Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Planai rekonstruoti senosios Vilniaus Šv. Jokūbo ligoninės pastatus ir pritaikyti juos biurų poreikiams kelia aistras.
Trečiadienį sostinės Europos aikštėje susirinkusieji į Vilniaus senamiesčio išsaugojimo sąjūdžio surengtą piketą teigė, kad šiltnamiams senamiestyje ne vieta.
„Vilniaus senamiestis - betono perlas. Jau greitai”, „Kyšis - teisėta investicija?“ ir kitais šūkiais nešini protestuotojai kreipėsi į miesto vadovus, reikalaudami liautis darkyti Vilniaus senamiestį prieštaringai vertinamais projektais.
Pasak „Lords LB Asset Management“ fondų valdytojo Mariaus Žemaičio, buvusios ligoninės senuosius pastatus numatoma sutvarkyti, atlikti kapitalinį remontą ir pritaikyti juos biurų poreikiams, o 2014 m. nugriauto sovietinio ligoninės pastato vietoje pastatyti viešbutį su konferencijų centru.
Projekto autorių teigimu, architektų studijos „Archinova“ iš Lietuvos vadovo Antano Gvildžio ir „PLH Arkitekter A/S“ iš Danijos vadovo Steeno Enrico Anderseno, paruošti sprendiniai yra dvejų metų darbo rezultatas.
„Sprendiniai buvo paruošti atsižvelgiant į platų poreikių spektrą ir vadovaujantis keletu principų: paveldo išsaugojimu ir išryškinimu pritaikant šiandienos poreikiams, pagarba istorinei praeičiai ir besivystančiam miestui, ryšiai tarp istorinio ir naujojo miesto centro, taip pat visuomenės intereso į kokybišką architektūrą užtikrinimas ir pagalba įveiklinant atnaujintas erdves”, - sakė projekto autoriai.
Visus Vilniaus ateičiai neabejingus miestiečius projekto autoriai kvietė išsakyti savo nuomonę elektroninio pašto adresais plh@plh.dk ir info@archinova.lt, arba interneto svetainės komentarų skiltyje.
Projektą atstovaujančios advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ teisininko Evaldo Klimo teigimu, planai buvusioje ligoninės teritorijoje buvo viešinami ir anksčiau.
Privačios nuosavybės teise valdomam buvusios ligoninės žemės sklypui, esančiam Vasario 16-osios g. 1, detalusis planas su visomis privalomomis viešinimo procedūromis buvo parengtas dar 2008 metais ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintas tų metų balandžio 23 dieną. „Papildomas viešinimas buvo atliktas ir 2017 metais, rengiant minėto detaliojo plano korektūrą“, - sakė E. Klimas.
Projektą vysto bendrovė „Orkela“, priklausanti „Lords LB Special Fund IV“ fondui, kurį valdo investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“.
Pasak Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto profesoriaus Alfredo Bumblausko, Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčia - vėlyvojo baroko paminklas. Ir nors šventovė projektuota ne garsiojo architekto Jono Kristupo Glaubico, yra baroko - didžiausio Lietuvos diplomato, iš kurio pasaulis atskiria, kad esame Europos šalis, - pavyzdys.
Kaip yra sakęs Seimo narys Žygimantas Pavilionis, jis tokių projektų ne vieną matęs Amerikoje, ir JAV lietuviai sakydavo, kad pas mus tokie dalykai neįmanomi.
„Ir aš nemaniau, kad tai įmanoma Lietuvoje. Klausimas Vilniaus merui Remigijui Šimašiui - ar čia tokia Vilniaus vizija? Ar visas bažnyčias stiklainiais aptversime? Suprantama, kad biurų kainos didelės, bet turi būti ribos, pagarba paveldui, istorijai“, - spaudos konferencijoje Seime „Ar leisime darkyti Šv. Pilypo ir Jokūbo istorinį kompleksą“ minėjo Seimo narys.
Pasak piketo organizatorių, Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios užstatymo buldozeris juda toliau, nepaisant kovo 6-osios piketo prie Kultūros ministerijos. „Ar Kultūros ministerijos vadovai per tą laiką ką nors nuveikė, kad šitą vandalizmą sustabdytų - dar nežinom. Bet laukti laiko nėra“, - teigė jie.
Piketas surengtas reaguojant į savivaldybės interneto svetainėje kovo 16 dieną paskelbtą bendrovės „Lords LB Asset Management“ pranešimą spaudai su nuoroda į projekto brėžinius ir vizualizacijas.
„Tai, ką matome, vertiname kaip neskaidriais metodais įteisintą vandalizmą, kuris ne mažiau baisus nei vaizdai, prieš porą savaičių sukėlę didelį visuomenės pasipiktinimą socialiniuose tinkluose“, - teigė piketo organizatoriai.
Pasak jų, pilietinės akcijos tikslas - paraginti Vilniaus valdžią atsipeikėti anksčiau nei prasidėjo statybos, ir imtis konkrečių veiksmų, kad šis vandalizmas netaptų realybe.
„Po Misionierių ansamblyje vykstančių daugiabučių namų statybų tai būtų jau antras atvejis, kai leidžiama skaidyti ir užstatyti Vilniaus istorinei ir estetinei tapatybei ypač svarbų ansamblį“, - pabrėžė akcijos organizatoriai.
Konkretūs piketo dalyvių reikalavimai, išdėstyti rezoliucijoje, perduoti Vilniaus merui Remigijui Šimašiui ir miesto savivaldybės tarybos nariams.
ELTA