REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 26 d. 17:10

Skandalas Šiaulių darželyje: dailės būrelio vadovė įtariama pasisavinusi pinigus

Šiauliai

Šiaulių lopšelio-darželio „Vaikystė“ soc. tinklų nuotr.

Brigita Alijošienė / Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


257589

Šiaulių lopšelio-darželio „Vaikystė“ ugdytinių tėveliai sukrėsti – neseniai juos pasiekė žinia apie galimą sukčiavimo atvejį. Juodas įtarimų šešėlis krenta ant darželyje dailės ir anglų kalbos užsiėmimus vedančios Šiaulių menų mokyklos pedagogės Jūratės Gricienės. Tėvų mesti kaltinimai rimti – mokytoja įtariama fiktyvių sutarčių su Menų mokykla sudarymu ir lėšų pasisavinimu.

Pinigus dėjo į maišelius

Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi Šiaulių lopšelio-darželio „Vaikystė“ ugdytinių tėvai. Jie teigė susidūrę su neįtikėtina afera, griaunančia pasitikėjimą tiek įstaiga, kurioje mokosi jų vaikai, tiek Šiaulių menų mokykla.

Kaip pasakoja tėvai, istorija prasidėjo rugsėjo mėnesį. Po kelių karantino metų tėvai neslepia nudžiugę, kad pagaliau darželis atnaujina neformalųjį ugdymą ir vaikai galės lankyti būrelius. Daugelis pripažįsta galvoję ir apie ateitį, būsimos mokyklos pasirinkimą. Kadangi netoliese yra Gegužių progimnazija, o ten sustiprintas meninis ugdymas, tie tėvai, kurių vaikai turi gabumų dailės srityje, taip pat tie, kuriems pagal gyvenamąją vietą priskiriama kita mokykla, nusprendė leisti vaikus į dailės būrelį, tikėdamiesi, kad sutartis su Menų mokykla galėtų būti privalumas patenkant į mokyklą prioriteto tvarka.

Tėvai tikina dar rugsėjį pasirašę sutartis su Šiaulių menų mokykla, o nuo spalio vaikai pradėjo lankyti dailės užsiėmimus, kuriuos vedė mokytoja J. Gricienė. Ta pati mokytoja darželyje turėjo ir anglų kalbos būrelį, tad kai kurie vaikai pas ją lankė net keletą užsiėmimų. Tėvai pripažįsta, kad pasitikėjo tiek darželio direktore, tiek mokytoja, tad išrašytos sąskaitos ir atsiskaitymas grynaisiais, paliekant pinigus maišelyje, tada įtarimų nesukėlė.

„Buvo nurodyta tokia tvarka, kad mums sąskaitas įdeda į maišelius. Mes į maišelį turime įdėti pinigus ir auklėtoja turi laikyti stalčiuje. Viską susirenka iš auklėtojos. Mes neturėjom pasirinkimo, niekas neinformavo, kad galima kitaip! Mes pasitikėjom savo mokyklos direktore, tuo labiau Menų mokykla – irgi tam tikras svoris. Dar patikrinti kažkieno dalykus, kokiu būdu, kas įvyksta? Tai pasirašėm sutartis, paduodavom pinigus. Kai kurie tėvai, susimokėję pinigus į maišelius, šiandien tebėra skolingi Menų mokyklai“, – situaciją pasakojo mama.

Kilo įtarimų dėl mokesčio dydžio

Kaip pasakoja tėvai, klausimų kilo jau tada, kai gavo pirmąją sąskaitą. Joje buvo ne 5 eurai, kaip žadėta, o didesnė pinigų suma. Buvo kreiptasi ir į direktorę Redą Ponelienę, bet ši tik patikino, kad viskas čia gerai ir nieko nepakeisi. Visgi tėvams suma už vaikų būrelius vis tiek pasirodė per didelė.

Vaiko mama Monika (vardas redakcijai žinomas) sako net buvo nuėjusi pas pačią mokytoją ir domėjosi, kur tie surinkti pinigai nueina. Ši patikino, kad kas mėnesį renkamas 5 eurų bazinis mokestis, o atskirai po 1 eurą pridedama už kiekvieną pamoką, tie pinigai esą skiriami priemonėms įsigyti.

„Mes turėjom į elektroninį paštą gauti sąskaitas po 5 eurus. Mes niekada negavome, gaudavome į maišelius. Tos sumos vis didėjo, pvz., būrelis kainuoja 5 eurai, reikia 10 eurų mokėti, kitą mėnesį, jau ne 10, o 12. Kadangi mano vaikas lanko 2 būrelius, tai reikėjo mokėti 24 eurus. Tai skirtumas didžiulis. Lankė anglų ir dailę“, – pasakoja mama.

Galiausiai, bendraujant tarpusavyje tėvelius pasiekė žinia, kad kai kurių ugdytinių tėvai visgi moka po 5 eurus ir iš Menų mokyklos gauna sąskaitas elektroniniu paštu.

„Pradiniai ženklai, kai jau buvo labai gražiai ieškoma sprendimų ir sakoma, gal užteks rinkti pinigų, skambinta į Menų mokyklą paklausti, ką jūsų mokytoja įsigijo už tuos pinigus. Pokyčių nebuvo. Tai jau vyko gal gruodžio viduryje. Tada buvo iškeltas klausimas, kam tų pinigų visada reikia papildomai. Mes per tą laiką nieko nematėme, nei nuotraukos, nei darbelių. Gavusi pastebėjimą, kur tas lėšas naudoja, ji padarė edukaciją, įsikėlė į puslapį, kad 40-čiai vaikų buvo suorganizuota edukacija darželyje „Vaikystė“. Nuo kada užsiėmimai, už kuriuos susimokam dar po papildomą eurą vadinasi edukacija? Po to, lyg dangstydamasi, ji išdalijo tėvams lapelius, su klausimu, ar mes sutinkame mokėti po 1 eurą, ar patys nusipirksime priemones“, – pasakojo mama.

Menų mokyklos sąrašuose vaikų nėra

Dar daugiau klausimų kilo tada, kai kito vaiko mama Viktorija (vardas redakcijai žinomas) paskambino į pačią Menų mokyklą ir sužinojo, kad jos vaiko sąrašuose nėra. Nepaisant to, kad tėvai turi sutartį su Menų mokykla, vaikas jau kelis mėnesius lankė J. Gricienės vedamą dailės būrelį, gavo sąskaitas maišelyje ir mokėjo pinigus.

„Kai paskambinau į Menų mokyklą, man buvo pasakyta, kad vienas mano vaikas lankė nuo spalio mėnesio, bet Menų mokykloje yra pažymėtas tik nuo lapkričio mėnesio, tikėtina, buvo įtrauktas tada, kai aš nuėjau paklausti asmeniškai, už ką mes šitiek mokam. Ji tada turbūt mano vaiką ir įrašė. O antras vaikas išvis nėra įtrauktas į sąrašą, nors mes pinigus mokėjom kiekvieną mėnesį. Dar sužinojau, kad mes esam prasiskolinę Menų mokyklai ir kad mes esam nei už lapkritį, nei už gruodį nesusimokėję pinigų!“, – pasakojo Viktorija.

Tėvai tikina iki šiol nesuprantantys, kaip ir kokiais kriterijais remiantis buvo išrašomos sąskaitos, o dar labiau glumina tai, kad kas mėnesį mokėję mokytojai grynaisiais, vis tiek liko skolingi Menų mokyklai.

„Esmė tame, kad mes turime didelę aferą, žmonių pinigai dedami sau į kišenę ir apsimetama, kad čia viskas yra normalu, niekas nesusigaudys, aš gyvensiu kaip ponia ir viskas bus gerai“, – pykčio neslėpė mama.

Pradėję domėtis situacija dėl anglų kalbos būrelio, tėvai vėl atsimušė į sieną, mat sulaukė atsakymo, kad anglų kalbos mokymo Menų mokykla neorganizuojanti. Jų sritis – meninis ugdymas, anglų kalba gali būti integruota į ugdymo procesą, o ne mokoma atskirai. Tai vėlgi sukėlė tėvų klausimų dėl mokytojos J. Gricienės kompetencijų ir sutarčių su darželiu.

Menų mokykla atleido, darželis pasilieka?

Tėvai neslepia sužinoję, kad mokytoja J. Gricienė Šiaulių menų mokykloje jau nebedirba. Po visų tėvelių skundų mokykla sutartį su mokytoja nutraukė. Tačiau darželio direktorė R. Ponelienė to daryti neskuba. Ji ne tik neinformavo visų būrelius lankančių vaikų tėvelių apie susidariusią situaciją, bet ir, mamų teigimu, ketina pratęsti darbą su šia mokytoja. Kadangi ji Menų mokykloje nebedirba, esą, ji dirbtų pagal individualią veiklą.

„Menų mokyklos direktorius atsisakė daugiau su ja dirbti, o mūsų darželio vadovė toliau tęsia tą veiklą. Direktorė informuoja, kad dabar J. Gricienė dirbs su individualia veikla. Mes turime tuos elektroninius laiškus gavę, kad mokytoja tarpusavio susitarimu dirbs su individualia veikla, nes ten išėjo iš darbo. Priežasčių niekas nenurodo ir mes nežinom, kad vieni vaikai priklauso Menų mokyklai, kiti ne, kad buvo netinkamai naudojamos lėšos, kad užsiėmimai truko pusę valandos, ne 45 minutes, kad nematėme nė vieno darbo.

Paprašius visus tėvus informuoti apie tai, kokios buvo situacijos, kad mūsų vaikai nepriklausė Menų mokyklai, kad lėšos buvo nusisavintos, direktorė net neinformavo tėvų, bet ji nutarė padaryti susirinkimą. Realiai, kai yra organizuojamas susirinkimas, paprastai galvojama, kad tas žmogus toliau dirbtų. Dabar tėvai visi skambinasi į Menų mokyklą. Labai daug tėvų, kurie neturi sutarčių, kiti mokame pinigus, bet turim įsiskolinimus. Ir tai nėra vien mūsų darželis. Ji dirba keturiuose darželiuose“, – sakė Monika.

K. Šaltis: „Mokytoja pas mus nebedirba“

Etaplius.lt susisiekė su Šiaulių menų mokyklos direktoriumi Kęstučiu Šalčiu. Jis patvirtino, kad mokytoja J. Gricienė jo vadovaujamoje mokykloje jau nebedirba.

„Ji šiuo metu nebedirba. Mes pirmadienį gavome pirmus ženklus, kad yra tokia problema. Mane pasiekė informacija, kad yra mamytė, kuri skundžiasi. Aš jai paskambinau, mes pašnekėjome. Prašiau, kad ji parašytų raštu, ji to nenorėjo daryti, bet vis tiek savo ruoštu mes pasiaiškinome.

Pirmadienį vienam darželiui pateikėm klausimų, antradienį aš nuvažiavau į kitą mokyklą su direktore pasišnekėjau, susižiūrėjau ir pamačiau, kad iš tikrųjų ten yra problemos. Trečiadienį mes atsisėdome su mokytoja. Mokytoja kaip ir pripažino, kad neteisingai darė ir nuo ketvirtadienio realiai ji pas mus nebedirba. Mes išsiskyrėme šalių susitarimu. Nemokėjome jokių išeitinių, nieko. Tik tiek, kad šalių sutarimu“, – sakė K. Šaltis.

Pasak direktoriaus, paklausta, kam buvo skirti surinkti pinigai, mokytoja atsakė, kad už surinktus pinigus ji pirko priemones. K. Šaltis patikino, kad jokių teisinių veiksmų mokykla nesiima, nes šiam žingsniui nėra svarių įrodymų.

„Tiesiog neturiu jokio pagrindo kreiptis, nes ji iš esmės veiklas vykdė. Tai, kad tas vaikas nėra būrelyje aš žinau tik iš mamos telefoninio pokalbio ir kažkokių svarių įrodymų, kad aš galėčiau pateikti, iš esmės nėra“, – teigė direktorius.

Jis taip pat nuramino tuos tėvus, kurie gavo laiškus apie skolą Menų mokyklai.

„Šiaip su mokytoja kai atsisveikinom, buvom sutarę, kad ji ir toliau vykdys tas veiklas ir tuos įsiskolinimus padengs. Jeigu tų įsiskolinimų mokytoja nepadengs, nes kaip suprantu, jinai yra surinkusi pinigų ir gali būti, kad tėvelis sumokėjo ir jai ir antrą kartą mokėti už tą patį nelabai norės, tai tada žiūrėsim, individualiai spręsim. Tikrai nieko neskriausim, viską išspręsim“, – sakė K. Šaltis.

Jis patikino, kad bendravo su darželio „Vaikystė“ direktore R. Poneliene, tiek darželio vadovė, tiek jis pats buvo įsitikinę, kad viskas vyksta tvarkingai ir tik palyginę skaičius pastebėjo neatitikimus. Juo labiau, kad apie mokytoją gražiai atsiliepdavo ir tėveliai, ir stebint pamokas jokių įtarimų nėra kilę.

„Tikrai jokių ženklų nebuvo. Tad noriu akcentuoti, kad jeigu yra tėvų, kurie moka daugiau nei 5 eurus ir tai, kas daugiau mokėta, nėra skirta priemonėms įsigyti, arba yra deklaruojama, kad priemonėms įsigyti, bet jokios ataskaitos nėra, aš norėčiau apie juos sužinoti“, – komentavo Šiaulių menų mokyklos vadovas.

Mokytoja susirinkime nepasirodė

Ketvirtadienio vakarą lopšelio-darželio „Vaikystė“ direktorė R. Ponelienė organizavo dailės ir anglų kalbos būrelius lankančių vaikų tėvelių susirinkimą. Tėvai buvo informuoti, kad susirinkime dalyvaus ir pati mokytoja. Visgi tėvų akistaton ji nestojo – susirinkime mokytoja nepasirodė. Direktorės teigimu, J. Gricienė išvakarėse pranešė, kad jai sustreikavo sveikata, todėl atvykti negalės.

Susirinkusiems tėvams direktorė pasakojo apie mokytojos aferas sužinojusi tik iš Menų mokyklos direktoriaus. Esą, jis paskambino ir pranešė, kad J. Gricienė Menų mokykloje daugiau nebedirba.

„Sausio 17 dieną paskambino mokyklos vadovas ir pasakė, kad yra nusiskundimų iš mūsų įstaigos tėvelių dėl tų renkamų papildomų lėšų. Jis turbūt kolegiškai kaip partneris informavo ir mane. Iki tol aš tokios informacijos neturėjau. Priežastis buvo oficiali, atsiųsta 19 dieną, kad nuo 18 dienos yra šalių susitarimu žmogus atleistas. Priežasčių raštu įvardinta nebuvo, o žodžiu, kaip ir vadovas sakė, jau buvom apšnekėję, dėl tų papildomų lėšų rinkimo ir kad tų sutartinių dalykų buvo daugiau“, – sakė R. Ponelienė.

Tiek Šiaulių menų mokyklos direktoriui K. Šalčiui, tiek darželio „Vaikystė“ vadovei R. Ponelienei mokytoja nurodė, kad surinktas papildomas lėšas ji skirdavo priemonėms įsigyti.

„Nenorėčiau kalbėti už žmogų, ką jis sakė, geriausia jisai turbūt paaiškintų, pakomentuotų, bet jeigu iš tos pozicijos kalbėjom, tai buvo kalbama, kad tos papildomos lėšos, tas papildomas euras, kur buvo renkamas, tai buvo naudojama priemonėms. Kurios tai priemonės? Tai dailės priemonės, kurios reikalingos dailės užsiėmimui. Tai buvo toks paaiškinimas. Konkrečių tų priemonių man nebuvo įvardinta, o dėl sutarčių vėl buvo paaiškinimas, kad gal kažkur gimimo data ne ta nurodyta, gal paštas elektroninis ne toks. Na, aš suprantu, kad įdomūs tie pasiteisinimai. Tuo tikslu ir kviečiausi tą mokytoją, kad ateitų ir su tėveliais kalbėtų jau konkrečiai apie tą situaciją.

Paklausta, apie laišką, kuriame direktorė tėvus informavo, jog mokytoja toliau tęs darbus ne kaip Menų mokyklos darbuotoja, bet su individualios veiklos liudijimu, R. Ponelienė teigia tada dar nežinojusi visų mokytojos atleidimo aplinkybių. Šiuo metu situacija yra kita, toks variantas jau net nebesvarstomas.

„Tai mokytoja, kuri dirbo įstaigoje ne pirmus metus. Tiesiog per karantinus nedirbo, bet prieš tai iš buvusių tėvelių buvo patys geriausi atsiliepimai. Dėl kokybės irgi, kad ir dabar kalbėjom su tėveliais, nėra buvę, kad kažko nebuvo, kažko trūko, ar kažko per daug. Ir po to kai mokytoja buvo atleista, aš ją tiesiog pasikviečiau pasikalbėti. Tiesiog žmogiškai. Sakau, mokslo metai vyksta, juos dar užbaigti reikia, tai dėl tęstinumo, ar būtų galimybė? Tai vienas iš variantų, ką ir mokytoja pasiūlė ir, kaip suprantu, jos buvęs vadovas jai siūlė tą patį variantą – dirbti to laisvojo mokytojo statusu. Kadangi aš tų aplinkybių visų tada dar nežinojau, dėl ko čia šita situacija visa užvirė, man ji kaip žmogus, kaip profesionalas tiko. Tai tiesiog buvo variantas toks. Ir tėveliams buvo išsiųsta, kad tiesiog planuojama, nebuvo pasakyta, kad vyks. Tiesiog planuojama, nes norėjome tą situaciją iki galo išsiaiškinti“, – sakė darželio vadovė.

Susirinkimo metu tėveliai direktorės ne kartą klausė dėl sutarčių, kurias pasirašė, bet Menų mokyklos jos taip ir nepasiekė. Viena mama nuogąstavo, kad tose sutartyse yra konfidenciali informacija – tiek vaikų, tiek tėvų asmens kodai, adresai, tad kyla atviras klausimas, kur tos sutartys dingo ir kaip gali būti panaudotos? Tėvai rodė ir maišelius su mokytojos išrašytomis sąskaitomis, pažerdami kritikos ir ugdymo įstaigos vadovei. Ji patikino, kad tokia Menų mokyklos praktika buvo įprasta, tad mokėjimai į maišelius, klausimų nesukėlė.

„Būdavo tokia praktika prieš kelerius metus, aišku jį pasenusi, kad surenka iš tėvelių mokytojai ir jie įneša į sąskaitą Menų mokyklos. Kad ta situacija yra pasikeitus, aš vėl dabar kalbant jau žinau. Bet kažkokių įtarimų tada tikrai nekėlė ir net nediskutavom, net neklausiau“, – sako R. Ponelienė.

Dar daugiau klausimų sukėlė ir faktas, kad tėvai mokėjo už du atskirus būrelius – dailės ir anglų kalbos, nors kaip telefonu minėjo pats Menų mokyklos direktorius K. Šaltis, anglų kalbos būrelio Menų mokykla nesiūlo, nes tai neatitinka mokyklos nuostatų. Galima tik anglų kalbos integracija į dailės pamokas.

„Kalbėjom ir mes su vadovu, kad tai turėjo būti dailė integruota su anglų, bet kai dėlioja mokytojai grafiką, nes vis tiek dirba per kelias įstaigas, jos matymas buvo padalinti dailę ir anglų. Mes kažkokių įtarimų tikrai neturėjom. Dabar jau žinom. Juo labiau, kad prieš dvejus metus kai turėjom tą paslaugą, būtent ir buvo anglų kalbos būreliai. Apie jį ir buvo geriausias atsiliepimas iš tėvelių. Pas mus nuomos sutartis. Ten apskritai neįvardinta kokios veiklos, ten tik įvardinti kabinetai ir salių nuoma“, – sakė mokyklos vadovė.

Nurimti nežada

Į susirinkimą atėję tėveliai negalėjo nuslėpti nuostabos ir pasimetimo. Kai kurie prisipažino iki šio vakaro net neabejoję, kad jų vaikas lanko Menų mokyklą. O ir abejoti lyg ir nebuvo kuo: sutartis pasirašė, lankė užsiėmimus, mokėjo pinigus. Tėvai pripažįsta net negalėję pagalvoti, kad įstaigoje, kurioje mokosi jų vaikai gali dėtis tokie dalykai. Jie vieningai susitarė šitos situacijos taip nepalikti ir ieškoti teisybės.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA