Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiaulių kultūros centro archyvo nuotr.
Irma JurgaitytėŠaltinis: Etaplius.LT
Nuo seno Dainų šventė laikoma unikalios svarbos reiškiniu, kuris jungia tautą, padeda puoselėti tradicijas, vienija ir leidžia kurti darnius tarpusavio santykius. Baltijos šalyse Dainų šventė pradėta švęsti 1869 m. Estijoje, vėliau pasiekė Latviją ir galiausiai Lietuvą, kur 1924 m. Kaune, Petro Vileišio aikštėje, sutelkė visą bendruomenę. Tada ši šventė buvo vadinama Dainų diena, joje dainavo tik chorai. Pirmosios nacionalinės šventės organizatorių iškeltas reikalavimas chorų vadovams buvo atrinkti tik puikią muzikinę klausą turinčius, balsingus choristus. Šventė subūrė apie tris tūkstančius dainininkų ir penkiasdešimt tūkstančių klausytojų.
Lietuvai sunkiu istoriniu laikotarpiu Dainų šventės tradicija nenutrūko – priešingai, įgavo prasmę ne tik mūsų šalyje, bet ir užsienyje. Lietuvių tremtiniai į Dainų šventes būrėsi ir tolimajame Sibire, o Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kanados lietuviai – Čikagoje. Sovietmečiu renginio formatas ir turinys tik stiprėjo, buvo įtraukiama naujovių. Štai 1950-aisiais prie Dainų šventės choristų prisijungė šokėjai – renginio programą oficialiai papildė Šokių diena.
Šiauliuose pirmoji Dainų šventė surengta 1933 m. gegužę mokytojų seminarijos kieme (dabartiniai grafų Zubovų rūmai). Dainų ir šokių šventė Saulės mieste klestėjo ir tarpukariu, ir sovietmečiu. Dažnai renginys buvo prijungiamas prie kitų didelių ir svarbių miesto švenčių. 1986 m. Šiauliuose nuvilnijo jubiliejinė Dainų ir šokių šventė, skirta Šiaulių miesto 750-osioms metinėms „Žydėkite, Šiauliai“.
Dainų ir šokių šventės organizavimo tradicijos patriotinius jausmus pasėjo ir jaunimo širdyse. Analogiškas šventes pradėjo rengti studentai ir moksleiviai. Aštuntąjį ir devintąjį dešimtmečiais Šiaulių miesto centrinio parko estradoje studentų kolektyvai iš visos Lietuvos ruošdavosi Baltijos šalių aukštųjų mokyklų studentų šventės „Gaudeamus“ programai. Renginiuose šiauliečiams buvo suteikiama galimybė pamatyti Lietuvos delegacijos koncertą. Pirmoji Šiaulių miesto moksleivių dainų ir šokių šventė surengta 1977 m. Tai buvo Vilniuje turėjusios vykti šventės generalinė repeticija.
Ilgainiui dėl finansavimo ir šventės organizavimo vietų trūkumo Šiauliuose Dainų ir šokių šventės buvo rengiamos vis rečiau. Paskutinis Saulės mieste organizuotas tokio pobūdžio renginys įvyko 2009 m. Tai buvo įžanga į tuometinę Lietuvos tūkstantmečio dainų šventę „Amžių sutartinė“. Renginyje dalyvavo 84 choristų, šokėjų ir liaudies instrumentų ansamblių kolektyvai iš Šiaulių regiono. Šiaulių miesto delegacija buvo pati didžiausia – ją sudarė 28 kolektyvai ir 1 200 dalyvių.
Po ilgos pertraukos, birželio 10 d., Šiaulių kultūros centras kartu su partneriu Lietuvos nacionaliniu kultūros centru ir idėją palaikančia Šiaulių miesto savivaldybe organizuoja regioninę liaudiškų šokių šventę „Teka saulelė“, kuri bus 2024 m. šimtmetį minėsiančios Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Šokių dienos „Amžių tiltais“ įžanga. „Tauriam tikslui jungianti šventė šiemet Šiaulių miesto centrinio parko estradoje suburs ne tik liaudišką šokį mylinčius, bet ir tradicijas puoselėjančius žmones. Tikimasi, kad šventėje vystomos šokio formos padės kartoms pažinti tautinę kultūrą per tradicijas“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.
Dainų ir šokių šventės – tai išskirtinę tradiciją kuriantis procesas ir nuolatinis kultūrinis vyksmas, kuris padeda prisiliesti prie tradicijų, pajusti jų vertę ir prasmę. „Dainų šventės organizavimo tradicijoms – 100 metų, tad, siekdami ir toliau užtikrinti jų tęstinumą bei atgaivinti vyksmo tradicijas Šiauliuose, prisijungiame prie Lietuvos dainų šventės programos parengimo ir organizuojame regioninę liaudiškų šokių šventę Saulės mieste“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.
Mūsų tauta gali didžiuotis, kad pasauliniame kontekste yra unikali – jau dvidešimt metų Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų ir šokių švenčių tradicija ir simbolika pripažinta UNESCO kaip žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru. Siekdami ir toliau saugoti šį vertybių grynuolį, birželio 10 d. vieningai pasitiksime 2024 m. Dainų šventės šimtmetį regioninėje liaudiškų šokių šventėje „Teka saulelė“.
Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė, mob. +370 671 42 889, e. p. deimante.baciule@siauliukc.lt.
R. Šilinio ir Šiaulių kultūros centro archyvo nuotr.