PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Lapkričio 24 d. 19:11

Siekdama atsikratyti vėžio, mokslininkė susileido pavojingų virusų: eksperimento rezultatus paskelbė po 4 metų

Pasaulis

Injekcija / Pixabay

Alfa.ltŠaltinis: ALFA.LT


330677

Paprastam žmogui virusai yra stipriai susiję su liga, tačiau iš tikrųjų jų vaidmuo mūsų gyvenime yra daug dviprasmiškesnis. Todėl mokslininkai jau seniai galvoja, kaip galėtume juos panaudoti žmonijos labui.

Beveik fantastiška istorija nutiko su virusologe Beata Halassy iš Zagrebo universiteto (Kroatija). 2020 m. 49 metų B. Halassy buvo diagnozuotas krūties vėžys ankstesnės mastektomijos vietoje.

Supratusi, kad antrojo chemoterapijos kurso tiesiog neišgyvens, moteris nusprendė perimti situaciją į savo rankas ir griebėsi onkologinės viroterapijos (OVT). Mokslininkės straipsnis publikuotas žurnale „Vaccines“.

Kadangi idėja naudoti virusus prieš vėžį dar nėra moksliškai įrodyta ir yra labai ankstyvoje vystymosi stadijoje, B. Halassy labai rizikavo. Tačiau, nepaisant to, jai viskas pavyko ir trečios stadijos vėžys buvo nugalėtas.

OVT apima virusų naudojimą vėžinėms ląstelėms atakuoti ir žmogaus imuniniam atsakui sukelti.

Savo tyrimams B. Halassy paėmė dviejų labai nemalonių ligų – tymų ir pūslelinio stomatito – virusus. Pasirinkimas buvo pagrįstas tuo, kad mokslininkė turėjo darbo su jais patirties, ir dėl to, kad žmonija žino, kaip su jais elgtis.

Du mėnesius virusų kokteilis buvo leidžiamas tiesiai į auglį. Eksperimentas buvo atliktas prižiūrint gydantiems onkologams, jei kas nors nutiktų ne taip. Tačiau, pasirodo, tai nebuvo būtina, nes metodas veikė taip, kaip tikėjosi B. Halassy.

Ilgainiui naviką užpuolė imuninės ląstelės, jis susitraukė, tapo minkštesnis ir atsiskyrė nuo raumenų, todėl jį buvo galima pašalinti chirurginiu būdu. Nors vienintelė tokio gydymo naujovė buvo dviejų virusų panaudojimas vienu metu, mokslininkė vis tiek abejojo, ar apie rezultatą reikėtų paskelbti.

Esmė ta, kad tokie eksperimentai kelia etinę dilemą. Mokslininkai nerimauja, kad B. Halassy požiūris paskatins kitus žmones atsisakyti patikrintų gydymo metodų ir suteikti pirmenybę metodams, kurie gali būti žalingi.

Galiausiai B. Halassy eksperimento rezultatus paskelbė praėjus ketveriems metams po to, kai buvo išgydyta nuo vėžio. Dabar ji gavo finansavimą tolesniam OVT darbui kovojant su vėžiu, tačiau kol kas tik su naminiais gyvūnėliais.

Mokslininkė taip pat nemano, kad kas nors norės kartoti jos išgijimo metodus, nes jie reikalauja didelių įgūdžių ir žinių virusologijos srityje.

#VIRUSAS#VĖŽYS#MOKSLININKĖ#IŠSIGYDĖ VĖŽĮ