PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Liepos 24 d. 18:02

Skausmingos menstruacijos arba dismenorėja. Kaip palengvinti šią būklę?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Viktorija KundrotaitėŠaltinis: My.clevelandclinic.org


241135

Dismenorėja yra medicininis terminas, apibūdinantis skausmingas menstruacijas, kurias sukelia gimdos susitraukimai. Pirminė dismenorėja reiškia pasikartojantį skausmą, o antrinė dismenorėja atsiranda dėl reprodukcinės sistemos sutrikimų. Abi šios būklės gali būti palengvinamos įvairiais būdais.

Kas yra menstruacijų spazmai?
Pirminė dismenorėja – tai įprasti menstruacijų skausmai, kurie jų metu nuolat kartojasi. Skausmas paprastai prasideda vieną ar dvi dienas prieš prasidedant mėnesinėms arba kai prasideda kraujavimas. Galite jausti skausmą nuo lengvo iki stipraus apatinėje pilvo, nugaros ar šlaunų srityje.

Skausmas paprastai gali trukti nuo 12 iki 72 valandų. Papildomai gali atsirasti kitų simptomų, tokių kaip pykinimas ir vėmimas, nuovargis ir net viduriavimas. Įprasti mėnesinių skausmai gali tapti mažiau skausmingi senstant ir gali visiškai išnykti, kai pagimdote kūdikį.

Jei jums yra skausmingos mėnesinės dėl reprodukcinių organų sutrikimo ar infekcijos, tai vadinama antrine dismenorėja. Skausmas dėl antrinės dismenorėjos paprastai prasideda anksčiau menstruacinio ciklo metu ir trunka ilgiau nei įprasti menstruacijų spazmai. Paprastai tuomet dar nėra pykinimo, vėmimo, nuovargio ar viduriavimo simptomų.


Kas sukelia skausmingus menstruacijų spazmus?
Menstruacijų spazmai atsiranda, kai cheminė medžiaga, vadinama prostaglandinu, priverčia gimdą susitraukti. Gimda, raumenų organas, kuriame auga kūdikis, susitraukia per visą menstruacinį ciklą.

Menstruacijų metu gimda susitraukia stipriau. Jei gimda susitraukia per stipriai, ji gali pespausti šalia esančias kraujagysles ir nutraukti deguonies tiekimą į raumenų audinį. Kai dalis raumenų trumpam praranda deguonies tiekimą, jaučiamas skausmas.


Kaip antrinė dismenorėja sukelia menstruacijų spazmus?
Menstruacinis skausmas dėl antrinės dismenorėjos yra reprodukcinių organų problemų rezultatas. Sąlygos, kurios gali sukelti spazmus, yra šios:

  • Endometriozė: būklė, kai gimdą dengiantis audinys (endometriumas) yra už gimdos ribų. Kadangi šie audinių gabalėliai mėnesinių metu kraujuoja, jie gali sukelti patinimą, o nuo to ir skausmą;
  • Adenomiozė: būklė, kai gimdos gleivinė išauga į gimdos raumenis. Dėl šios būklės gimda gali tapti daug didesnė, nei turėtų būti, kartu su nenormaliu kraujavimu ir skausmu;
  • Dubens uždegiminė liga (PID): infekcija, kurią sukelia bakterijos. Jos gali išplisti nuo gimdos į kitus reprodukcinius organus. PID gali sukelti skrandžio skausmą arba skausmą sekso metu;
  • Gimdos kaklelio stenozė: gimdos kaklelio susiaurėjimas arba atsivėrimas į gimdą;
  • Fibromos (gerybiniai navikai): augliai gimdos viduje, išorėje arba sienelėse.

Kaip nustatyti, ar mėnesinių skausmai yra normalūs?
Jei turite stiprų ar neįprastą mėnesinių skausmą, kuris trunka ilgiau nei dvi ar tris dienas, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą. Galima gydyti ir pirminę, ir antrinę dismenorėją, todėl svarbu pasitikrinti.

Kaip palengvinti menstruacijų skausmus?
Lengviems menstruacijų spazmams palengvinti:

  • Vaistai nuo skausmo (ibuprofenas ir kt.);
  • Ant apatinės nugaros ar pilvo dalies laikykite šildymo pagalvėlę arba karšto vandens buteliuką;
  • Venkite maisto produktų, kuriuose yra kofeino;
  • Venkite rūkyti ir gerti alkoholį;
  • Masažuokite apatinę nugaros dalį ir pilvą.

Jei tyrimai rodo, kad turite antrinę dismenorėją, jūsų sveikatos priežiūros specialistas aptars skausmą sukeliančios būklės gydymą. Tai gali būti geriamieji kontraceptikai, stipresni vaistai ar operacija.

Kokie alternatyvūs gydymo būdai gali padėti sumažinti skausmus?
Pastebėta, kad moterims, kurios reguliariai mankštinasi, menstruacijų skausmai dažnai būna mažesni. Tam ypač padeda jogos pratimai. Taip pat gali padėti masažas, akupunktūra ir akupresūra, atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimai.

Didelę įtaką menstruaciniams skausmas daro ir mityba. Reikėtų kaip įmanoma riboti riebaus, perdirbto maisto, saldžių, gazuotų gėrimų, nesveikų užkandžių vartojimą, valgyti sveiką ir įvairų maistą, kuriame gausu vaisių, daržovių, pilno grūdo angliavandenių, truputį liesos mėsos ir sveikų riebalų.