PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2022 m. Lapkričio 20 d. 10:11

Silpnosios automobilių vietos žiemą: ekspertai pataria, kaip išvengti nemalonių siurprizų

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


251352

Ruduo – darganų metas, kuomet iššūkių kelia temperatūrų kaita bei tamsa. Toks oras kelia iššūkių ne tik mūsų organizmui, bet ir transporto priemonėms. Specialistai pataria patikros neatidėti „vėliau“ laikui, nes atslinkusios šalnos gali pažerti nemalonių siurprizų.

Jeigu kalbame apie automobilio paruošimą šaltajam metų sezonui, daugelio mintys sukasi apie vasarinių padangų keitimą į žiemines ir šaltajam periodui tinkančio langų apiplovimo skysčio papildymą. Be abejo, juos pakeisti svarbu, tačiau VILNIUS TECH Transporto inžinerijos fakulteto profesorius doc. dr. Vidas Žuraulis sako, kad nederėtų pamiršti ir kitų automobilio dalių.

Vertėtų patikrinti, ar akumuliatoriaus baterija įkrauta, ypač dyzelinių automobilių. Šaltuoju laikotarpiu akumuliatorių patariama įkrauti bent kas kelis mėnesius, ypač, jei važiuojama nedideliais atstumais. Taip pat patikrinti kaitinamųjų žvakių būklę, įvertinti, ar neužsikimšę filtrai. Itin svarbu patikrinti salono filtro būklę, nes dėl didelės drėgmės rudenį ir žiemą gali netinkamai veikti langų apipūtimo sistema ir rasoti stiklai. Dėl besikaupiančios drėgmės gali iš vidaus užšalti stiklai bei prišalti automobilio durelės“, – pataria ekspertas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad rudenį tenka dažniau naudoti valytuvus, todėl svarbi ir jų būklė. Anot doc. dr. V. Žuraulio, dažnam vairuotojui atrodo, kad tai yra toks elementas, dėl kurio galima kentėti. Tačiau susidėvėję valytuvai ne taip efektyviai nuvalo langus ir tai kelia nepatogumų bei papildomų pavojų keliaujant. Dėl to docentas rekomenduoja prieš žiemą valytuvų šluoteles pasikeisti.

Kartais užmirštamas stabdžių skystis, ypač, jei automobilis nėra reguliariai aptarnaujamas servise. Šis skystis ilgainiui gali prarasti savo savybes, ypač šaltuoju metų sezonu.

Užrakinimo sistemos problemos

Draudimo bendrovės BTA Transporto žalų reguliavimo skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius pažymi, kad tinkamai nepasirūpinus automobiliu gali ne tik išaugti netikėtų gedimų rizika. Atšalus orui automobilis gali tapti ir lengvesniu taikiniu ilgapirščiams.

Dauguma naujesnių automobilių yra atrakinami nuotoliu, todėl svarbu patikrinti atrakinimo bei signalizacijos pultelių būklę, ar jų baterijos neišsikrovusios. Netinkamai veikiantys pulteliai ne tik gali sukelti sunkumų atrakinant automobilį, bet ir jį užrakinant, ypač kuomet pulteliai atšąla. Pripažinkime, ne kiekvienas pulteliu užrakindamas automobilį įsitikina, kad automobilis tikrai užsirakino“, – sako ekspertas.

Nepatogumų gali iššaukti ir nepatikimo tiekėjo degalų naudojimas. Anot A. Gasparavičiaus, žiemą užšalti gali ne tik langų apiplovimo skystis, bet ir degalai, ypač – dyzelinas. Todėl svarbu rinktis ne tik patikimo tiekėjo degalus, bet jei yra galimybė – tokius, kurie yra atsparesni žemai temperatūrai.

Patarimai hibridų savininkams

Lietuvoje daugėjant hibridinių bei įkraunamų hibridinių automobilių doc. dr. Vidas Žuraulis primena, kad jų vairuotojai turi nepamiršti pasirūpinti abejomis transporto priemonės jėgainėmis.

Kadangi automobilis turi kelias atskiras jėgaines – vieną vidaus degimo, o kitą elektrinę – prieš žiemą vertėtų patikrinti, ar užtenka aušinimo skysčio. Viena sistema aušina variklį, kita – baterijas, jų bakeliai dažniausiai yra atskirti. Todėl patikrinus vieną, nederėtų pamiršti ir kito“, – pažymi jis.

Turintieji garažus žiemą į juos automobilius įvaro kur kas dažniau. O kartais net ir palieka ilgesniam laikui, nenorėdami savo transporto priemonėmis važiuoti druskingomis gatvėmis. Ir nors garaže laikomas automobilis suteikia papildomo komforto šaltais rytais, tačiau čia pat gali kilti ir problemos.

Reikia atkreipti dėmesį, ar automobilis neturi korozijos žymių. Ne tik išorėje, bet ir automobilio dugne, nes žiemos laikotarpiu tie korozijos židiniai tik plėsis, todėl reikalingi prevenciniai veiksmai. Prieš paliekant automobilį garaže būtų pravartu jį nuplauti. Šiltame garaže korozijos reakcijos vyksta kur kas greičiau, nepriklausomai nuo to, ar tai senas, ar naujas automobilis“, – įspėja V. Žuraulis.

Ką vežate bagažinėje?

A. Gasparavičius atkreipia dėmesį, kad artėjant šalčiams svarbu pasirūpinti ne tik automobilio būkle, bet ir bagažinės turiniu. Ruošiantis į ilgesnę kelionę jis pataria į automobilį įsidėti šiltų drabužių, žibintuvėlį, automobilinį telefono įkroviklį, tempimo lyną, užvedimo laidus.

Net jei šių daiktų neprireiks jums, jie gali pagelbėti kitiems vairuotojams. Šaltuoju metų laiku orai gali staiga pasikeisti, todėl viską numatyti iš anksto sudėtinga. Dėl to raginčiau pasiruošti įvairiems scenarijams, nes papildomas atsargumas dar niekam nepakenkė“, – pažymi A. Gasparavičius.