Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Linas GarbenisŠaltinis: Etaplius.lt
Po to, kai radviliškiečių išrinktas atstovas Seime Aurimas Gaidžiūnas per rajono Tarybos posėdį užtikrintai pasakė, kad bus naikinamos pridėtinės vertės mokesčio lengvatos, nuo sunerimusių gyventojų skambučių kaito redakcijos telefonai. Gyventojai su nerimu laukia artėjančio rudens, kai panaikinus lengvatą gerokai pabrangs šildymas, kuris daugeliui žmonių jau dabar yra tapęs sunkiai pakeliama našta.
04.jpg
Pasitelkę specialistus žurnalistai pabandė paskaičiuoti, kiek eurų papildomai patuštins rajono gyventojų kišenes tokia valdžios „dovanėlė“. Skaičiai – iš tikrųjų grėsmingi.
Ar gyventojams patinka, ar nepatinka – lengvatą panaikins
Ne paslaptis, kad daugelis gyventojų visą vasarą kaupia pinigus tam, kad prasidėjus šildymo sezonui galėtų susimokėti už centralizuotai tiekiamą šilumą. Rajono valdžia ir „Radviliškio šilumos“ darbuotojai pastarąjį dešimtmetį daug dirbo ir įgyvendino ne vieną europinį projektą, kad šiluma rajono žmonėms būtų kuo pigesnė. Didelė paspirtis žmonėms - ir lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio tarifas šildymui, kuris šiuo metu siekia tik 9 procentus.
Todėl tarsi perkūnas iš giedro dangaus nuaidėjo Radviliškyje išrinkto Seimo nario Aurimo Gaidžiūno viešas pareiškimas iš Tarybos posėdžių salės tribūnos, jog mokesčio lengvatos bus panaikintos. „Galim pasakyti iš karto, kad atsisakysim PVM lengvatos 9 procentų. Patinka, nepatinka – jos tikrai neliks“, - garantavo „valstiečių“ partijos atstovas (kalba netaisyta, - aut. pastaba).
Seimo nariui pasiūlė pagyventi iš pensijos
Šie Seimo nario žodžiai sukėlė tikrą audrą. „Per Seimo rinkimus „valstiečiai“ mums žadėjo geresnį gyvenimą, todėl ir aš pats balsavau už šios partijos kandidatą Aurimą Gaidžiūną, nors žmona jau tada iš manęs šaipėsi, kad esu kvailas, nes balsuoju už automechaniką. Nuoširdžiai tikėjau, kad nauji, dar nesugadinti žmonės valdžioje geriau supras paprasto gyventojo bėdas, bet dabar jau nieko gero nebesitikiu. Juk panaikinus mokesčių lengvatas – pabrangs ir šildymas. Jau dabar vos suduriam galą su galu, o kas bus pakilus šildymo kainoms, tai net baisu ir pagalvoti“, - baiminosi radviliškiečiu Algimantu prisistatęs laikraščio skaitytojas.
Aštrių žodžių Seimo nariui negailėjo ir skaitytoja Adelė. „Mačiau, kaip, berods, per „Kakadu“ laidą Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas vaikštinėjo po savo sodybos kiemą pasipūtęs tarsi koks povas ir prieš žurnalistų kameras demonstravo savo turtus bei prabangą. Bepigu turtuoliui kalbėti apie lengvatų naikinimą, o ką daryti paprastam žmogui? Tegul pabando jis bent vieną mėnesį iš mūsų pensijos pragyventi, gal tada dings bet koks noras naikinti mokesčių lengvatas šildymui! Man atrodo, kad prie „valstiečių“ valdžios tuoj visi būsim kaip kokie baudžiauninkai, o kojas pasišildyti ieškosim šviežio karvės „blyno“, nes už šildymą nebeišgalėsim susimokėti“, - savo nuomonės neslepia skaitytoja.
Šilumos tiekėjai baiminasi žmonių reakcijos
Ar gyventojų baimės dėl brangsiančios šilumos pagrįstos, teiraujamės bendrovės „Radviliškio šiluma“ darbuotojų.
Įmonės direktorius Pranas Mickaitis neslepia, kad toks valdančiųjų sprendimas priverstų gyventojus gerokai plačiau atverti pinigines: „Padidės mokėjimai. Jau suskaičiuota, kad šalyje reikės ir dvigubai daugiau kompensacijų negu išmokama dabar. Mano nuomone, žmogus, atsidūręs „remiamo“ ar „kompensuojamojo“ pozicijoje, jau vien emociškai turėtų pasijusti nesmagiai. Iš pirmo žvilgsnio viskas lyg ir atrodytų teisingai, tačiau žmonės neabejotinai tą naštą pajus“.
Negana to, bendrovės vadovas įsitikinęs, kad įvedus naująją tvarką telefonai tiesiog „paraudonuos“: „Kas bus kalčiausi? Žinoma, kad mes, juk žmonės mato galutinę sąskaitą, o ne analizuoja pridėtinės vertės mokesčio tarifus“.
Šiai minčiai pritaria ir devyniolika metų „Radviliškio šilumoje“ dirbanti Realizacijos-abonentinio skyriaus viršininkė Skaidra Dišlė. Jos teigimu, per ilgus savo darbo metus ji matė įvairiausių PVM tarifų: „Buvo netgi momentas, kai keliems mėnesiams buvo panaikinta bet kokia lengvata ir žmonės mokėjo gerokai daugiau. Žinoma, tuomet telefonu kasdien buvome koneveikiami, kad mes pabranginome mokestį už šilumą. Paprastas žmogus visai nesigilina į tuos tarifus. Jis perka dešrą ir mato galutinę kainą, o čia - jokio pasirinkimo ir, negana to, dar ir brangsta viskas“.
Nesikeis tik karšto vandens apskaitos prietaiso mokestis
Skirtumas, užgulsiantis ant gyventojų „pečių“ - ne toks jau menkas. Šiuo metu, kaip žinia, lengvatinis PVM tarifas centriniam šildymui yra 9 procentai, o nuo šių metų vasaros jis jau standartinis ir siekia net 21 procentą.
Šiandien, kaip sako S. Dišlė, „Radviliškio šilumos“ sąskaitose 21 procentu yra apmokestinamas tik karšto vandens apskaitos prietaiso mokestis: „Jis yra mažulytis - vos 1,03 euro. Ir tik jis išliktų toks pat. O visa kita panaikinus mokesčio lengvatą pabrangs net 12 procentų“.
Žinoma, mažiausiai sąskaitos išaugs renovuotų daugiabučių gyventojams. Pavyzdžiui, Laisvės al. 36-ojo namo 2 kambarių bute gyvenantys žmonės per metus sulauks maždaug 44 eurais didesnės sąskaitos, o 1 kambarių buto savininkai turės sumokėti apie 27 eurais didesnę sąskaitą. Tokios sumos susidaro perskaičiavus 2016 metų sąskaitas, taikant ne 9 procentų, bet 21 procento PVM tarifą.
Mėnesiu „prasitęs“ šildymo sezonas
Tačiau akivaizdu, kad panaikinus mokesčio lengvatą nerenovuotų namų gyventojams sąskaitos gerokai padidės. Kaip pavyzdį „Radviliškio šilumos“ Realizacijos-abonentinio skyriaus viršininkė pateikia vieno iš brangiausių Radviliškio miesto namų - Vasario 16-osios gatvės 1-ojo namo skaičiavimus: „Tame name yra karštas vanduo, tačiau nėra vadinamojo „gyvatuko“, tad, tarkime, 4 kambarių buto savininkams tektų per metus papildomai atseikėti 86,55 euro“.
Kudirkos gatvės 7-ajame name karšto vandens nėra, tačiau skaičiuojama, kad pritaikius 21 procento PVM tarifą sąskaitos už šildymą išaugtų daugiau nei pusšimčiu eurų per sezoną.
Kad skaičiai būtų dar aiškesni, S. Dišlė pateikia dar vieną pavyzdį: „Kaštonų gatvės 4A name dviejų kambarių buto savininkai per metus sumokėtų 82,12 euro daugiau. Galima sakyti, kad gyventojams lyg ir „prasitęsia“ šildymo sezonas lygiai vienu „rimtu“ mėnesiu, nes už sausio mėnesį šiemet juos ir pasiekė būtent 82 eurų sąskaita. Galime pateikti ir vieno mėnesio skaičiavimus. Jeigu šio namo 2 kambarių buto savininkai už šildymą, karštą vandenį ir „gyvatuką“ sausį sumokėjo 110 eurų, tai pagal naująją tvarką jiems už tą patį mėnesį tektų mokėti 122,98 euro“.
Panaikinus PVM lengvatą, sąskaitos gyventojams bus didesnės ir pasibaigus šildymo sezonui. S. Dišlė paskaičiavo, kad šeima, gyvenanti 3 kambarių bute, gegužės-spalio mėnesiais sumokėtų apie 17 eurų didesnę sumą už tą patį vandens kiekį, kokį išleidžia šiandien: „Kad būtų tiksliau, galima suskaičiuoti vieną mėnesį. Sudėjus „gyvatuko“ ir skaitiklio mokestį bei išleisto vandens kiekį, gyventojai mokėjo 42,44 euro, o pagal naująjį tarifą jie mokės jau 46,73 euro“.
Kaip sako S. Dišlė, žiūrint į pabrangimą eurais, situacija lyg ir neatrodo tokia kraupi, tačiau daugelis žmonių kainas vis dar perskaičiuoja litais, tada ir 17 eurų nebeatrodo toks menkniekis, o ką jau kalbėti apie 50 ar 80 eurų sumas, atitinkančias 172 ar 276 litus: „Kraupu pažiūrėjus, kad dabar kai kurios močiutės taupo nesuvokiamais kiekiais. Jos per penkis mėnesius sugeba išleisti vos po vieną kubinį metrą karšto vandens. Tai kas bus tuomet, kai tos lengvatos nebeliks?“
Per 2016 metus kompensacijos siekė daugiau nei 117 tūkstančių eurų
Negana to, „Radviliškio šilumos“ atstovai įsitikinę, kad įmonė iš didesnio tarifo neturės jokios naudos - tik padaugės burnojančių dėl „išaugusių“ kainų, o nelikus pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui, daugės žmonių, kurie nenori dirbti.
„Žinoma, bus saugūs tie, kurie gauna mažas pajamas ir kreipsis dėl šildymo bei karšto vandens išlaidų kompensavimo. Bet juk kuo didesnis bus PVM, tuo didesnės ir kompensacijos. O kas yra kompensacijos? Juk tai yra visų mūsų pinigai“, - sako S. Dišlė.
Suskaičiuota, kad per 2016 metus šildymo ir karšto vandens kompensacijos rajone siekė daugiau nei 117 tūkstančių eurų, o taikant didesnį tarifą, jos siektų daugiau nei 131 tūkstantį eurų.
Baiminamasi, kad didesnis tarifas padės apsispręsti tiems, kurie jau ir šiandien galvoja, ar verta eiti dirbti ir prarasti visas kompensacijas. „Jeigu daugiau uždirbsi, tai sumokėsi ir daugiau mokesčių. O jeigu turėsi mažiau pajamų - gausi kompensacijas. Jeigu socialinė pašalpa nuo atlyginimo skirsis nežymiai, tai ar vertės eiti dirbti?“ - paprastai situaciją aiškina S. Dišlė.
Padidės ir įsiskolinimai
Prognozuojama, kad nelikus pridėtinės vertės mokesčio lengvatos šildymui, padidės ir gyventojų įsiskolinimai. 2017 metų kovo 1-osios duomenimis, bendrovei „Radviliškio šiluma“ yra įsiskolinę 959 asmenys, o bendra skolos suma siekia 599 tūkstančius eurų. 672 asmenys įsiskolinę iki 500 eurų, o 287 gyventojai - 500 eurų ir daugiau. Didžiausias skolas „sukaupę“ du Linkaičių ir Radviliškio gyventojai, kurių kiekvieno įsiskolinimas viršija net 10 tūkstančių eurų.
„Tie, kurie nemoka, ir toliau nemokės. Galima prognozuoti, kad tuo 12 procentų didės ir jų įsiskolinimai. Į šias gretas greičiausiai patenka tie, kurių įsiskolinimai jau dabar viršija 500 eurų. Matematika nėra sudėtinga: kiekvieną mėnesį juos pasiekia suma, siekianti apie 60 eurų, tad kiekvieną mėnesį bendras tų 287 gyventojų, su kuriais nuolat dirbame, įsiskolinimas padidės papildomais 2 tūkstančiais eurų“, - sako „Radviliškio šilumos“ Realizacijos-abonentinio skyriaus viršininkė.
Jos teigimu, panaikinta mokesčio už šildymą lengvata, be jokios abejonės, atsispindės visų be išimties sąskaitose.