Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
V. Lebedžio nuotr.
EtapliusŠaltinis: Šiaulių miesto savivaldybė
Užbaigtas beveik 5 mln. vertės projektas
Paslaugos žmonėms turintiems proto ar psichikos negalią, įgyvendinus šį projektą, Šiauliuose kilstelėjo į naują lygį. Ankščiau buvo įprasta, kad žmonės su negalia gyvendavo ir paslaugos jiems buvo teikiamos specializuotose globos įstaigose, kuriose gyvena didesnis skaičius šios negalios žmonių, o dabar sukurtos galimybės globos paslaugas teikti bendruomenėje.
Rekonstravus buvusį sutrikusio vystymosi kūdikių globos namų pastatą, esantį Vilniaus g. 303, buvo įrengti ne tik specializuoti slaugos ir globos namai, kuriuose sukurtos 36 vietos, turintiems proto ar psichikos negalią, bet ir dienos užimtumo centras, kuriame pradėtos vykdyti darbinio dienos užimtumo, socialinės įtraukties, kasdienių įgūdžių lavinimo ir palaikymo, meninės saviraiškos (keramikos ir (ar) kt. užsiėmimai), kitos asmens savarankiškumą lavinančios ar palaikančios veiklos, individualios specialistų konsultacijos, darbingo amžiaus asmenims, turintiems intelekto ar psichikos negalią.
ES lėšomis, su valstybės ir miesto biudžeto prisidėjimu finansuotus objektus atidarė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė ir projekto iniciatorius, buvęs Socialinės apsaugos ir darbo ministras, dabar – Seimo narys Linas Kukuraitis. Taip pat Seimo nariai Domas Griškevičius, Rima Baškienė, kiti svečiai. Svečius pasitiko Šiaulių kompleksinių paslaugų namų ,,Alka“ dienos užimtumo centro personalas ir lankytojai.
Simbolinės juostelės perkirpimo ceremonijoje, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas sakė, kad taip miestas rodo šiauliečių ir visuomenės dėmesį žmonėms, kurie truputį kitaip mato gyvenimą.
„Šis projektas, kurį įgyvendinome Šiauliuose, tampa pavyzdiniu, kuris galės būti tiražuojamas visoje šalyje. Čia išsipildė ir viena mano svajonių – mieste turėti tokią vietą, kur mama, pagimdžiusį vaikutį, bet neplanuojantį jo auginti, galėtų apsistoti ir pamažu prie jo priprastų, būtų išdrąsinta savo kūdikio neatiduoti globai. Šiauliuose mamoms tikrai nebėra ko bijoti net ir sudėtingose situacijose, visą reikalingą pagalbą galima gauti čia ar net savo namuose. Bandome tvarkytis ir labai jautrioje socialinėje srityje. Tiems kitaip likimo apdovanotiems žmonėms be valstybės ar savivaldybės pagalbos tikrai būtų labai sunku gyventi. Mūsų visuomenė yra stipri tiek, kiek galime pasirūpinti silpnesniais“, – kalbėjo A. Visockas.
Renovuoto pastato atskiruose korpusuose teikiamos trys socialinių paslaugų rūšys
Slaugos-globos paslaugoms teikti rekonstruotos per 960 kv. m. patalpos, kuriose sumontuota reikiama įranga, pastatas pritaikytas asmenims su negalia, įrengtas liftas. Šiuose specializuotuose slaugos-globos namuose, paslaugos teikiamos asmenims su sunkia negalia, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra. Tokie centrai yra kuriami miestuose netoli gydymo įstaigų, kad prireikus galėtų gauti kvalifikuotą medicininę pagalbą.
Dienos užimtumo ir socialinių dirbtuvių veikla vykdoma 425 kv. m. erdviose patalpose. Socialinėse dirbtuvėse 12 suaugusių proto ar psichikos negalią turinčių asmenų įgis specialiuosius darbinius įgūdžius, ir, tikimasi, kad taip didės jų galimybės įsidarbinti atviroje rinkoje. Dienos užimtumo centrą gali lankyti 40 suaugusiųjų.
Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė komentavo, kad naujose įrengtose socialinės dirbtuvėse darbingo amžiaus asmenys, turintys intelekto ar psichikos negalią, mokomi aplinkos tvarkymo-valymo paslaugų teikimo. Darbinės veiklos planuojamos lanksčiai ir derinamos su dienos užimtumo veiklomis. Socialinių dirbtuvių dalyviai, kartu su socialinio darbuotojo priežiūra, atlieka aplinkos tvarkymo-valymo darbus (pvz. rudenį grėbia lapus, tvarkos viešąsias erdves, o pavasarį pasirengę vykdyti vejos - žolės priežiūros darbus ir pan.). Nesant galimybės atlikti veiklų lauke, Socialinių dirbtuvių dalyviai darbinius įgūdžius lavina dienos užimtumo centre.
Projekto lėšomis naujai pastatytuose namuose įkurtuvės švęstos dar pavasarį
Vykdant tą patį projektą, dar vasaros pradžioje duris atvėrė net ketveri neįgaliems asmenims skirti gyvenamieji namai, kurie yra skirtinguose mikrorajonuose, ir kiekvieno naudingasis plotas – per 220 m².
Trys pastatai tapo grupinio gyvenimo namais intelekto ir psichikos negalią turintiems asmenims, kuriems reikalinga nuolatinė socialinė globa, ketvirtame pastate įsikūrė bendruomeniniai vaikų globos namai. Kiekviename tokiame name yra po 10 vietų, ir naujųjų namų gyventojai gyvena vienviečiuose arba dviviečiuose kambariuose, laisvalaikį leidžia bendroje poilsio erdvėje, sujungtoje su erdvia virtuve, kurioje patys ir šeimininkauja, padedami individualios priežiūros darbuotojų.
Anot R. Pilypienės, naujai pastatytuose, jaukiuose namuose įsikūrė neįgalieji, kurie yra likę be tėvų globos, jie – buvę kompleksinių paslaugų namų ,,Alka“ auklėtiniai. Drauge su jais nuolat būna socialiniai darbuotojai, kurie padeda jiems integruotis į miesto gyvenimą, spręsti jiems kylančius klausimus ir įvairias gyvenimiškas situacijas.
Jaunuoliams sukurta artima šeimai aplinka, kurioje jie gyvena, lanko ugdymo įstaigas, užimtumo centrus, dirba socialinėse dirbtuvėse, dalinasi įgyta patirtimi, mokosi savarankiško gyvenimo subtilybių, atlieka buities, ruošos darbus, bendrauja, kartu leidžia laisvalaikį ir ilsisi.
Startavo programa ,,Naujagimiai tėvai“
Atidarymo renginyje taip pat pasidžiaugta, kad savivaldybės iniciatyva pradėta įgyvendinti nauja prevencinė programa ,,Naujagimiai tėvai“, skirta šeimai, pagimdžiusiai kūdikį ar kūdikį su negalia, susiduriančiai su sunkumais. Socialinių paslaugų politika orientuota į pažeidžiamiausias visuomenės grupes, tačiau neišplėtota krizės pasekmių prevencijos sistema. Šeimos augindamos kūdikius ar vaikus su negalia, susiduria su dideliais iššūkiais, psichologinėmis problemomis, ,,palūžimais“, todėl savalaikė tinkama pagalba reikiamu metu, kol dar nėra iškilusios problemos arba kol problemos dar nėra įsisenėjusios, ar esant krizinėms situacijoms, yra būtina.
Kad būtų galima išvengti su minėtomis problemomis susijusių nevaldomų įtampų šeimos narių tarpusavio santykiuose ir net priimant sprendimus dėl vaiko gyvybės, kuomet ne visada turi žinių ir išmanymo, kaip reikėtų teisingai elgtis.
Projektas „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Šiaulių mieste“ finansuotas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, kurio vertė apie 4842 015,57 eurų (3,4 mln. ES fonų lėšos ir LR valstybės biudžeto lėšos – 1,4 mln. Eur)