PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Birželio 6 d. 11:07

Šiuolaikinės kūrėjos parodoje – šokio apmąstymai

Ignalina

Ilmė Vyšniauskaitė. Linos Kovalevskienės nuotr.

Lina KovalevskienėŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


303729

Vienas iš festivalio ,,Šokanti Ignalina" renginių – Ilmės Vyšniauskaitės fotografijų paroda Ignalinos krašto muziejuje. Parodos atidarymas ir susitikimas su autore vyko birželio 5 dieną. Žavią jaunosios kartos fotografę pristatė ir su ja kalbėjosi Ignalinos rajono kultūros centro renginių organizatorė Diana Ksenzovienė. Ji papasakojo apie šokių projekto renginius ir norą, kad jie būtų kuo įvairesni, įdomesni, leidžiantys šokį pamatyti ne tik tradiciniu, bet ir kūrybiniu žvilgsniu.

Ilmė Vyšniauskaitė dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje, įgyvendina įdomius projektus, kuria performansus. Baigusi muzikologijos studijas Lietuvoje, ji kurį laiką mėgavosi didmiesčių kultūra, gyveno Paryžiuje ir Londone, kartu su viena šokėja parašė tarptautinį projektą, mėnesį laiko praleido meno rezidencijoje Berlyne, daug bendravo su šokėjais.

Fotografė pasidžiaugė gražiomis Ignalinos krašto muziejaus erdvėmis ir puikiai išeksponuota jos paroda. Ignaliniečiai šiuos jos darbus turi galimybę pamatyti pirmieji Lietuvoje. Ilmės kūryboje labai svarbi laisvė, improvizacija, stebėjimas, išlauktas momentas. Šįkart ji nagrinėja gėdos jausmą ir jo išraiškas. Juk šokėjas scenoje turi būti visoks, dažnai išeinantis iš komforto zonos. Skausmas, nuovargis, lyginimasis, komplikuotos istorijos ir judesius varžantys prisilietimai prie jų – visa tai giluminiai pajautimai, kurie ir kuria šokio paslaptingumą. Pasitelkiant fotografinius ir choreografinius metodus, nuotraukose atskleidžiamos koncepcijos, susijusios su kiekvieno šokėjo asmeniniu gėdos jausmo išgyvenimu.

„Mano akį traukia kodai, kuriuos žmogaus kūnas slepia ir kartu atveria. Kas nutinka su mumis, kai jaučiame gėdą, kaip tai pakeičia mąstymą. Gėda dažnai keliauja su kalte, pažeidžiamumu, paslaptingumu. Man buvo svarbu, kad fotografuodami nevaidintume gėdos, o labiau pasinertume į paieškas...“ – sako fotografė. Menininkę sveikinusi Kultūros centro direktorė Asta Sieliūnienė pasidžiaugė įdomia paroda ir autorės sąsajomis su Ignalinos kraštu. Išsakyta viltis ir kvietimas Ignaliną pasirinkti meniniams projektams, rezidencijų organizavimui. Ilmei taip pat įteikta Ignalinos krašto muziejaus dovanėlė. Jos paroda džiaugėsi ir artimieji. Nuotraukai Ilmė pozavo su savo tėveliais Regina ir Arūnu. Parodos dalyviai kviesti apžiūrėti parodą, pasikalbėti su autore.