PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Liepos 22 d. 13:06

Siaurukas: tarp nebūties ir atgimimo

Panevėžys

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


139334

Apie siaurąjį geležinkelį, jo istoriją ir perspektyvas, apie šio kultūros paveldo objekto vietą mūsų gyvenime bus kalbama liepos 31 d. Pasvalio rajono Pajiešmenių kultūros namuose vyksiančiame renginyje „Siaurukas: tarp nebūties ir atgimimo“. Paveldo ekspertė Ona Stasiukaitienė savo pranešime pasakos, kodėl turime didžiuotis siauruko istorija. Vilniaus universiteto doktorantė Kamilė Daugėlienė kalbės apie geležinkelių paveldo atgimimo iššūkius Lietuvoje ir pasaulyje. Dr. Rūta Šermukšnytė perteiks savo siauruko muziejaus vaizdinį. Sentimentais, kylančiais iš praeities, bei siauruko ateities vizijomis dalinsis dr. Salvijus Kulevičius bei siauruko entuziastas Vaidotas Gikys. Į apskritojo stalo diskusiją prie arbatos puodelio pakvies kultūros paveldo, turizmo, verslo, bendruomenių atstovai. Jie bendrai aptars esamą situaciją ir galimus siauruko ateities scenarijus. Pasibaigus renginio darbinei daliai bus demonstruojama režisierių Ričardo Marcinkaus ir Simono Askelavičiaus komedija „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“.

Paveldas bendruomenėms, bendruomenės paveldui

Kaip sakė Pasvalio rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas Gražvydas Balčiūnaitis, vakaras Pajiešmeniuose bus pirmasis projekto „Siauruko tiltai: paveldas bendruomenėms, bendruomenės paveldui“ renginys. Jau ketvirti metai Pasvalio krašto technikos paveldą tyrinėja Vilniaus universiteto istorikai, diriguojami dr. S. Kulevičiaus. Šių metų projektą universitetas taip pat vykdo kartu su muziejumi, pasitelkiamos ir Pajiešmenių bendruomenės pajėgas. Partneriai: Pasvalio rajono savivaldybė, Biržų krašto muziejus „Sėla“, Atžalyno, Kraštų bendruomenės, Biržų rajono Gulbinų kaimo, „Klausučių ūlytėlės“ bendruomenės. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Rugpjūčio 1-ąją visuomenė kviečiama į pėsčiųjų žygį geležinkeliu nuo Papyvesių kaimo iki Biržų. Žygis truks dvi dienas. Žygio dalyviai keliaus bėgiais, tiltais, lankys išlikusius statinius, matuos neišlikusias atkarpas, fiksuos, bendraus su šalia siauruko gyvenančiais žmonėmis, kaimų bendruomenėmis, klausysis jų istorijų. Daugiau informacijos apie žygį bus pateikta Pasvalio muziejaus Facebook paskyroje, taip pat galite teirautis tel. 8 451 34097(vyr. muziejininkė Rasa Lalaitė). Į žygį kviečiami visi, ir jaunesni, ir vyresni, kelionė nebus labai sudėtinga. Prisijungti bus galima bet kuriame kaime, žygiuoti nebūtinai visą maršrutą.

Mokslinė ekspedicija fiksuos paveldą

Vienas iš svarbiausių viso projekto tikslų – užfiksuoti išlikusį siaurojo geležinkelio paveldą. Ne tik materialųjį, bet ir sakytinį, rašytinį, vaizdinį. Todėl rugpjūčio 3-5 d. vyks mokslinė ekspedicija. Istorikai aplankys žmones, kurių gyvenimas vienaip ar kitaip susijęs su siauruku: dirbo geležinkelyje, gyvena prie jo, dažnai keliaudavo ir pan. Jų jau iš anksto prašoma perkratyti savo atmintį, surasti joje siaurąjį geležinkelį ir pasidalinti atsiminimais, paieškoti senų fotografijų. Turinčių ką papasakoti ar parodyti iš anksto prašoma paskambinti aukščiau nurodytu telefonu.

Ekspedicijoje surinktą medžiagą tvarkys ir tyrinės universiteto istorikai. Visuomenė su ja bus supažindinta baigiamajame projekto renginyje, kuris vyks Pasvalio muziejuje rudenį. Taip pat bus pristatyta siaurojo geležinkelio perspektyvų koncepcija, parengta paveldo saugotojų ir naudotojų, atsižvelgiant į gerąsias patirtis Lietuvoje ir užsienyje. Rugsėjo 12 d. turėsime galimybę susipažinti su kaimyninės Latvijos gerosiomis patirtimis – bus organizuojama ekskursija.

Taigi, netrukus siaurukas vėl primins apie save. Sekite informaciją, dalyvaukite projekte ir patirkite naujų įspūdžių, arba dovanokite juos kitiems – prašo projekto rengėjai.