Šiauliuose šurmuliuos raganos, velniai, meškos ir kiti persirengėliai

Šiauliai
Rolando Parafinavičiaus nuotr.
info@siauliukc.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Vasario 21 d. Šiaulių kultūros centras kviečia suvienyti jėgas ir vytį žiemą iš kiemo. Šventinis antradienis bus itin triukšmingas: renginio „Užgavėnių balaganas Šiauliuose“ programoje numatoma tradicinė Lašininio ir Kanapinio kova, persirengėlių eisena, kuri šiemet prasidės Kaštonų alėjoje ir nusidrieks iki pat Talkšos ežero pakrantės, kur bus sudegintas vienas pagrindinių šventės simbolių – Morė. Šių Užgavėnių šventės „gražuolių“ bus ir daugiau – organizuojama ištisa „Baisiai gražių Morių“ paroda. Organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Renginys nemokamas.

Užgavėnės – tai šventė, švenčiama likus septynioms savaitėms iki šv. Velykų. Šventė žavi liaudiško humoro grožiu ir kūrybingumu. Nuo seno didelį vaidmenį atlieka kaukės, blynai, Lašininio ir Kanapinio kova, Morės deginimo ceremonija ir persirengėlių vaikštynės, kurios gyvuoja ne tik kaimo, bet ir miesto kultūroje. Pagrindiniai Užgavėnių simboliai atsispindi ir renginio „Užgavėnių balaganas Šiauliuose“ programoje.  

„Užgavėnės – viena seniausių bendruomenės švenčių, kurios papročiai mūsų senoliams buvo itin svarbūs. Tikėta, kad per šią šventę negalima stipriai dirbti, mat tada visus metus poilsio neturėsi. Nors šiandien į šias tradicijas žvelgiame su šypsena, vis tiek norime, kad pavasaris nusineštų visas žiemos negandas, tad Užgavėnes kviečiame švęsti siautulingai: prisijungti prie žaismingos persirengėlių eisenos, nebijoti papokštauti, žaisti žaidimus, sočiai valgyti ir taip visiems kartu išvyti žiemą iš kiemo“, – pasakoja Šiaulių kultūros direktorė Deimantė Bačiulė.

Užgavėnių balagano rytas vasario 21 d. Šiauliuose išauš kartu su 6-ąjį kartą organizuojama „Baisiai gražių Morių“ paroda, kuri nusidrieks per visą Kaštonų alėją. Pasak organizatorių, šiemet konkurse dalyvaus 24 įstaigos ir organizacijos, sukūrusios Mores. Už labiausiai patikusią Morę bus galima balsuoti Šiaulių kultūros centro socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje spaudžiant „like“. Daugiausiai patiktukų surinkusių Morių kūrėjai bus apdovanoti Šiaulių kultūros centro, šokolado fabriko „Rūta“ ir PC „Akropolis“ Šiauliuose įsteigtais prizais. „Baisiomis gražuolėmis“ gyventojai galės gėrėtis iki pat vasario 21-osios vakaro.

17.30 val. raganos, velniai, meškos, ožkos, arkliai ir kitos būtybės susiburs į persirengėlių eiseną, kurioje žygiuos apie 300 dalyvių. Persirengėliai triukšmingai keliaus iš Kaštonų alėjos miesto bulvaru, Vasario 16-osios gatve, Aušros taku iki pat Talkšos ežero pakrantės. 18 val. čia susigrums Lašininis ir Kanapinis, vyks „Baisiai gražios Morės“ rinkimų rezultatų paskelbimas bei apdovanojimai ir visų laukiamiausia dalis – Morės deginimo ceremonija. Morė – tai vaisingumo dievybė, kuri sudeginama lauže tam, kad vėliau atgimtų. Su ja išvaromas susikaupęs blogis, kartu ir įkyrėjusi žiema.

Užgavėnių balaganą kels, gerą nuotaiką skleis ir sušalti neleis Šiaulių Dainų muzikos mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus). Prie entuziastingų muzikantų prisijungs ir linksmintis kvies Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerijos“ folkloro ansamblis „Salduvė“ (vad. Darius Daknys), kurios nariai triukšmą kels šokiais ir dainomis.

Visą renginio programą galima rasti Šiaulių kultūros centro interneto svetainėje www.siauliukc.lt.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Mėgėjų meno skyriaus vedėja Aušra Brijūnienė, mob. +370 655 25 527, e. p. ausra.brijuniene@siauliukc.lt.