PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Rugsėjo 3 d. 11:17

Sinoptikai: vasara Šiauliuose buvo karšta, bet ne rekordinė

Šiauliai

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


50758

Nors jau prasidėjo kalendorinis ruduo, dar tikrai nesinori pamiršti tik ką pasibaigusios vasaros. Ir ne tik dėl turėtų atostogų ar kitų ypatingų, per šį laikotarpį įvykusių akimirkų. Vasara daugelio laukiama, o vėliau ir pasiilgstama dėl jai būdingų orų – saulės, šilumos ir net karščių. Naujienų portalas Etaplius.lt nusprendė paklausti sinoptikų, ką jie galėtų pasakyti apie ką tik pasibaigusią kalendorinę vasarą – kuo ji buvo ypatinga. Ir, žinoma, koks gi ruduo mūsų laukia. Į klausimus mielai sutiko atsakyti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos meteorologinių stebėjimų poskyrio vyriausioji stebėtoja Viktorija Kazlauskienė.

Išskirtinė šiemet buvo gegužė

Anot pašnekovės, pirmiausia norėtųsi kalbėti net ne apie kalendorinę vasarą, o apie paskutinį pavasario mėnesį – gegužę, nes šis mėnuo šiemet Šiauliuose ir visoje šalyje buvo ekstremaliai šiltas.

„Peržvelgus penkiasdešimtmečio gegužės mėnesio stebėjimus, tai tokios, kokią turėjo šiais metais – nebuvo. Gegužės oro temperatūra buvo net keturiais laipsniais šiltesnė nei įprastai. Tai jau toks didelis ir ekstremalus nuokrypis“, – pasakojo Viktorija Kazlauskienė.

Anot jos, šio mėnesio temperatūra, galima sakyti, buvo labiau artima birželiui.

Vasaros mėnesiai – karštesni

„Vasaros mėnesiai beveik visi viršijo daugiametes klimatines normas temperatūriniu atžvilgiu. Tačiau birželis galbūt mažiausiai viršijo tą normą, tiktais apie vieną laipsnį buvo šiltesnis nei įprasta“, – konstatavo specialistė.

Anot pašnekovės, liepa jau buvo šiltesnė – apie pustrečio laipsnio nei įprasta.

„Daug kas sakytų, kad liepa – pati šilčiausia buvo per gyventojų atsimenamą laikotarpį. Tačiau peržvelgus dešimtmečio laikotarpį, galiu pasakyti, kad šilčiau buvo 2010 metais, kuomet liepos mėnesio vidutinė oro temperatūra siekė 21,6 laipsnius pagal Celsijų. Taip pat 2006 metais šio mėnesio vidutinė oro temperatūra siekė 20,8 laipsnio. Šiais metais buvo 20,2 laipsnio“ – teigė V. Kazlauskienė.

Pasak sinoptikės, daugeliui gyventojų galėjo pasirodyti, kad šita vasara yra neįprastai karšta dėl to, kad neturėjome vėsių naktų.

„Dieną – karščiai, šaltesnės naktys leisdavo žmonėms pailsėti ir atsigauti, atvėsinti savo namus ar kitas patalpas. Šiemet turėjome tokią situaciją, kad naktimis oro temperatūra nekrito žemiau 20 laispnių. Dieną – 30, naktį 20, todėl perkaito tie mūsų būstai ir mus labai vargino“, – pasakojo pašnekovė.

Rugpjūtis, panašu, turėjo irgi aukštesnę oro temperatūrą nei klimatinė norma. Ji aukštesnė apie pusantro laipsnio nei įprastai.

Rekordų vasarą nepastebėta

Pasak specialistės, šiemet vasarą sinoptikai kažkokių rekordų Šiauliuose nepastebėjo ir neužfiksavo. Šilčiausia diena Šiauliuose buvo liepos 30 diena, kuomet oro temperatūra siekė 32,8 laispnius. Rekordas mūsų mieste yra užfiksuotas 1992 metais, kai oro temperatūra pasiekė 35,7 laipsnius pagal Celsijų.

Lietuvos mastu pati didžiausia oro temperatūra yra užfiksuota 1994 metais Zarasuose. Tuomet minėtoje vietovėje oras įkaito iki 37,5 laipsnio.

„Tai šitų rekordų ir Lietuvos mastu, ir Šiauliuose, šią vasarą neviršijome. Paprastai kone kiekvieną vasarą oro temperatūra tam tikrais laikotarpiais siekia 30 laipsnių ir daugiau. Tačiau buvo užregistruota stichinė kaitra. Aišku, Šiaulius ji aplenkė. Ji buvo registruota Tauragės rajone ir dar kai kuriose savivaldybėse. Stichinė kaitra yra tada, kai maksimali oro temperatūra tris dienas iš eilės viršija 30 laispnių. Tai ilgiausias tokios kaitros laikotarpis šiemet buvo, kaip ir minėjau, Tauragėje. Jis truko apie dvi savaites. Tuomet dvi savaites oro temperatūra kilo aukščiau 30. Šiauliuose karščiausiu laikotarpiu iš eilės buvo 30, 29,9, 29,6. Taigi, trūko tų kelių dešimtųjų laipsnių, kad būtų fiksuota stichinė kaitra“, – teigė specialistė.

Šiauliams - pasisekė

Anot pašnekovės, Šiauliams šią vasarą netgi galima sakyti – sekėsi.

Vienintelis regionas Lietuvoje, kuriame nebuvo fiksuota stichinė sausra arba pavojinga sausra augalų vegetacijos periodu. Beveik visoje Lietuvoje buvo ji buvo fiksuota birželį, o pasitraukė tik liepos pabaigoje, išskyrus Šiaulius ir rajoną.

„Klimatologai tai paskaičiuoja pagal hidroterminį koeficientą. Birželį pasitaikė keletas tokių dienų, kurios ir iškreipė tuos duomenis, neleido teigti, kad Šiauliuose tuo metų trūko drėgmės. Nors aplinkiniuose rajonuose aplink Šiaulius, pavyzdžiui – ir Akmenėje, Panevėžio rajone, Mažeikiuose – buvo sausra. Aišku, maždaug birželio viduryje jau buvo pastebimas drėgmės stygius, tačiau pavojingų sausros kriterijų pasiekta nebuvo. Šiauliai vieninteliai tokie Lietuvoje“, – aiškino V. Kazlauskienė.

Šiauliai yra pasiekę kitą rekordą

Per vasarą sinoptikai Šiauliuose neregistravo ir didelių vėjų, kurie būtų įsimintini. Anot jų, didžiausias vėjo gūsis buvo Šiauliuose fiksuotas birželio 22 dieną, kuomet vėjo greitis pasiekė 20 metrų per sekundę.

„Rekordinis vėjo greitis buvo užregistruotas 2011 metais Ginkūnuose, kai praūžė viesulas. Pagal jo sukeltus padarinius yra sprendžiama, kad vėjo greitis galėjo būti 60-70 metrų per sekundę. Šis vėjo greitis yra didžiausias kada nors fiksuotas Lietuvoje. Taigi, šiuo kriterijumi – Šiauliai yra rekordininkai. Daiktai buvo kilnojami tikrai labai sunkūs – ir vilkikai, ir stogai buvo nuplėšti. Tai parodė, koks galėjo būti tas vėjo greitis“, – teigė meteorologijos vyriausioji stebėtoja.

Liūtys buvo įsimintinos, bet ne rekordinės

Birželio mėnesį kritulių norma Šiauliuose yra labai artima daugiametei.

„Buvo kelios rimtos liūtys, kurios davė tą kritulių kiekį per mėnesį, nors buvo palyginus labai sausa. Lietuvoje kritulių norma svyravo nuo 10 iki 55 milimetrų per mėnesį. Pas mus aišku ir buvo ta didžiausia galima sakyti norma – 50 milimetrų, dėl to pas mus ir tos sausros nebuvo“, – pasakojo pašnekovė.

Birželio mėnesį daugiametė kritulių norma Lietuvoje yra apie 60 milimetrų, taigi mums nedaug iki jos ir trūko, o liepos mėnesį Šiauliuose jau turėjome 96 milimetrus, kai klimatinė norma yra 77.

„Šiek tiek ir daugiau turėjome, bet nuokrypis dar irgi yra palyginti nedidelis. Lietuvoje liepą krituliai svyravo nuo 42 iki 250 milimetrų. Labai tolygiai šalyje pasiskirstė tie krituliai liepą“, – sakė V. Kazlauskienė.

Liepos mėnesį Šiauliuose buvo sulaukta didžiausios metų liūties. Tai buvo liepos 12 dieną, kuomet prilijo 32,2 milimetrus per labai trumpą laiką. Vėjas tądien tarpuose buvo sustiprėjęs iki 17 metrų per sekundę.

„Tai tokia liūtis buvo užregistruota, tačiau ji stichinių kriterijų vėl nepasiekė. Likusioje Lietuvos dalyje, kai kur praūžė stipresni lietūs, kuomet jau buvo pasiekti ir stichiniai reiškiniai. Kritulių tuomet buvo pasiekta daugiau nei 50 milimetrų.

Rugsėjis bus šiltas

Na, o prasidėjęs kalendorinis ruduo gyventojų taip pat turėtų nenuvilti.

„Sinoptikai prognozuoja labai tokias malonias pirmas rugsėjo savaites, vasariškai dar šiltas, kai oro temperatūra beveik kasdien kils iki 20 ir šiek tiek daugiau laispnių šilumos. Tačiau jau naktys bus vis gaivesnės, vis daugiau primins rudenį. Vandenynai ir vandens telkiniai taip staigiai neatvės, kaip atmosfera, todėl galima tikėtis tokių permainingų orų įsiveržimų. Tačiau, kaip ir sakiau, pirmoji rugsėjo pusė turėtų būti maloni“, – teigė V. Kazlauskienė.

Pasak jos, tik paskutinė savaitė, žadama, bus jau artimesnė rudeniui.