PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Balandžio 23 d. 16:43

Siūloma keisti pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą

Lietuva

Aušrinė Armonaitė. ELTA, Juliaus Kalinsko nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


299114

Ketvirtadienį Seime pateiktas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotas įstatymo projektas, kuriuo numatoma keisti kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą.

Už projektą po pateikimo balsavo 42, prieš 20, susilaikė 10 parlamentarų. Pagrindiniu komitetu svarstysiančiu projektą patvirtintas Kaimo reikalų komitetas. Projektas svarstymo stadijoje į plenarinių posėdžių salę turėtų grįžti gegužės 30 d., jam paprašyta Vyriausybės išvados.

Projekto iniciatorė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tvirtino, kad Lietuva yra nusimačiusi plėtrą biotechnologijų srityje, o pluoštinių kanapių veikliosios medžiagos gali padėti suteikti naujų galimybių.

„Lietuva savo strateginiuose dokumentuose yra nusimačiusi, kad biotechnologijų plėtra yra prioritetinė industrija šalyje. Mūsų strateginiai dokumentai ne tik tai nustatė kaip viziją, bet ir konkrečius rodiklius esame nusimatę, 5 proc. BVP biotechnologijų sektorius turi sudaryti iki 2030 m.“ – antradienį Seimo plenarinių posėdžių salėje kalbėjo A. Armonaitė.

„Pluoštinių kanapių veikliųjų medžiagų rinka yra būtent viena iš sričių, kuri Lietuvai gali per artimiausius metus suteikti naujų galimybių būtent biotechnologijų srityje ir tokiu būdu suteikti daugiau galimybių šalies augimui“, – pažymėjo ji.

Ministrės teigimu, praėjusiais metais pluoštinių kanapių rinka Europoje siekė 300 mln. eurų ir prognozuojama, kad iki 2030 m. ji pasieks 1,6 mlrd. eurų.

A. Armonaitė siūlo tobulinti įstatymą, nustatant, kad maksimalus leidžiamas eksportui gaminamų pluoštinių kanapių produktų gaminių THC kiekis būtų apibrėžiamas pagal šalies, į kurią eksportuojami gaminiai, teisinius reikalavimus.

Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimuose taip pat siūloma reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo sąlygas atvirame ir uždarame grunte bei nustatyti, kad laboratoriniai tyrimai būtų atliekami ne tik valstybės valdomoje, bet ir kitose Lietuvos akredituotose laboratorijose.

Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimais siūloma pašalinti teisinę spragą, susijusią su leidimų išdavimu, taip sudarant galimybę Lietuvoje turėti kelias akredituotas laboratorijas, kurios kvalifikuotai teiktų pluoštinių kanapių produktų, tarpinių produktų ir gaminių ištyrimo paslaugas.

Anot Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, įteisinti pakeitimai ne tik pagerintų gyvybės mokslų sektoriaus pluoštinių kanapių segmento veiklą, bet ir pašalintų esamas spragas ir prisidėtų prie šio segmento veiklos plėtros, Lietuvos įmonėms užsitikrinant vietą pasaulinėje šio sektoriaus rinkoje.