PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 19 d. 09:27

Širdis sujungiantis laisvės šauksmo aidas

Rietavas

Etaplius.ltŠaltinis: Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus inf.


256879

Laisvės gynėjų diena sausio 13-ąją paminėta ir Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje. Čia, kaip ir kitų įstaigų languose, aštuntą valandą ryto nušvito Laisvės žvakelių šviesa, o į visus gimnazijos moksleivius, mokytojus ir darbuotojus kreipėsi gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė, moksleivių tarybos prezidentė Ema Marozaitė, per visus gimnazijos koridorius nuvilnijo išsirikiavusių moksleivių ir Eurikos Masytės atliekamos giesmės „Laisvė“ (įrašo transliacija) melodijos aidas. Gimnazijos vestibiulyje ant sienos sumontuotame interaktyviame ekrane vienas po kito keitėsi autentiški Lietuvai lemtingų 1990–1991 m. įvykių įrašai.

Visus Laisvės gynėjų dienai skirtus renginius simboliškai sujungė ir vainikavo už Lietuvos Laisvę prie televizijos bokšto 1991 m. sausio 13 d. žuvusio Tito Masiulio fotografijų parodos „Laisvės ir kalnų šauksmas“, kurią paruošė Rietavo muziejininkai, pristatymas gimnazijos vestibiulyje. Ekspozicijos kontekstą geriausiai apibūdina autentiškas Tito Masiulio mamos Vitalijos įrašas po Tito fotografija: „Ši Tito Masiulio atminimui skirta fotografijų paroda „Laisvės ir kalnų šauksmas“ iš jo paties fotografuotų skaidrių parengta šeimos iniciatyva 2001 m. Titas 1987–1988 m. su turistų grupe bei kurso draugais keliavo į Fanų kalnus (Tadžikija) ir, nepaleisdamas iš rankų fotoaparato FED-2, slidinėjo Karpatuose (Ukrainoje). 1991 m. sausio 13 dieną Titas Masiulis žuvo už Lietuvos Nepriklausomybę ir Laisvę prie televizijos bokšto“.

Palinkėjęs, kad ši paroda jos pristatymo dalyvių širdyse uždegtų dangaus mėlynėje spindinčių viršukalnių aplankymo svajonę, direktorius tuo pačiu išreiškė viltį, kad ji paskatins ir konkretiems darbams vardan savo Tėvynės Laisvės išsaugojimo grėsmingose XXI amžiaus istorinių įvykių ir moralinių sukrėtimų kryžkelėse. Šias mintis pratęsė ir muziejaus edukatorė Audronė Gečienė, supažindinusi parodos dalyvius su Tito Masiulio biografija, kai kuriais jo šeimos ir giminės istorijos bruožais, žūties prie televizijos bokšto aplinkybėmis.

Gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė, pasidalinusi savais, daugiau kaip prieš dvidešimt metų prabėgusių dienų prisiminimais, padėkojo muziejaus darbuotojams už unikalią parodą ir išreiškė viltį dėl tolesnės kūrybingai besivystančio bendradarbiavimo perspektyvos.


Foto galerija: