Namai2023 m. Birželio 6 d. 10:02
Šiltnamiai pradedantiesiems: kaip įsirengti?
Lietuva
Senukai.lt nuotr.
Etaplius.LTŠaltinis: Etaplius
269325
Vasarą šiltnamiai suteikia galimybę mėgautis savo pačių rankomis, Lietuvos klimato sąlygomis užaugintomis daržovėmis bei žalumynais. Juose galima auginti kaitrą mėgstančias daržoves – pomidorus, agurkus, paprikas ir kitus augalus. Norint užauginti gausų derlių, reikėtų tinkamai pasirinkti šiltnamį, o pradedantiesiems tai gali būti tikras iššūkis. Dalijamės šiltnamių tipais, jų įrengimo bei priežiūros patarimais.
Šiltnamių tipai ir jų privalumai
Polikarbonatiniai šiltnamiai
Senukai.lt nuotr.
Tvirti, lengvi, patikimi ir išvaizdūs polikarbonatiniai šiltnamiai yra itin populiarūs. Šio tipo šiltnamio sienos pagamintos iš polikarbonato – smūgiams, ultravioletiniams spinduliams bei atmosferos poveikiui atsparios medžiagos. Dėl to šie šiltnamiai pasižymi našumu, o augalus juose auginti galima beveik visus metus. Tai yra lengvai surenkamas šiltnamis, nesudėtingai pritaikomas skirtingiems poreikiams.
Plėvele dengti šiltnamiai
Senukai.lt nuotr.
Vieni prieinamiausių, paprasčiausių ir pigiausių sprendimų yra plėvele dengti šiltnamiai. Plėvelė pasižymi puikiomis drėgmės bei šilumos sulaikymo savybėmis, todėl derlius šiuose šiltnamiuose augs puikiai. Vis tik dėl aplinkos poveikio, ją reikia reguliariai keisti. Tai yra paprastai surenkamas šiltnamis, kurio konstrukcija gali būti nuolatinė arba laikina – dažniausiai metalinė, medinė ar plastikinė.
Stikliniai šiltnamiai
Senukai.lt nuotr.
Tai yra dar vienas šiltnamio tipas, kuriame augalus galima auginti beveik visus metus. Šie šiltnamiai yra pagaminti iš tvirtos stiklo medžiagos, užtikrinančios gerą termoizoliaciją, todėl augalai juose augs sveiki ir stiprūs. Palyginus su kitais tipais, stiklinių šiltnamių kainos yra didesnės, o jų priežiūra reikalaus nemažai dėmesio. Norint, kad į šiltnamį patektų pakankamai saulės šviesos, jį teks reguliariai valyti.
Tuneliniai šiltnamiai
Senukai.lt nuotr.
Nesudėtingos konstrukcijos, pailgos formos tuneliniai šiltnamiai yra patrauklūs dėl ekonomiškumo, lankstumo, lengvumo, tvirtumo bei paprastos priežiūros. Jie gali būti dengti plėvele, specialia tekstiline medžiaga, polikarbonato arba stiklo danga. Jų konstrukcijai yra naudojami plieno arba aliuminio strypai, kurie gali būti paprastai surenkami, išrenkami bei perkeliami iš vienos vietos į kitą. Priklausomai nuo auginamų augalų, tuneliniai šiltnamiai gali būti įvairių dydžių.
Mini šiltnamis
Senukai.lt nuotr.
Mažai vietos užimantis mini šiltnamis yra skirtas nedideliam derliui arba jaunų augalų, sodinukų auginimui. Tokie šiltnamiai gali būti žemi, pastatomi su kelių aukštų lentynomis arba tuneliniai. Dažniausiai jie yra dengiami plėvele, polikarbonato arba stiklo danga. Lengvai montuojamas ir transportuojamas mažas šiltnamis – tai nebrangus sprendimas, tinkantis pradedantiesiems sodininkams arba tiems, kurie neturi pakankamai daug erdvės dideliam šiltnamiui.
Šiltnamio įrengimas ir priežiūra
Įvairių rūšių augalams yra reikalinga skirtinga oro temperatūra, drėgmės bei šviesos lygis. Netinkamai izoliuotame ir ventiliuojamame šiltnamyje augalai gali susidurti su per dideliu karščiu, drėgmės pertekliumi ar netgi pelėsiu. Teisingai įrengtas bei prižiūrimas šiltnamis užtikrins palankias sąlygas augalams, apsaugos juos nuo kenkėjų bei užtikrins gausų derlių.
Žemės paruošimas
- Šiltnamio vieta. Rekomenduojama rinktis gerai apšviestą vietą, šalia kurios nebūtų daug medžių. Jų šaknys gali trukdyti šiltnamyje augančiam derliui, taip pat medžiai gali užstoti saulę bei mesti pavėsį.
- Žemės ploto išvalymas. Pasirinktą žemės plotą reikia pilnai išvalyti – nupjauti ten esančius krūmus ar kitą augmeniją, pašalinti žolę ir šakniastiebius.
- Dirvožemio pH. Rekomenduojama nustatyti dirvožemio rūgštingumą. Daugelis daržovių mėgsta dirvožemį, kurio pH nuo 6,0 iki 7,0. Šios normos neatitinkančio dirvožemio rūgštingumą reikėtų pakoreguoti.
- Tręšimas. Jeigu žemė yra sunki, smėlėta arba nualinta, ją vertėtų praturtinti organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip durpės, kompostas ar organinėmis trąšomis. Tai padės pagerinti dirvožemio struktūrą ir maistingumą.
- Žemės išlyginimas. Ruošiant žemę augalų sodinimui, ją reikia išlyginti. Tai galima padaryti rankiniais įrankiais arba specialia technika. Išlyginus žemės paviršių, rekomenduojama pašalinti paviršiuje esančius akmenukus.
- Žemės drėkinimas. Atlikus visus paruošiamuosius veiksmus, reikėtų pasirūpinti pakankama žemės drėgme ir ją reguliariai palaistyti.
Šiltnamio montavimas
- Medžiagos ir įrankiai. Prieš pradedant montavimo procesą, reikia suturėti reikalingas detales ir įrankius – šiltnamio konstrukcijos elementus, tvirtinimo detales, pjovimui ir surinkimui skirtus įrankius.
- Šiltnamio rėmas. Tai yra pagrindinė šiltnamio konstrukcijos dalis, kuri tarpusavyje sujungiama tvirtinimo elementais. Jos surinkimo metodai priklausys nuo to, kokio tipo rėmas yra pasirinktas – medinis, metalinis ar plastikinis. Rekomenduojama pradėti montuoti nuo pagrindo ir laipsniškai judėti į viršų.
- Šiltnamio danga. Ant sumontuotų rėmų yra tvirtinama šiltnamio danga. Jos tvirtinimo būdas gali skirtis atsižvelgus į pasirinktą dangos rūšį.
- Ventiliacijos sistema. Šiltnamiai turi būti gerai vėdinami. Dažnai tai yra daroma abiejose pusėse atidarant duris ir langelius ir taip sukuriant skersvėjį. Viršutinėje bei apatinėje šiltnamio dalyse taip pat galima sumontuoti ir ventiliacijos sistemą.
- Laistymo sistema. Siekiant užauginti gausų derlių, laistymas yra itin svarbus. Pasirūpinti žemės drėgme galima laistant patiems arba įrengiant laistymo sistemą. Pastaroji ne tik garantuos reguliarų drėkinimą, bet ir palengvins šiltnamio priežiūrą.
Šiltnamio priežiūra
- Oro ir drėgmės reguliavimas. Šiltnamis turi pasižymėti tinkama temperatūra bei drėgmės lygiu, tai galima kontroliuoti laistant bei vėdinant. Esant per didelei drėgmei, šiltnamyje gali atsirasti pelėsis, o augalai – susirgti. Jeigu šiltnamyje trūksta drėgmės, žemė išdžius, o augalai nuvys.
- Valymas. Šiltnamių viduje dažnai kaupiasi drėgmė, dulkės bei kiti nešvarumai, todėl juos reikia reguliariai valyti. Tai užtikrins švarą ir apsaugos augalus nuo įvairių ligų.
- Augalų priežiūra. Siekiant gero derliaus, rekomenduojama auginamas daržoves ir žalumynus tręšti, stebėti jų augimą ir pašalinti senus bei ligotus augalus.
- Žiemos sezonas. Šiltnamiai turi būti prižiūrimi ir pasibaigus sezonui. Jeigu šiltnamis yra padengtas plėvele, ją reikėtų nuimti. Nuo stiklinių arba polikarbonatinių šiltnamių stogų rekomenduojama reguliariai valyti sniegą.
Patys paprasčiausi ir pigiausi šiltnamiai yra tuneliniai, dengti plėvele, arba maži jų variantai. Pradedantiesiems augintojams gali puikiai tikti ir polikarbonatiniai arba stikliniai šiltnamiai. Akcijų metu juos galite įsigyti su nuolaida. Didelį šiltnamių pasirinkimą už prieinamą kainą visuomet rasite Senukai.lt el. parduotuvėje!
Reklama
Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra Etaplius.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu
redakcija@etaplius.lt