PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2021 m. Gruodžio 29 d. 17:58

Šiaulius bus galima apžiūrėti iš Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedros bokšto

Šiauliai

Šiaulių miesto savivaldybės, „Facebook“ nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


199145

Šiaulių gyventojams ir svečiams atsivers galimybė apžiūrėti miestą iš Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedros bokšto. Miesto simboliu laikoma šventovė atsinaujins, taps patrauklesnė lankytojams bei patogesnė neįgaliesiems.

Miesto katedra – vienas didžiausių turistų traukos centrų Šiauliuose, taip pat svarbus religinis Lietuvos objektas. Ilgai laukusi tvarkomųjų paveldosaugos ir tvarkomųjų statybos darbų, pagaliau katedra atsinaujina.

Kapitalinio remonto metu įrengtas karilionas, suprojektuoti metaliniai laiptai su apžvalgos aikštelėmis skirtinguose lygiuose bokšto viduje. Jame taip pat bus įrengta galerija ir rengiamos ekspozicijos. Per kitą etapą bus sutvarkyta katedros aplinka, atnaujinta tvoros spalva, restauruoti bokšteliai bei kiti elementai. Dangoje aplink katedrą bus atidengti atrasti senos bažnyčios kontūrai.

Šiaulių katedros tvarkomųjų paveldosaugos ir tvarkomųjų statybos darbų sprendimus projektavusios UAB „Aplan“ architektė Sidona Šašlauskaitė sako, kad šiauliečių mylima katedra pakvies ir į rekonstruotą bokštą. Iš ten atsivers plati miesto panorama.

„Kapitalinio remonto metu buvo suprojektuoti metaliniai laiptai į bokšto viršūnę ir apžvalgos aikštelės joje. Iš maždaug 65 metrų aukštyje esančio katedros bokšto viršaus bus galima grožėtis Šiaulių panorama. Bokšte bus įrengta ir galerija, kurioje bus eksponuojami įvairūs archeologiniai radiniai ir bažnytinio meno kūriniai. Taigi katedra tikrai taps įdomesnė tiek šiauliečiams, tiek miesto svečiams“, – sako architektė. 

Atnaujinant katedrą didelis dėmesys skirtas jos autentiško veido išsaugojimui. S. Šašlauskaitė sako, kad architektai pasistengė atidengti lankytojams daugiau turtingos pastato istorijos.

„Šiau­lių ka­ted­ra – miesto perlas. Svarbi tiek jos kultūrinė, tiek religinė, tiek architektūrinė reikšmė. 1626 me­tais statyta šventovė lai­ko­ma ryš­kiau­siu re­ne­sansi­nio ma­nie­riz­mo ar­chi­tek­tū­ros kū­ri­niu Lie­tu­vo­je. Pastatas nioko­tas ka­rų, gais­rų, gam­tos sti­chi­jų, tačiau išsaugojo savo pradinį veidą iki mūsų laikų. Katedros vietoje yra atlikta daugybė tyrimų, atrasta archeologinių radinių, menančių keturis šimtus metų. Norėjome, kad pastato aplinkoje atsispindėtų turtinga istorija ir katedros reikšmė šiauliečiams. Tarsi senosios katedros atminimo ženklas – į paviršių iškelti senosios bažnyčios kontūrai. Jie išryškėja dangoje aplink katedrą ir primena lankytojams jos gilią istoriją“, – sakė architektė S. Šašlauskaitė.

Šiaulių katedra ne tik išgražės, bet ir taps patogesnė lankytojams, taip pat ir neįgaliesiems. Prie įėjimo ir tvoros įrengti du pandusai. Taip pat aplink šventovę įrengtas saugus ir patogus takas neregiams.

Priimtas išmanus sprendimas pasigrožėti miesto panorama būnant apačioje. Tai padaryti padės bokšto viršuje sumontuotos kameros ir dideli monitoriai apačioje.

Visą Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedros tvarkymo darbų ir kapitalinio remonto projektų įgyvendinimą planuojama baigti iki 2022 metų. Paskutini kartą Šiaulių katedra buvo atnaujinama prieš dvidešimt metų, kai popiežiaus Jono Pauliaus II sprendimu buvo įkurta Šiaulių vyskupija.

ELTA