Skęstančiųjų gelbėjimui Palangos gelbėtojai pasitelks gelbėjimo ratą skraidinantį droną

Palanga
BNS/Fotobanko nuotr.
Jurgita Andriejauskaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Palangos gelbėtojai ketvirtadienį pristatė droną, kurį šį sezoną naudos žmonių gelbėjimui.

„Pagalba pradedantiems skęsti, sekundžių reikalas, per kurias galima sureaguoti ir padėti žmogui“, – ketvirtadienį Palangos paplūdimyje žurnalistams sakė Palangos gelbėtojų tarnybos vadas Jonas Pirožnikas.

Drono misija – per keletą sekundžių nuskraidinti prie pat skęstančiojo gelbėjimo ratą, kad žmogus galėtų išsilaikyti ant vandens. Tuo pat metu prie jo skuba ant vandens motociklo sėdę gelbėtojai. 

„Dronas budėjimo režime, kaip stovi, dirba keturias valandas. Gali ore laikytis valandą ir dešimt minučių, darbo metu dirbti 40 minučių“, – sakė J. Pirožnikas. 

Anot jo, dronas skrenda iki 70 km/val greičiu, gali nuskristi apie 12 km atstumą. Jį pasitelkti bus galima esant iki 15 m/s vėjui. Skęstantįjį, pasak vado, dronas gali pasiekti per kelias sekundes, tačiau žmogaus tempti negali. 

„Per tris sekundes pakelia iš vietos, kur negali nei vandens transportas tokiu greičiu atvykt, nei sraigtasparnis“, – teigė J. Pirožnikas. 

Jo teigimu, dronas buvo išbandytas, jis pasiteisino, o atsižvelgiant į sezono aplinkybes bus svarstoma kreiptis į savivaldybę, kad ši padėtų įsigyti ir antrą droną, kuris būtų naudojamas Šventojoje. Tokios priemonės kaina – 12 tūkst. eurų. 

Su įranga bus apmokyti dirbti penki gelbėtojai. Dronas negalės skristi virš paplūdimio, virš žmonių galvų, o skris tik virš vandens, jis stovės specialiai įrengtoje medinėje aikštelėje. 

Palangos meras Šarūnas Vaitkus teigė, jog jei dronas pasiteisins, savivaldybė svarstys apie papildomos įrangos pirkimą. Šį droną, anot jo, įsigijo patys gelbėtojai. Tarnybai savivaldybė kasmet veiklai skiria 380 tūkst. eurų. 

„Na, iš tiesų kiekvienais metais mes stengiamės poilsiautojams suteikti kuo didesnį saugumą prie jūros. Jūra nerami, nežino kaip elgtis, yra duobių, reikalingos operatyvios priemonės. Žmogaus gyvybė svarbiausia“, – sakė meras. 

Šį sezoną Palangos gelbėtojams teko gelbėti du žmones Šventojoje – sėkmingai išgelbėta mama su dukra. 

Tokie dronai, anot J. Pirožniko, naudojami Australijoje. Šią specialią įrangą pasitelkia ir vokiečių bei prancūzų policija bei specialiosios pajėgos. Dronai gali padėti ir kitose operacijose, malšinant riaušes, pavyzdžiui, išmėtant dujinius prietaisus.