauja įmonei, tuo mažiau jos akcijos smunka rinkoje. Britai džiaugiasi savo bendrove „Hermes“, kurios, vienintelės iš didžiųjų šalies kompanijų, akcijų kaina kyla ir kurioje daugiau nei pusė vadovų yra moterys.
Švedai sunkmečiu, pasirodo, taip pat atsigręžė į moteris vadoves. Šalies vyriausybė ėmėsi projekto, kuriuo į bendrovių valdybas siekiama įtraukti kuo daugiau moterų. Nors yra ir neatiduodančių visiškos pirmenybės vadovėms moterims, o iškeliančių mišrias komandas.
Karjeros moterys – atskira moterų kategorija. Išsilavinusi, profesiją įgijusi ir materialiai apsirūpinusi moteris vadovaujasi ir pasikliauja tik savo protu. Tokia stengiasi sveikai gyventi ir viską numatyti bent dešimtmetį į priekį – kada galės pakilti tarnyboje, kada ištekėti, kada ir kiek turėti vaikų ir t. t. Jokių netikėtumų, jokios improvizacijos. Tai moteris, pasitikinti tik savimi ir... patenkinta taip pat tik savimi. O sutuoktinis jai egzistuoja tiek, kiek yra susijęs su jos planais. Taigi jis jai labiau rūpi ne kaip žmogus, o kaip priemonė savo tikslams įgyvendinti.
Kadangi dažnas vyras nesutinka su tokiu siauru jam skiriamu vaidmeniu ir siekia pakeisti santykius šeimoje, žmonos akyse jis tampa nelaimingas nevykėlis. Iš esmės jai nereikia bendrystės šeimoje, užtenka savęs pačios. Be to, vieną tikslą pasiekus, siekiama kito. Ir neretai atsitinka, kad vyras, pasirinktas būti vaikų tėvu, tolesnei moters karjerai pasidaro visai nenaudingas, dėl to labai dažnai kyla skyrybų grėsmė. Tada vyrui tenka rinktis – arba likti šeimoje ir ja rūpintis susitaikant su visišku žmonos atsidavimu karjerai, arba išeiti.
Karjeros moteris, nors ilgai užtrunka darbe, nenori perleisti vyrui ir šeimos galvos funkcijų. Ji šeimos ryšius stipriai laiko savo rankose. Kitaip tariant, kontroliuoja ir valdo viską, pradedant finansais ir baigiant intymiais santykiais. Gyvenime ji – mama, kuri užima vadovaujamą vaidmenį ir priima visus svarbiausius sprendimus. Ištekėjusi tuoj ėmėsi savąjį vyrą „auklėti“, „tobulinti“ ir jam nurodinėti. Ilgainiui sutuoktinis pavargsta priešintis tokiems nelygiaverčiams santykiams ir „pasirašo“ kapituliavimo aktą guosdamasis, kad „visos bobos tokios“. Tiesa, kartkartėmis jis save „apdovanoja“ nepaklusimu žmonai ir išgėrimu su panašaus likimo draugais.
Susiklosčius palankioms aplinkybėms, kai moters „diriguojamas“ vyras gauna papildomų pajamų ir nuolat turi „savų“, žmonos nekontroliuojamų pinigų (pvz., yra geras santechnikas, kurio paslaugų daug kam prireikia), jis tampa net alkoholiku. Ir tada žmona įgyja nenuginčijamą įrodymą, kodėl privalo vis tikrinti, auklėti ir persekioti savo antrąją pusę. Tokia moteris save vertina ir gerbia už tai, kad „aukojasi šeimai“, kad viena ant savo moteriškų pečių tempia visą gyvenimo naštą.
Skirtumų tarp vyrų ir moterų – begalė. Vyrai nesiklauso, o moterys nesiorientuoja žemėlapiuose. Pateikus restorane sąskaitą vyrams, jie sumeta po 20 Eur, nors sąskaitos suma yra 53 Eur, o pateikus sąskaita moterims ištraukiamas skaičiuotuvas ir rašiklis. Vyras nė nemirktelėdamas sumoka už prekę 2 Eur, nors ji tekainuoja 1 Eur, kai jam jos labai reikia, o moteris moka 1 Eur už prekę, kainavusią 2 Eur, nors ji jai absoliučiai nereikalinga, bet yra išpardavimas. Tad blogoji moterų savybė yra tik viena – šopoholizmas (sociologai teigia, kad moterims pirkimas – tai streso, įtampos numalšinimo metodas, beje, visai priešingai negu jų oponentams vyrams).
Štai vonioje vyras turi vidutiniškai šešis daiktus: dantų šepetėlį, skustuvą, skutimosi putas, odekoloną, muilą ir rankšluostį, o moteris turi vidutiniškai 66 daiktus. Vyras nežino net kai kurių jų pavadinimų. Mielos moterys, kiek turite vienetų šampūno, „dušgelio“, kvepiančio muilo, rankų kremo, kitokio kremo, kaukių, losjono ar panašiai? Viena moteris prisipažino, kad kai suskaičiavo, kiek tokių dalykėlių ji turi, suprato, kad jai kokia trečia šopoholizmo stadija: 7 įvairios dantų pastos, 5 rūšių šampūnas, 2 plaukų balzamai, 4 plaukų kaukės, 8 įvairių kvapų dušo želė, 3 įvairūs naudojami muilai, 6 muilai „atsargoje“, 12 kvepalų ir t. t. Gerai, kad ji nusprendė žaisti taupymą ir nieko nepirkti, kol nesunaudos to, ką turi! Juk galų gale kosmetika sensta. Dėl rūbų ir avalynės toji moteris irgi pripažino gerą taisyklę: geriau vienas, bet geras. Batų daug, bet apsiauti nėra kuo. Rengtis taip pat nėra kuo, bet spintos lūžta. Visos mados yra laikinos, todėl patiko nuomonė, kad reikia atrasti savo universalų stilių, detales, aksesuarus, ir jūs visuomet būsite „ant bangos“.
Finansinės krizės akivaizdoje senas posakis, kad laimė slypi ne piniguose, tampa ypač aktualus. Tyrimai rodo, kad krizės metu net 48 šalyse iš 51 moterys jaučiasi laimingesnės nei vyrai. Tik Brazilijoje, PAR ir Vietname laimingesni yra stipriosios lyties atstovai. O didžiausias skirtumas tarp moterų ir vyrų laimingumo krizės metu pastebimas Japonijoje: laimingų moterų čia 15 proc. daugiau nei vyrų. Mokslininkai teigia, jog taip yra todėl, kad pagrindinis vyrų laimės faktorius yra finansinė gerovė. Moterys laimingiausios jaučiasi tuomet, kai sėkmingai klostosi jų santykiai su sutuoktiniais, vaikais, draugais ir kolegomis. Tik nežinau, ar tai tiktų Lietuvos moterims.
Ar teisingas posakis, jog visi vyrai kiaulės? Bent aš mąstau, kaip dabar populiaru 50 proc. pozityvios informacijos ir 50 proc. negatyvios, tad – 50 proc. kiaulės, o 50 proc. – ne. Nors to paklaustos pažįstamos moterys vienbalsiai pripažino, jog ne visi vyrai kiaulės, tačiau kai reikėdavo pavardinti ir paskaičiuoti, tai tik kelis atrasdavo, kurie ne kiaulės, o visi kiti, deja, buvo priskiriami kiaulėms.
Jei vyras suduos moteriai, apie tai rašys kriminalinis puslapis, jei moteris trinktels per ausį vyrui, rašys skyrelis „Stilius“. Vasario 14-oji, įsimylėjėlių diena, bet apie moteris tą dieną kalbame gerokai daugiau nei apie vyrus, kovo
8-ąją – tik apie moteris, gegužės pirmą sekmadienį, tai yra Motinos dieną, – taip pat.
O kur vyrų šventės? Kad kažkada buvo tokia vasario 23-ioji, gėda net užsiminti. Kada yra Lietuvos kariuomenės diena, net nežinome. Pirmasis birželio sekmadienis, Tėvo diena, irgi neišpopuliarėja, tarsi vyrai gėdytųsi žodžio „tėvas“ (viena moteris pasakojo, jog tą dieną ji sveikina savo buvusį vyrą norėdama priminti, kad reikia mokėti alimentus). Kažkas atrado, jog vyrų diena yra lapkričio 7-oji, bet toji data irgi, atrodo, neįsitvirtins.
Sako, kad moterų švenčių daugiau, nes joms gyvenime sunkiau ir silpnąją lytį reikia dažniau paguosti. Moterų, kurios teigia, kad geriau būtų buvę gimti vyru, yra daugiau nei vyrų, norinčių būti moterimis. Sociologiniai tyrimai byloja, jog tik 10,5 proc. moterų mąsto, kad ne vyrai turi moteris išlaikyti, nes „tai būtų nesąžininga“ ir „savigarba neleistų būti išlaikytine“. Tokie tyrimai parodo, jog, Lietuvos moterų supratimu, tikras vyras yra tas, kuris geba aprūpinti šeimą materialiai, kuris yra jautrus ir supratingas, kuris moka dirbti „vyriškus“ buities darbus ir užsiima vaikų priežiūra bei auklėjimu, be to, gali „bet kada patenkinti moterį seksualiai, jei ji to nori“.
Žodžiu, tai ne vyras, o dantyse įsikandusio storą cigarą kapitalisto, išbalusio socialinio darbuotojo bei „Viagrą“ šlamščiančio seksualinio maniako hibridas. Pinigų prinešk, varvantį čiaupą sutaisyk ir dar žmoną užjausk ir popink. Iš kur tiek gebėjimų gali turėti statistinis Lietuvos vyras? Taigi manėme, jog esame tikri vyro idealai, tačiau susipažinus su tokiais sociologinio tyrimo duomenimis tenka konstatuoti – neatitinkame įvaizdžio.
Ar galėtumėte įsivaizduoti storapilvę keturiasdešimtmetę, kuri nekviesta klesteli prie jaunų žavių vyrų kompanijos? „Nu, vyrai, kaip gyvenate?“ – prabyla žemu dusliu balsu. Nevalytos panagės, putlūs pirštai gniaužia alaus bokalą, geltoni dantys plačiai išviepti, veide vingiuoja raudoni išsiplėtusių kapiliarų siūleliai? Ne. Vyrus tokiais atvejais gelbsti vienintelis dalykas – stora piniginė.
Ginčo metu moters žodis visuomet būna paskutinis. Viskas, ką po to pasako vyras, yra naujo ginčo pradžia. Moterys myli kates, vyrai teigia, jog myli kates, tačiau, kai nemato moterys, paspiria jas. Ko moterys nedarytų dėl vyrų? Nustebau perskaitęs, jog dažniausias atsakymas: „Nesitatuiruotų jo vardo.“
Įsiminė kažkieno išsakyta mintis, kad kai vyras sako savo sakralinę frazę „visos jos tokios“, tai jis viešai prisipažįsta, jog viena, na, gal 2–3 moterys privertė jį pasijusti ožiu. Todėl jis pyksta ant visų moterų ir ant viso pasaulio apskritai. O iš tikrųjų – irgi ant savęs, t. y. ant to ožio, kuris gyvena jo viduje. Ir dar viena įsiminusi mintis, jog klaida, kai sutuoktiniai vienas apie kitą kalba su užuojauta, pavyzdžiui, moteris apie vyrą: „Jis per savo gyvenimą labai daug iškentėjo. Aš privalau padaryti jį laimingą.“ Ką kitam gali duoti tavo auka? Nebent – kaltės jausmą. Ir trečioji mintis, jog moterims vertėtų žinoti, kad vyrai nekonkuruoja su moterimis, vyrai konkuruoja su vyrais. Vyrui reikia būti pranašesniam – ar fiziškai, ar intelektualiai, ar materialiai. Gal to reikalauja gamta? Greičiausiai. O moterys mano, kad visa tai dėl jų.
Esu įsitikinęs, pagrindinė vyro tezė turi būti – norint moterį nurengti, pirmiau reikia ją aprengti. To užtenka. Gera būti vyru, kai žinai, jog pasaulyje esama ir moterų. Jei staiga tektų išskirti kurią nors moterį, aš kalbėčiau apie Jono Biliūno Juliją, kuri teka už nepagydomai sergančio rašytojo ir paskiria savo gyvenimą jam slaugyti, idant susitiktų savo mylimuoju danguje...
Šiaip jau mąstau, jog vyrams netinka rašyti SMS. Tai moterų darbas, o tikri vyrai tik skambina. Be to, jiems netinka gerti kokteilį per šiaudelį. Šiaudeliai – moterų pasaulis. Netinka dažyti plaukus. Tiesa, tai negalioja gėjams. O labiausiai vyrams netinka rašyti internetinius komentarus.
– Ką skaitai? – tūlo paklausė.
– Nieko neskaitau, – atsakė šis.
– Tai gal bent televizorių žiūri, radijo klausaisi? Gal koncertuose, spektakliuose, parodose lankaisi.
– Niekur nevaikštau.
– Tai ką per dienų dienas veiki?
– Internetinius komentarus rašau.
– O iš kur žinių rašyti komentarus turi?
– Iš bendro išsilavinimo.