PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Balandžio 27 d. 17:50

Šimtamečio ąžuolo šakos atgimė dvaro legendų motyvais

Vilkaviškis

Prie vieno iš darbų – medžio meistrai (iš kairės) Antanas Lastauskas, Juozas Videika, Artūras Zienka ir Raimundas Blažaitis. Autorės nuotr.

Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt


127895

Kai po praūžusios audros rugsėjo mėnesį buvo nuplėšta didžiausia Paežerių dvaro teritorijoje augančio šimtamečio ąžuolo šaka, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotojai ėmėsi tolimesnės šio medžio išsaugojimo strategijos, o šaką nusprendė panaudoti skulptūroms.

Įprasminimo idėja
Po šimtametį medį sužalojusios didelės audros muziejaus darbuotojai pirmiausiai pasikvietė arboristus. Apžiūrėję valstybės saugomą ąžuolą profesionalai jį apgenėjo taip, kad ateityje dėl audrų ar kitų pavojų senolis kuo mažiau nukentėtų. O gražią šakos įprasminimo idėją juokaudami muziejaus darbuotojai sako pasigavę iš suvalkietiško racionalumo. Pasikonsultavę su pažįstamais medžio skulptoriais sužinojo, kad atskilusi ąžuolo mediena tinkama drožinėjimui, tad buvo nuspręsta ją panaudoti kilniam tikslui.
„Jau seniai turėjome idėją pagyvinti Paežerių dvaro parką medžio skulptūromis, tačiau ąžuolo mediena yra labai brangi, o muziejus tokių lėšų neturi. Taigi atsiradus tokiai progai ją įgyvendinome kartu įprasmindami senąjį ąžuolą“, – Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotoja Virginija Samuolienė.
Taip galiūno ąžuolo šakos, menančios kartų kartas ir buvusios dvare vykusių įvykių liudininkės, galės ir toliau gyvuoti, tik kitokia forma. Nors savo plačiąja laja ir neteiks pavėsio parko lankytojams, tačiau vaikščiodami parko takais visi galėsime pasigėrėti puikiomis skulptūromis.
Atgimė legendų motyvais
Kritusio medžio šakas paversti meno kūriniais buvo pakviesti keli medžio skulptoriai. Artūras Zienka atvažiavo iš Alytaus. Jis savo skulptūroje pavaizdavo Paežerių dvaro legendoje minimą mergelę, kuri nuo nelaimingos meilės dvarininkui nusiskandino čia pat esančiame tvenkinyje. Vietinis skulptorius Raimundas Blažaitis iš Alvito savo kūrinyje įprasmino tą pačią mergelę, tik vaiduoklio pavidalu. O jurbarkietis Juozas Videika naujam gyvenimui prikėlė minėtą dvarininką ir jo taip mylėtus žirgus. Skulptorius Antanas Lastauskas atvyko iš Kalvarijos. Jis pagamino suoliuką-skulptūrą, harmoningai susiliejančią su supančia gamta.
Penktadienį medžio meistrai darbus pabaigė ir visos keturios jų sukurtos skulptūros papuošė Paežerių dvaro parko teritoriją.