PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Lapkričio 23 d. 17:21

Siūloma nustatyti, kas mokės už laikinai paimto gyvūno išlaikymą

Vilnius

Gedimino Savicko (ELTA) nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


195241

Seimas svarstys Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma reglamentuoti, kas apmokės už laikinai iš savininko paimto gyvūno išlaikymą.

Už šias Seimo narės socialdemokratės Orintos Leiputės antradienį pateiktas pataisas po pateikimo balsavo 87 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, 24 parlamentarai susilaikė.

Projektas numato, kad „kol nėra baigtas tyrimas ar nėra įsiteisėjęs galutinis teismo sprendimas dėl gyvūnų konfiskavimo ar kol gyvūnas bus grąžintas savininkui arba perduotas naujam gyvūno savininkui, gyvūno gydymo, laikino laikymo, nugaišinimo ir kitos būtinos paslaugos yra apmokamos Vyriausybės arba Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

Šiuo metu įstatyme nenumatyta, kas turėtų apmokėti ar nustatyti apmokėjimo tvarką dėl konfiskuotų ar netinkamomis sąlygomis laikomų gyvūnų, kol vyksta tyrimas ar teismo procesas. Įstatyme numatyta, kad žalą atlygina savininkas ar gyvūno laikytojas, kuris kankino ar žiauriai elgėsi su gyvūnais.

„Deja, teisminiai procesai vyksta ilgai, kartais pusę metų ar net ilgiau, o laikinai konfiskuotais gyvūnais rūpinasi, esant poreikiui, gydo laikini gyvūnų globėjai iš savo turimų finansinių resursų. Priėmus teismui sprendimą, pasitaiko atvejų, kad teismo nutartyje nenurodoma, kas turi apmokėti patirtas išlaidas už laikiną gyvūnų laikymą iki grąžinant savininkui arba perduodant naujam savininkui. Laikini gyvūnų globėjai (gyvūnų globos namai) neturi galimybių išsireikalauti apmokėti patirtas išlaidas už suteiktas paslaugas“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Jame nurodoma, kad pagal pateiktą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informaciją per 2019-2021 metų laikotarpį daugiausia gyvūnų konfiskuota Lazdijų, Jonavos, Kelmės, Šiaulių, Kauno, Klaipėdos rajonų savivaldybėse.

„Kaip žinoma, gyvūnų prieglaudos, skirtos bešeimininkių, pasiklydusių gyvūnų priežiūrai, naujų gyvūnų globėjų paieškai, o ne teisminiams ginčams spręsti ar teisininkų paslaugoms apmokėti. Ypač ši problema aktualizuojasi, kai yra laikinai konfiskuojama daug netinkamomis sąlygomis laikomų ar neprižiūrėtų gyvūnų iš galimai nelegalių veislynų. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba taip pat pažymi, kad dėl laikino gyvūnų laikymo pas globėjus finansinių patiriamų išlaidų nefiksuoja ir jokių duomenų apie tai neturi. Taigi, finansinė našta atitenka laikiniems globėjams arba savivaldybių administracijoms“, – sako parlamentarė O. Leiputė.

ELTA