Šiauliuose baigiamas šildymo sezonas (atnaujinta)

Šiauliuose baigiamas šildymo sezonas (atnaujinta)
Šiauliai
Šilumos tinklai. A. Rutkausko / „Etaplius“ nuotr.
Reporteris Mindaugas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šalies miestai vienas po kito jau išjungia centralizuotą šildymą. Oro temperatūra dieną sušyla, tačiau naktį laikosi pavasariui nebūdinga vėsa. „Šiaulių energija“ ruošiasi kitą savaitę vykdyti hidraulinius bandymus, bet miesto valdžia tikslios šildymo sezono pabaigos datos neskelbia. Sako, orai dar vėsūs, preliminariai šildymas būtų išjungtas kitos savaitės pradžioje. (Papildyta: penktadienį po pietų paskelbta, kad šildymo sezonas Šiaulių mieste baigiamas gegužės 9-10 d.)

Rajone anksčiau nei mieste

Šiauliečiai su nerimu stebi termometrų stulpelius už lango ir socialiniame tinkle klausia, ar dar ilgai bus šildomas oras.

„Namuose labai karšta, pastoviai vėdinami kambariai, termometras namie rodo 25–27 laipsnius šilumos, naktį sunku miegoti. Dar sąskaitos didžiulės ateina. Ir taip pabrangę viskas, skaičiuojam kiekvieną centą. Tai gal visai tada neišjungtų šildymo“, – piktinosi šiaulietė.

Šildymo sezono miesto valdžia neskuba baigti, nors kiti miestai jau nutraukė šildymą dar praėjusią savaitę.

„Preliminariai nuo ateinančio pirmadienio planuojama išjungti“, – trečiadienį portalui „Etaplius“ teigė Šiaulių miesto savivaldybės Viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis ir penktadienį patikino, kad situacija nepasikeitė.

Šilumą miestui ir kai kur rajone tiekianti Šiaulių miesto savivaldybės įmonė „Šiaulių energija“ rajone šią savaitę, mieste – kitą savaitę pradeda hidraulinius bandymus. Kaip portalui „Etaplius“ teigė įmonės atstovė Agnė Valiulytė, Šiauliuose hidrauliniai bandymai prasidės gegužės 9 d.

„Kadangi jau yra numatyta, kad Šiaulių rajone šildymo sezonas baigiamas gegužės 5–6 dienomis, o Šiaulių mieste gegužės 9–11 dienomis, todėl hidraulinius bandymus bus galima pradėti vykdyti numatytu laiku“, – teigė atstovė.

Finansiniai pokyčiai

Meteorologai dar anksčiau skelbė, kad pastaraisiais metais žiemos būna gana šiltos, be sniego ir didesnio speigo, bet ruduo ir pavasaris būna neįprastai vėsūs, todėl šildymo sezonas užsitęsia – pradedamas anksčiau ir baigiamas vėliau nei anksčiau.

Šilumos tiekimo įmonės atstovė A. Valiulytė teigė, kad lyginant su praėjusiu sezonu, vidutinė oro temperatūra šiame sezone buvo vienu laipsniu šiltesnė. Tačiau šildymo sezonas ilgesnis dviem savaitėmis už praėjusį. Didžiausią iššūkį sukėlė drastiškai išaugusios energetinių resursų (elektros, gamtinių dujų ir kito kuro) kainos.

„Tai lėmė šilumos kainų didėjimą bei daliai vartotojų sukėlė finansinių pokyčių. Didžiausias sąskaitas už šildymą moka tie vartotojai, kurie gyvena senos statybos, nerenovuotuose namuose. Todėl bendrovė ragina gyventojus apgalvoti renovacijos galimybes“, – teigė A. Valiulytė.

Atliks etapais

Hidrauliniai bandymai šiemet bus atliekami etapais. Kaip skelbta anksčiau, beveik pusė šilumos trasų mieste modernizuotos, jau kelinti metai nebepasitaiko didesnių kritinių avarijų ir pačius hidraulinius bandymus pavyksta atlikti greičiau.

„Prastos būklės vamzdynų šilumos perdavimo tinkle šiuo metu nėra ir avarijų tikimybė iš tiesų yra maža, tačiau hidraulinius bandymus atlikti būtina, norint nepatirti nenumatytų avarijų ateityje, o ypač šildymo sezono metu, kuomet įvykus avarijai šilumos perdavimo tinkluose tektų atjungti pastatą ar net kelis nuo šilumos tinklų.

Būtent dėl šios priežasties ir yra atliekami hidrauliniai bandymai. Kadangi trūkimų trasose kiekis tendencingai mažėja jau kelis metus iš eilės, prieš metus buvo nuspręsta bandymus atlikti etapais, jog efektyviau būtų nustatomos silpnosios tinklų vietos“, – teigė įmonės atstovė.

Paklausta, kokios prognozės kitam sezonui, atstovė tikino, kad prognozuoti sudėtinga, kadangi technologinio kuro bei energetinių resursų kainų pokyčiai pastaruoju metu labai nestabilūs. Tačiau bendrovė ieško įvairių būdų kaip mažinti šilumos kainų didėjimą bei didinti energetinę nepriklausomybę nuo iškastinio kuro, kad būtų galimybė amortizuoti augančias kainas, teigė A. Valiulytė.

Nusprendė neskubėti

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas balandžio 30 d. savo paskyroje socialiniame tinkle kreipėsi į gyventojus su klausimu, kaip reikėtų elgtis – šildymo sezoną užbaigti, ar šildyti dar, kol orai tikrai atšils.

„Nutarėme neskubėti atjungti šildymą. Nes mano nuomone dar yra ganėtinai vėsu. Manau, jog reikia tausoti žmonių sveikatą. Tačiau šildymas kainuoja“, – rašė meras.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius dar anksčiau spaudos konferencijoje teigė, kad „Šiaulių energija“ ateityje nebegalės pasinaudoti europinių fondų lėšomis modernizuojant šilumos tinklus, todėl ateityje reikės ieškoti vidinių įmonės resursų. Įmonė pernai gavo daugiau pajamų nei ankstesniais metais, bet dėl išaugusių energetinių resursų kainų įmonės grynasis pelnas buvo mažesnis.

Papildyta 16:45 val.

Šiaulių miesto savivaldybė penktadienį darbo dienos pabaigoje informavo, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pasirašė įsakymą dėl šildymo sezono pabaigos. Visiems Šiaulių miesto šilumos vartotojams 2021 - 2022 m. šildymo sezonas baigiamas gegužės 9-10 d.

Šildymo išjungimo darbus organizuoja daugiabučių gyvenamųjų namų bendrojo naudojimo objektų valdytojai ir pastatų šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojai pagal nustatytą eiliškumą, skelbiama pranešime.

Jeigu daugiabučių namų gyventojai nusprendžia baigti savo pastatų šildymą kitu laiku, negu nustatyta šildymo sezono pabaiga, jie apie savo sprendimą turi informuoti šilumos tiekėją, o šis ne vėliau kaip per 2 darbo dienas sprendimą įgyvendina.

2021 metų šildymo sezonas mieste buvo baigtas gegužės 6 - 9 dienomis.

Redakcija rekomenduoja