Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Audronio Rutkausko nuotr.
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Visai netoli Šiaulių miesto esantis Sutkūnų kaimas po liūčių skęsta jau nebe pirmus metus. Paskutinioji liūtis buvo skausminga tiek Šiaulių miestui, tiek aplinkiniams kaimams. Aišku, ji neaplenkė ir Sutkūnų. Žurnalistus pasikvietę bendruomenės nariai sako nebegalintys kentėti ir dėti viltis į nuogirdas apie drenažo tvarkymo projektą. Tuo tarpu Šiaulių rajono savivaldybės atstovai ramina, kad tiek iš Valstybės, tiek iš biudžeto buvo skirta tikrai didelė pinigų suma ir jau netrukus kaime gali prasidėti darbai.
Neveikiant drenažui niokojamas ne tik derlius, bet ir namai
Žmonių daržai Sutkūnuose primena tvenkinius, o bulvių viršūnių kai kur jau visai nematyti. Vakarais čia plaukioja antys, šiltnamiai neretam gyventojui be guminių batų nepasiekiami. Gyventojai sako, kad pabandė ir šiais metais sėti bei sodinti, bet akivaizdu, kad derliaus nebus.
Tik atvykus gyventojai mums duoda guminius ilgaaulius ir paragina pabandyti pagrindine gatve nueiti iki autobusų stotelės. Misija tikrai sunkiai įveikiama.
„Atvežtų didelį siurblį, rastų kur nupumpuoti, nupumpuotų – ir daržuose sausėtų. Žmonės net į autobusą negali nueiti, problema didžiausia“, - sako Sutkūnų gyventojas Edmundas Venckus.
Dar blogiau, po vandeniu liko pasislėpę ne tik gatvės ir daržai, jo pilna ir gyventojų rūsiuose, net gyvenamosiose patalpose.
„Sklepai pilni, kiekvieną dieną semiam“, - patvirtina E. Venckus.
Tą patį pasakoja ir Sutkūnų kaimo, Aukštrakių gatvės gyventoja Genutė Žąsinienė.
„Namuose pilna vandens. Draudimas gaunamas tik kartą metuose ir ta suma yra investuojama į problemos sprendimą. O kada ją spręsti, jei ji nuolat kartojasi? Kas man atlygins už namų supelydymą, už baisius kvapus? Ir kada reikia išdžiovinti. Juk vasarą ir musės eina. Į ką pavirs namai?“, - klausia G. Žąsinienė.
rtk09611.jpg
Problema kartojasi ne pirmus metus
Genutė Žąsinienė sako, kad užsemtos gyvenvietės problema kamuoja jau daug metų, tačiau kiekvienais metais vis didėja.
„Aišku, ir orai tokie, bet problema ir nesprendžiama. Sako viskas planuose, metų bėgyje, dar tik planai rengiami. Vasara dar priekyje. Pernai Sutkūnuose buvo šešios liūtys. Dar bandėme iškentėti, suversti viską gamtai. Nebežinom kur kreiptis, ar eiti prie savivaldybės piketuoti su maudymosi kostiumėliais ir guminiais batais, ar dar kažką. Dabar girdime tik nekonkrečius pažadus. Neaišku nei ar bus daroma, nei kur daroma“, - apie planų remontuoti drenažą nuogirdas pasakoja G. Žąsinienė.
rtk09595.jpg
E. Venckus mano, kad jei tik būtų pradėti darbai iš Šiaulių rajono savivaldybės pusės, gyventojai irgi galėtų prisidėti.
„Pagrindinė sistema kažkur yra užkišta ir vanduo nenueina. Jeigu kas nors pravestų naują sistemą, žmonės savo lėšomis prisijungtų kažkaip. O kaip tai padaryti? Šneka, kad yra kažkoks projektas, bet aš nieko nematau“, - sako Edmundas Venckus.
rtk09596.jpg
Surinktos rekordinės lėšos
Išsakyti žmonių klausimų, baimių ir lūkesčių nuvykome į Šiaulių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyrių. Skyriaus vedėjas Saulius Darginavičius sako problemą girdėjęs ir matęs.
„Sutkūnų kaime jau žinom šią problemą apie pora metų. Prieš tai buvo išvalytas melioracijos griovys ir užtikrintas vandens nutekėjimas“, - pasakoja Žemės ūkio skyriaus vedėjas.
Vedėjas sako, kad šiais metais surinkta kaip niekada daug lėšų būtent tokio pobūdžio darbams, tad eilėje laukiančios gyvenvietės pagaliau gali tikėtis geresnio gyvenimo.
„Vyriausybė Šiaulių rajono savivaldybei, melioracijos įrenginių priežiūrai bei remontui skyrė 320 tūkstančių eurų. 10 procentų šių lėšų galime skirti gyvenvietėse esančių drenažų remontui. Tai yra gana mažos lėšos. Todėl savivaldybė kasmet skiria po 100-130 tūkstančių eurų savo lėšų. Šiais metais, kadangi apsėmimo problemos didelės, pavasarį rajono Taryba skyrė dar 300 tūkstančių vykdyti sausinimo darbus. Šiuo metu komitetuose dar papildomai svarstoma dėl 130 tūkstančių eurų skyrimo“, - vardija S. Darginavičius.
rtk09644.jpg
Projektas tikrai egzistuoja, o darbai startuos anksčiau, nei tikėjosi bendruomenė
Gandus apie drenažo tvarkymo projektą girdėję sutkūniškiai jau visai netrukus gali sulaukti pagalbos. Sauliaus Darginavičiaus teigimu, techninis projektas jau parengtas.
„Pirmiausiai kalbame apie esamo drenažo rekonstrukciją. Mūsų tikslas su šiuo projektu ne išspręsti kiekvieno kiemo problemą, bet sudaryti sąlygas tiems gyventojams pasijungti į sistemą. Pirmiausia bus sprendžiamas įvažiavimas ties Aukštrakių antru ir trečiu namu, taip pat Gėlininkų gatvėje. Daugiau gyventojai turės savo lėšomis pasijungti. Tai gauta teigiama šito projekto ekspertizė. Kiek domėjausi, išimamas leidimas statybos darbams ir bus skelbiamas konkursas. Darbai turėtų prasidėti po viešo pirkimo, pasirašius sutartį. Rudens pabaigoje, manau, bus baigti“, - etapus vardija skyriaus vedėjas.
Tiesa, darbai taip pat pareikalaus gyventojų kantrybės, todėl S. Darginavičius kreipiasi į sutkūniškius.
„Gyventojams noriu palinkėti ir paprašyti kantrybės ir supratimo, kad kai vyks darbai, bus kažkas iškasta, kažkas pagadinta, kad nekeltų bereikalingų pretenzijų“, - prašo Žemės ūkio skyriaus vedėjas.
Sutkūnų gyventojai kelia versijas, kodėl esamas drenažas nebefunkcionuoja. Specialistas taip pat sako, kad variantų čia gali būti ne vienas.
„Vienas variantas, tam drenažui, galbūt, 50 metų, jis yra padarytas iš molinių vamzdelių, tarpai gali būti užaugę ar sugedę. Gali būti ir statybų metu pažeistas. Gali būti leidžiamos fekalijos. Kai vyks darbai, viskas pasimatys, gali būti pakviesta aplinkosaugos inspekcija pasižiūrėti kas ten vyksta. Kai pradėsim vykdyti darbus – viskas pasimatys“, - sako S. Darginavičius.
Plačiau – Audronio Rutkausko vaizdo reportaže: