PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 5 d. 15:42

Šiaurės ir Baltijos jūros regiono ekspertai Vilniuje nagrinėja neplatinimo ir ginklų kontrolės iššūkius

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


5715

Vilniuje birželio 5–6 dienomis vyksta Neplatinimo saugumo iniciatyvos (Proliferation Security Initiative, PSI) regioninis seminaras Šiaurės ir Baltijos jūros šalims, skirtas PSI tikslų įgyvendinimui ir regioniniam bendradarbiavimui stiprinti masinio naikinimo ginklų (MNG) ir įprastinės ginkluotės neplatinimo srityje.

Lietuvos URM šį renginį organizuoja bendradarbiaudama su JAV valstybės ir Gynybos departamentais, Jungtiniu karinių pajėgų štabu, Gynybos grėsmių mažinimo agentūra (DTRA) ir JAV karinių pajėgų vadaviete Europoje (USEUCOM).

Dviejų dienų trukmės renginyje Vilniuje dalyvauja 75 atstovai iš daugiau nei dešimties valstybių: JAV, Baltijos ir Šiaurės jūros regiono ir Vakarų Europos PSI grupių. Seminaro dalyviai sieks aptarti Baltijos jūros regiono platinimo iššūkius, gilinti institucijų kompetenciją ir bendradarbiavimą, aptars masinio naikinimo ginklų neplatinimo įsipareigojimų vykdymą ir dalyvaus stalo pratybose (TTX), kurios skirtos su masinio naikinimo ginklų platinimu susijusio scenarijaus tyrimui ir atvejų analizei. Pratyboms pasibaigus planuojamas PSI ekspertų grupės pažintinis vizitas į Medininkuose įsikūrusį Branduolinio saugumo kompetencijos centrą, kuriame grupė susipažins su 2012 m. įkurto centro veikla, jo platinimo užkirtimo procese naudojama įranga ir technologijomis, regioninio bendradarbiavimo projektais.

PSI – 2003 m. įsteigta JAV iniciatyva, tai JAV nacionalinės strategijos kovai su masinio naikinimo ginklų platinimu (2002) tąsa. Nuo iniciatyvos paskelbimo PSI principų pareiškimą jau yra pasirašiusios 105 valstybės (įskaitant Lietuvą), taip prisijungusios prie principų ir įsipareigojimų nacionalinėmis ir tarptautinėmis teisinėmis priemonėmis užkirsti MNG platinimą valstybėms ir nevalstybiniams veikėjams. Per įvairius PSI gebėjimų stiprinimo renginius (seminarus, pratybas, susitikimus), šalys siekia vystyti teisines, diplomatines ir ekonomines kontrplatinimo priemones, kurti ir stiprinti sprendimų priėmėjų bei neplatinimo ekspertų bendruomenę.