PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Sausio 31 d. 12:01

Šilta žiema ne kliūtis pateikti „kosmines” sąskaitas už šilumą

Vilnius

Trakų GalvėŠaltinis: Etaplius.lt


116011

Nei šilumos tiekėjams, nei šilumos tinklų prižiūrėtojams nerūpi gyventojams siunčiamos milžiniškos sąskaitos už šilumą. Šilumos tinklų prižiūrėtoja bendrovė „Trakų šilumos tinklai” nesivargina reguliuoti šilumos tiekimo ir taip džiugina šilumos gamintojus, kuriems net ir šilta žiema, panašu, bus pelninga.

Šilumos vartotojai stebėdami oro temparatūrą lauke jau nusiteikė šį šildymo sezoną lengviau atsikvėpti ir už šilumą mokėti mažiau. Tačiau, deja, gautos sąskaitos, kaip niekad šiltą žiemą, dar labiau sukėlė įniršį. Trakų, Lentvario, Aukštadvario, Rūdiškių gyventojai piktinasi, kad sąskaitos už šilumą dar didesnės nei pernai, kai žiema buvo gerokai šaltesnė. Pavyzdžiui, Aukštadvario gyventojai skundžiasi, kad net renovuotame daugiabutyje šilumos kainos didžiulės, nors buvo žadėta kitaip. Kiti šilumos vartotojai pastebi, kad prieš daugiabučio renovaciją šaltesnėmis žiemomis mokėjo pigiau už šildymą nei šiemet. Maždaug 50 kv. metrų dviejų kambarių butų savininkai rajone už gruodį paklojo nuo 100-150 eu. Už šilumą.

Pleškina nereguliuodami ir džiaugiasi pelnais

Praėjusią savaitę rajono savivaldybės Kontrolės komiteto posėdyje buvo aiškinamasi, kodėl gyventojai gauna tokias dideles sąskaitas už šilumą. Komiteto atstovė Jadvyga Dzencevičienė pasakoja, kad Užsimezgė ilga diskusija su pakviestais į komiteto posėdį UAB „Trakų energija“ ir UAB „Trakų šilumos tinklai“ vadovais. Anot jos, gyvenamųjų namų šildymo kaštams mažinti yra du svarbūs kriterijai: kaina ir suvartotas šilumos kiekis. Kainos yra nustatytos Valstybinės kainų komisijos, jas mažinti nėra šiuo metu galimybių. Tačiau didelę įtaką šilumos suvartojimui turi pastato ir šilumos punktų būklė, vidaus vamzdynų sistemos subalansavimas.

J. Dzencevičienė pastebi, kad bendrovė „Trakų šilumos tinklai” aptarnauja ne tik Aukštadvario ir kitų miestelių katilines, bet ir bendrovės „TRakų energija” šildomų Trakų miesto daugiabučių šildymo mazgus. „Tai yra jų atsakomybė susitikti su gyventojais ir diskutuoti su kiekvieno daugiabučio namo butų savininkais, priimti bendrą sprendimą, kad būtų įjungtas norimas taupymo režimas. Atskirai gyventojai prie šilumos punktų negali prieiti ir savavališkai juos reguliuoti. Jie turi kviesti atsakingus specialistus”, – sako rajono politikė. Anot jos, paaiškėjo, kad tokių susitikimų niekas neorganizavo, o šilumos tiekėjai kaltina namų administratorius, kad jie nesiima atsakomybės. Dėl to ir renovuotuose namuose kaina nemažėja, nes šiluma yra perteklinė.

Gyventojus ragina netylėti

J. Dzencevičienė pastebi, kad gyventojai turi teisę patys reguliuoti šilumą. „Svarbiausia, kad esant teigiamai oro temperatūrai, gyventojai patys turi galimybę reguliuoti šilumos sunaudojimą, juk tai turi esminę įtaką sąskaitos už šilumą dydžiui. Gyvenamųjų namų administratoriai, priklausomai nuo esamų oro sąlygų, kvieskite atsakingus šilumos ūkio specialistus, tegul jie reguliuoja šilumos padavimo prietaisus iki reikiamo šilumos lygio. Kvieskite, jie privalo kuo skubiau reaguoti į Jūsų pageidavimą. Ir net visai nesvarbu, kad šios įmonės pasiruošė šaltam žiemos sezonui ir kuro įsigijimo išlaidos jiems ištuštino biudžetą. Kiekvienas daugiabučio namo gyventojas nori turėti subalansuotą šeimos biudžetą ir žiemoti be skolų. Tad ieškokime abipusiško supratimo ir optimaliausio gyvenamųjų butų šildymo varianto”, – ragina politikė. Panašu, kad patys šilumos tiekėjai nėra suinteresuoti atsisakyti dalies pelnų ir tikrai neragins nesirūpins, kaip gyventojams sumažinti kainą.

Toliau aiškina, kad kaina sumažėjo

Dar praėjusių metų pabaigoje bendrovės „Trakų energija” atstovė Nelija Griniūtė aiškino, kad teiginys, jog Trakuose šiluma viena brangiausių rajone yra neteisingas ir taip neva klaidinama bendruomenė. „Iš tikrųjų Trakų rajone šiluma ne pabrango, o atpigo įgyvendinus šilumos ūkio modernizavimo ir biokuro katilinės statybos projektus, nes iki tol ūkis buvo labai nugyventas, katilinių įranga pasenusi, trasos susidėvėję. Nepaisant didžiulių investicijų, po biokuro katilinės pastatymo šilumos kaina gyventojams sumažėjo nuo 9,17 ct/kWh iki6,10ct/kWh 2019 m. spalio mėn., t.y. 33 proc. Tai rodo, kad buvo pasirinkti teisingi sprendimai ūkui atnaujinti”, – tikina „Trakų energijos” atstovė.

Vartok daugiau – mokėsi mažiau?

Už praėjusį sezoną 525 gyventojai šilumą tiekiančiai bendrovei skolingi 250 tūkst. eu., 44 socialinių būstų skola siekia beveik 58 tūkst. eu., ir trys bešeimininkiai butai skolingi per 6 tūkst. eu. „Reikia įvertinti ir Trakų kaip unikalaus istorinio ir kurortinio rajono ypatybes. Bet kokia ūkinė veikla yra griežtai reglamentuota – neleidžiama investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius arba tos investicijos, kurias dar būtų galima atlikti, yra brangios ir neatsiperkančios, t.y. šilumos kainą tik didinančios”, – sako „Trakų energijos” atstovė. Jos teigimu, kaina mažėtų, jei rajone padaugėtų šilumos vartojimas ir būtų suvartojama daugiau centralizuotai tiekiamos šilumos. Tuomet jau atliktų investicijų įtaką kainai pasidalintų daugiau vartotojų ir kaina gyventojams sumažėtų. „Aktyviau rajone besikuriantis verslas, sveikatingumo kompleksai, baseinai, gamyba, kuriai reikalinga šilumos energija taip pat padėtų sumažinti kainą visiems rajono šilumos vartotojams. Tai Trakų rajono savivaldybės ir Trakų verslininkų uždavinys, – aiškina N. Griniūtė.

Daugiau naujienų apie Trakų rajoną: www.galve.lt