Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žmonės jau svarsto, už ką atiduos savo balsus Savivaldos rinkimuose (nuotr. rokiskiosirena.lt)
Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt
Gruodžio 28-oji buvo paskutinė diena, kai norintys dalyvauti 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimuose galėjo pateikti pareiškinius dokumentus. Asmenys, tądien iki 17 val. nepateikę pareiškinių dokumentų, negalės dalyvauti šių metų kovo 3-iąją vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose.
Dar iki šios ribos rajone buvo nemažai kalbama apie artėjančius rinkimus. Pirmiausia, susidomėjimą kėlė, kokios politinės jėgos bandys šturmuoti rajono Tarybą, kas konkrečiai pretenduos į dvi dešimtis Tarybos narių mandatų, kas mes iššūkį dabartinei rajono merei Živilei Pinskuvienei. Tai, kad ji dalyvaus tiesioginiuose mero rinkimuose abejonių neliko, kai buvo paskelbta, jog kovo 3-iąją vyksiančiuose Savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaus ir Visuomeninis rinkimų komitetas „Živilės Pinskuvienės komanda - už sėkmingą Širvintų kraštą“, o pati Živilė Pinskuvienė sieks antros mero kadencijos.
Nemažą susidomėjimą kaitino ir įvairaus pobūdžio kalbos, kad daugeliui galimų politinės kampanijos dalyvių sunkiai sekasi pildyti galimų kandidatų sąrašus. Atseit dalis buvusių bendražygių nusivylė kai kurių partijų vykdytos politinės kovos metodais, skundų ir trukdymų taktika, kai kurie perėjo į kitas politines stovyklas, treti tiesiog tapo permainų vėjus atnešusios politinės jėgos šalininkais ar suprato, kad pasisakydami prieš tai paprasčiausiai būtų nesąžiningi.
Su „darbiečių“ sąrašu - teistų kandidatų antplūdis?
Beveik ketveri metai, prabėgę nuo pastarųjų rinkimų, iš tiesų įnešė nemažai sumaišties į daugelio rajone veikiančių politinių partijų gyvenimą, tai atspindi ne tik gerokai pasikeitę šių politinių jėgų iškeltų kandidatų sąrašai (juos galima rasti interneto portale rinkejopuslapis.lt, tačiau, galimas dalykas, ši pateikiama informacija dar keisis, todėl prašome susitaikyti su galimais netikslumais), bet ir redakciją pasiekiančios žinios, kaip tie sąrašai buvo sudaromi. Tai, kad kai kurioms politinėms jėgoms net teko imtis abejotinų metodų, iliustruoja net šalies mastu pasklidę skandalai, kaip antai viešojoje erdvėje išplatinta žinia, jog už šmeižtą nuteisus ir dėl to rajono Tarybos nario mandatą atėmus Alfredui Astikui, jo dabar vadovaujamas Darbo partijos rajono skyrius naujus narius galėjo vilioti jiems siūlydamas bilietus į SEL koncertą.
Pastaroji politinė jėga, panašu, patyrė daugiausia pasikeitimų. Interneto portale rinkejopuslapis.lt pateikiami kandidatų sąrašai rodo, jog iš ankstesnės komandos, kuri prieš ketverius metus ėjo į Savivaldybių tarybos rinkimus, su visu būriu žmonių pasitraukus Živilei Pinskuvienei, po Darbo partijos vėliava sugrįžo vienintelis Alfredas Astikas. Neskaičiuojant dar vienos pretendentės, kuri 2015-aisiais į Tarybą nesėkmingai bandė prasibrauti su kitos politinės partijos sąrašu, likę Darbo partijos kandidatai yra visiški naujokai Savivaldybių tarybų rinkimuose ir tokios patirties neturi. Ypač keista ir į akis krentanti detalė yra ta, kad šiame sąraše yra net ne vienas teistas asmuo, tarp kurių – be paties „vado“ Alfredo Astiko dar ir teismo recidyvistu išvadintas buvęs grupės „Patruliai“ dainininkas Milgedas Aleksandravičius, teistas net du kartus: už turto prievartavimą ir pasipriešinimą policijos pareigūnams. Milgedas net atliko bausmę Lukiškėse, o dabar ketina atstovauti širvintiškiams rajono taryboje.
Alfredo Astiko surankiotos komandos laukia ir naujas iššūkis. Kyla toks įtarimas, kad ši politinė jėga negali išsiversti be mažesnių ar didesnių skandalų. Vieną tokį gyvenimas kaip tik pametėjo prieš pat gruodžio 28-ąją, kai buvo pranešta, jog Jungtinėje Karalystėje nuteista grupė su „Alstom“ kompanija siejamų asmenų, kurie savo laiku sumokėjo beveik 5 mln. eurų kyšį Lietuvos politikams ir energetikams, kad kompanija laimėtų elektrinės atnaujinimo konkursus. Tarp išvardytų galimų kyšio gavėjų - ir Darbo partijos įkūrėjas bei vedlys Viktor Uspackich, anuomet dirbęs ūkio ministru. Britai skelbia, kad keturiems asmenims, tarp kurių yra ir minėtas europarlamentaras, skirtingomis sumomis galėjo atitekti 2,75 mln. eurų. Viešojoje erdvėje jau atsirado samprotavimų, kad būtent ši aplinkybė, tiksliau - Jungtinėje Karalystėje vykęs procesas, lėmė politiko skyrybas su buvusia sutuoktine Jolanta Blažyte, kurios gali būti apsimestinės, siekiant išvengti galimų sankcijų.
Chirurgas bandys pakartoti ankstesnę sėkmę?
Savo politinę veiklą nuo tuščio lapo pradės Lietuvos socialdemokratų darbo partija, vadovaujama Gedimino Kirkilo, kurios kandidatų į Širvintų savivaldybės tarybos narius sąraše – 16 pavardžių. O sąrašą veda – 2012 m. neteisėtai iš Širvintų laisvalaikio centro direktoriaus pareigų atleistas Vytautas Apavičius. Daugelis šios partijos pretendentų iškovoti Tarybos nario mandatą irgi yra naujokai, tačiau vienaip ar kitaip labiau žinomi plačiajai rajono visuomenei - trys jų per praėjusius Savivaldybių tarybų rinkimus kandidatavo kitų politinių jėgų sąrašuose, o štai gerai žinomą ir širvintiškių gerbiamą Remigijų Jotautį apskritai būtų galima laikyti tokių rinkimų legenda. Prieš dvylika metų, 2007-aisiais, jis į rajono Tarybą kandidatavo Partijos Tvarka ir teisingumas (liberalų demokratų) sąraše. Chirurgas tuomet ne tik pateko į Tarybą, bet turėdamas žmonių pasitikėjimą, sąraše iš ketvirtosios vietos šoktelėjo į pirmąją, aplenkęs net šios partijos skyriui vadovavusį ir „tvarkiečių“ komandą vedusį tą patį, dabar jau „darbietį“ Alfredą Astiką. Remigijus Jotautis surinko 784 pirmumo balsus, ir tai buvo antras rezultatas rajone.
Socialdarbiečių atskilimas nuo socialdemokratų galimai yra pagrindinė priežastis, kodėl pastarųjų sąraše šįkart mažiau net 8 kandidatais, nei buvo prieš ketverius metus. Ko gero, didžiausias netikėtumas - tarp socialdemokratų kandidatų neliko buvusio vedlio Andriaus Jozonio. Ar taip demonstruojamas jauno politiko charakteris, praeitus rinkimus triuškinamai pralaimėjus kovą dėl mero posto, išlieka atviras klausimas. Taip pat sąraše nebėra Roberto Bartulio. Taigi, per praėjusius rinkimus daugiausiai socialdemokratų partijai atnešę balsų veidai iš sąrašo išnyko, o juos pakeitė 7 naujos pavardės.
Sąrašuose ir skandalingoji žemėtvarkininkė
Didelių kiekybinių pokyčių patyrė Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) sąrašas. Prieš ketverius metus rinkėjams siūlę rinktis iš 36 kandidatų, šįkart jie surado pasiūlyti vos 15, iš kurių 8 - naujokai. Tarp siūlomų - ir per ankstesnius rinkimus skandalingai garsėjusi Meilutė Saidienė. Ši Kęstučio Pakalnio ir Vidmanto Mateikos bendražygė iš Savivaldybės rinkimų komisijos nario pareigų tuomet buvo atleista nustačius šiurkštų pažeidimą.
Užtat netgi po Eligijaus Masiulio sukelto „dėžutės“ korupcijos skandalo, Širvintose Liberalų sąjūdis šįmet siūlo rinktis iš 15 kandidatų sąrašo. Tiesa, tarp jų - tik penki, ėję į Tarybą per 2015-ųjų rinkimus. Sąrašo vedlys - dabartinės Tarybos narys Darius Valkauskas.
Didžiausių pokyčių, ko gero, patyrė Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai, kurių gretose iš 18 kandidatų yra tik ... vienas, per praėjusius rinkimus pretendavęs į tarybą šios partijos sąraše. Panašu, kad „konservatoriams“ tokius pokyčius pirmiausia lėmė skilimas jų gretose, kai dalis buvusiųjų paliko šią partiją ir pavasarį į rinkimus eis Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijos sąraše. Tarp 15 pastarosios partijos kandidatų - buvę penki „konservatoriai“, tarp kurių išsiskiria dabartinė mero pavaduotoja Irena Vasiliauskienė, taip pat ankstesnėse kadencijose tarybos nario mandatą turėjusi Daiva Sakalauskienė. Ko gero, po šia vėliava susirinko krikščioniškojo sparno atstovai - tai kas liko iš buvusios Krikščionių demokratų partijos, kai ją „prarijo“ Tėvynės Sąjunga.
„Valstiečių“ gretos smarkiai nukraujavo
Smarkiai pasikeitęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašas, kuriame tarp 18 kandidatų - tik 4, pretendavę į tarybą per praėjusius rinkimus. Sąraše neliko vieno ilgamečių lyderių Kazio Visacko, savo laiku vadovavusio Savivaldybės administracijai. Daugelį galbūt nustebins ir Vytas Šimonėlis, šį kartą pabijojęs kelti savo kandidatūrą į merus. Turint mintyje, kad ši partija, šiuo metu Lietuvoje užimanti dominuojančią poziciją, nesurado kandidato į mero postą.
Po krikščioniška vėliava tradiciškai į rinkimus eina ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija - Krikščioniškų šeimų sąjunga, kurios sąraše tarp 22 narių - net 15, kandidatavusių per praėjusius Savivaldybių tarybų rinkimus.
O didžiausią sąrašą šiems rinkimams pasiūlė visuomeninis rinkimų komitetas „Živilės Pinskuvienės komanda - už sėkmingą Širvintų kraštą“. Tarp siūlomo 41 kandidato - net 11 esamų ar savo laiku buvusių Tarybos narių, tarp jų - dabartinė Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, Savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė.
Gintaras Bielskis