PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Balandžio 25 d. 13:01

Šiemet meno stipendijas gavo 7 panevėžiečiai kūrėjai

Panevėžys

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


81305

Panevėžio miesto savivaldybė šiemet skyrė meno stipendijas 7 kūrėjams – Ramūnui Grikevičiui ir Dianai Rudokienei (po 2500 Eur), Osvaldui Juškai, Girmantui Rudokui ir Editai Voverytei (po 2000 Eur), Dominykui Sidorovui (1500 Eur), Liudvikai Knizikevičienei (500 Eur).

R. Grikevičius meno stipendiją panaudos rengti tapybos parodą „Ištraukos“, kurią planuoja pristatyti Panevėžyje, Vilniuje, Šiauliuose. Naujais kūriniais nori išgryninti netikėtos formos žmogaus būties viziją, be cinizmo ir moralizavimo, tačiau su visais nerealiam pasauliui būdingais niuansais. Koliažo principu dėliojamuose darbuose – grubi ekspresija ir senosios flamandiškos tapybos technikos, perregimi ir susiliejantys veidai, figūros, siluetai – viskas tarsi sudėta į vieną gyvastį, kurioje glūdi kokia nors intymi ir visuotinė tiesa: kad kūnas yra mirtingas, viskas tarpusavyje susiję, yra pradžia ir pabaiga. Menininkas teigia norįs pasidalyti mintimis apie žmogaus pastangas išlikti nepaisant esminės aplinkybės – gyvenimas vis tiek vieną dieną baigsis.

Dailininkė D. Rudokienė kurs 8-10 didelio formato aliejinės tapybos darbų ciklą, surengs autorinę parodą „Arba-arba. Autonominė laisvė“. „Alternatyva arba-arba – žmogaus laisvės būsena. Laisvas žmogus privalo sąmoningai suvokti savo ir pasaulio laikinumą. Nenukrypti nuo to, ko siekia, ir visa esybe gyventi dabartimi, daryti tai, ką gali tą akimirką. Kūryba man – autonominė laisvė, neatsiejama nuo vidinio poreikio išlikti savimi, tapatumo paieškos. Tapyba man – jausmo įsikūnijimas“, - sako menininkė. Paroda bus eksponuojama „Galerijoje XX“, Kaune ir Vilniuje.

Dailininkas G. Rudokas meno stipendiją panaudos rengdamas personalinę retrospektyvinę akvarelės darbų parodą „Proveržis“. Ją sudarys 10 kūrinių, per 6 metus sukurtų ir eksponuotų tarptautinėse bienalėse „Baltijos tiltai“, respublikinėse parodose. Keturios akvarelės jau įvertintos laureato diplomais. Parodoje bus pristatytas ir tarpdisciplininės dailės kūrinys – pusę metų fiksuotos kintančios gamtos ir žmogaus būsenos peripetijos, vienaip ar kitais lemiančios kūrybinius procesus. Paroda 2019 m. bus eksponuojama Galerijoje XX, Bendruomenių rūmuose.

Dailininkas O. Juška įgyvendins kūrybinį projektą „Antra (ne)galimybė“ – kurs darbų ciklą ant antrinių žaliavų (popieriaus, kartono pakuočių) bei objektų iš obels medienos atliekų, suteikiant antrą galimybę kokybiškai panaudoti šias medžiagas. Menininkas sieks pateikti asmeninį santykį su istorija ir nūdienos aktualijomis, analizuoti minimalizmo ir daiktų pertekliaus santykį šiuolaikinėje visuomenėje. Kūriniai 2019–2020 m. bus pristatyti „Galerijoje XX“ bei kitose erdvėse.

Gavusi meno stipendiją E. Voverytė rengs personalinę fotografijų parodą „Autoportretai: sekretai“. Paroda bus pristatyta Panevėžyje, kituose šalies miestuose ir Jungtinėje Karalystėje. Fotomenininkė primins seną vaikystės žaidimą „Paslaptys“, kai vaikai slaptoje vietoje iškasa duobutę, įdeda augalų, popierėlių, nuolaužų, uždengia stiklo dužena ir užžeria žemėmis, kad niekas nerastų. Tokiomis paslaptimis būdavo galima pasidalinti tik su artimiausiais draugais. E. Voverytės nuomone, taip nejučia atkartojamas sovietinis pasirinkimas neišsiskirti, gyventi slaptą gyvenimą, o kartu – draugystės išmėginimas, gyvas bendravimas, kurio taip trūksta technologijų amžiuje. „Kitas svarbus aspektas – emigracija ir visos tuo laikotarpiu sukauptos asmeninės patirtys. Kūryba „sekretų“ žaidimo motyvais tampa mano – kaip individo, moters, emigrantės, menininkės – vizualine patirčių išraiška. Tai tarsi psichoterapijos forma, leidžianti persipinti praeičiai ir dabarčiai, stebėti pokyčius savyje, iš naujo nubrėžti santykį su aplinka“, - teigia menininkė.

D. Sidorovas kurs naujus paveikslus ir skulptūrinius objektus, Dailės galerijoje surengs personalinę parodą „Sindromas“. Parodos metu bus organizuojamos ekskursijos norintiems aptarti kūrinius lankytojams. „Manau, tai įdomi praktika ir ateityje būti plėtojama daugelyje šalies galerijų. Kontaktas su žiūrovais priartina prie suvokimo, didina susidomėjimą kultūrine veikla.

L. Knizikevičienė sudarys ir išleis knygą „Lietuvos moterų lygos veiklai Panevėžyje 20 metų“, kuria pristatys įvairiakryptę Lietuvos moterų lygos Panevėžio skyriaus veiklą.