PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Gruodžio 14 d. 11:41

Šiuolaikinio meno festivalis „Virus'26“ | VIRUS TEATRAS

Šiauliai

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


197477

Gruodžio 19 d., sekmadienį, 18.00 val. Šiaulių dramos teatro Mažojoje salėje (Tilžės g. 155) vyks vizualinių eksperimentų teatro „Kosmos Theatre“ spektaklis „Kafka Insomnia“.

„Spalio 2. Bemiegė naktis. Jau trečia iš eilės. Aš greitai užmiegu, bet po valandos prabundu, lyg būčiau įkišęs galvą į nesamą skylę. Nuo tada visą naktį iki penkių tarsi miegu, tačiau tuo pat metu ryškūs sapnai neleidžia užmigti. Aš formaliai tarsi miegu greta savęs, o pats tuo metu turiu grumtis su sapnais“ (Franz Kafka, „Dienoraščiai. 1910–1923“).

Apie spektaklį

Vizualinis gyvos muzikos spektaklis paaugliams ir suaugusiems „Kafka Insomnia“ pasakoja sapniškai realistišką čekų rašytojo Franco Kafkos vienos nemigos nakties istoriją. Sapnavimas būdraujant – tai kūrybos metodas, gyvenimo būdas, ligos padarinys ar pagrindinė Kafkos literatūrinio pasaulio genialumo sąlyga? Nemigos kuriamas ir į apčiuopiamą tikrovę įsiveržiantis sapnas F. Kafkos kūrybą paverčia sąlygine, pilną netikėtų įvaizdžių, ištęsto laiko pojūčio, pirmalaikių absurdo, egzistencializmo ar net siurrealizmo apraiškų, einančių koja kojon su realizmo mokyklai būdingais nuosekliais aprašymais.

Apie kūrybinę komandą

Projekto iniciatorius kompozitorius Andrius Šiurys (2020 m. Lietuvos kompozitorių sąjungos Jaunojo kompozitoriaus prizas) muzikinio spektaklio idėją pagal F. Kafkos kūrybą nešiojosi jau seniai:

„Kartą, maždaug prieš pusantrų metų, iškėliau sau klausimą – nuo kurio menininko kūrybos atsispirdamas norėčiau sukurti audiovizualinį spektaklį? Kokiam menininkui – dailininkui, poetui, kompozitoriui – labiausiai pritariu? Ir kas yra tie žmonės, su kuriais turėčiau tai daryti – eksperimentuoti, improvizuoti ir nardyti ten, kur vienas atsidurti neišdrįsčiau? Tuo metu F. Kafką pasirinkau dėl jo tamsos ir absurdo. Jau gerokai anksčiau žinodamas režisieriaus Žilvino Vingelio asmenybę bei jo kūrybos stilių (ypatingai vertinu jo gebėjimą jungti skirtingas meno formas bei siurrealistinę teatrinę kalbą), neabejojau – šį spektaklį turime kurti kartu. Su Žilvinu esame sukūrę ne vieną darbą, praktiškai ir teoriškai kartu tyrinėjome vizualinio teatro žanrą, svajojome apie savo eksperimentinį teatrą. Jam itin svarbi spektaklio muzika, taip pat turime panašų matymą, todėl smagu, jog „Kafka Insomnia“ karantino dėka tampa pirmuoju mūsų naujojo teatro „Kosmos Theatre“ spektakliu teatro scenoje”.

„Komanda surinkta labai stipri ir įvairi. Nors kartu dirbame ne pirmą kartą, bet pirmą kartą su tokia atvira medžiaga ir tokioje eksperimentinėje aplinkoje. F. Kafkos pasaulyje viskas stovi vietoje, niekam nelemta išjudėti iš esamo taško ir tuo pat metu – gyvybės tame taške daugiau, nei sugebame aprėpti. Tai literatūra, scenoje iškelianti reliatyvaus laiko organizavimo poreikį, vaizdo ir atmosferos svarbą, siūlanti naujus scenų montažo būdus. Joje grėsmingai koketuoja humoras ir siaubas, veiksmas ir stagnacija, garsas ir tyla. Tų tylų bei garsų ieškoti ir pats, be abejonės, būčiau kvietęsis Andrių, todėl smagu, kad jis tai padarė pirmas. Procesas nėra tradicinis. Leidžiame sau pradėti nuo asociacijų, o ne nuo teksto, intuicijos, o ne naratyvo. Manau, kad šis spektaklis bus įdomus tiek tradicinei teatro publikai, tiek ilgais monologais ir rūmų intrigomis nebesižavintiems jaunesniems žiūrovams.” – teigia spektaklio režisierius Žilvinas Vingelis.

Spektaklio kūrybinę grupę sudaro režisierius Žilvinas Vingelis, kompozitorius Andrius Šiurys, dailininkė Paulina Simutytė ir video projekcijų dailininkas Kornelijus Jaroševičius.

Vaidina: Gytis Laskovas, Balys Ivanauskas ir Paulina Simutytė.

Spektaklyje gyvai groja saksofonininkas Danielius Pancerovas ir gitaristas Justinas Žilys.

Prodiuseris – vizualinių eksperimentų teatras „Kosmos Theatre“.

Koprodiuseris – Kauno miesto kamerinis teatras.

Spektaklio sukūrimą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja – Šiaulių miesto savivaldybė
Organizatorė – Šiaulių dailės galerija
Pagrindinis informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Partneriai ir rėmėjai: naujienų portalas „Etaplius“, AB „Šiaulių bankas”, UAB „Laurema”, UAB „Gorila reklama”, MO muziejus, Valstybinis Šiaulių dramos teatras
Festivalio dizaino autorius – Marius Žalneravičius

Tarp dviejų virusų

Šiuolaikinio meno festivaliui „Virus atėjo pranašiški laikai. Tenka lenktyniauti su ne tik su naujausiomis mados ir meno tendencijomis, bet ir su planetą siaubiančiu Covid-19 virusu. Vienas virusas užkrečia žmonių vaizduotę laisvės ir grožio idėjomis, kitas stumia į nežinią ir mirtį, tad ir festivalio situacija dvilypė. Skelbdami meno galią turime skaitytis su viruso pavojais. Tai privertė jau antrus metus atsisakyti daug metų vykusio didžiojo „Virus“ madų renginio, tačiau organizatoriai buvo paskatinti ieškoti alternatyvų.

Šiemet šiuolaikinio meno festivalis „Virus‘26“ pristatys dvi monumentalias Mato Janušonio ir Mariaus Puskunigio skulptūras, kurios įsikurs miesto centre. Kostiumo meno elementai išliks spalvinguose ir provokuojančiuose Edvino Mikulskio ir Armos Aghartos performansuose. Kauniečiai teminėje parodoje pristatys atsakingai puoselėjamos aukščiausios kokybės tapybos tradiciją. MO muziejus aplankys Šiaulius su kultinės parodos „90-ųjų DNR“ versija. „Auros“ šokio teatras ne tik šoka! Pamatysime šokėjus kostiuminio performanso judesyje, o šio kolektyvo spektaklis „Deginantis trintis“ vėl gražins mus į ribinių kūno plastikos galimybių grožį. Austro Alexo Franzo Zehetbauerio performansas skelbs Vienos meno bendruomenės ir Šiaulių dailės galerijos bendradarbiavimo pradžią. Tikime, kad šio menininko pastangos maksimalizuoti keisčiausių garsų prasmes sugražins mums akustinių performansų svarbos pajutimą. Pirmą kartą festivalyje dalyvaus „Kosmos Theatre“ su spektakliu „Kafka Insomnia“. Dabar pandeminiai Kafkos laikai, absurdo ir rezignacijos daug, pažinti šias būsenas būtina norint išsikapstyti į šviesą. O siekiant laisvės labai reikia pasitikėjimo, drąsos veikti. Būtent apie tai galvoti kvies ekspresyvus Vilmos Pitrimaitės šokio spektaklis „Tai ne tavo sapnas”. Nepaisant pandeminio viruso grimasų, menas nepraranda savo išskirtinių galių ir siūlo išeitis sutrikusioms sieloms. Todėl būkime kartu.

Bilieto kaina 8 Eur / 6 Eur. Nuoroda į bilietus https://bit.ly/3EpsvyQ

Spektaklio anonsas https://bit.ly/2ZULgLK