Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt
Epidemiologai informuoja, kad per pastarąsias dienas, atlikus COVID-19 viruso sekoskaitos tyrimus, Lietuvoje užfiksuota 17 Delta atmainos atvejų. Šiauliuose iš viso yra nustatyti 2 Delta atmainos atvejai, iš jų vienas įtariamas. Iš viso Lietuvoje jau yra užfiksuoti 34 šios atmainos atvejai, iš jų 5 įtariami. Konkrečios mutacijos atvejo patvirtinimas užtrunka, tad realus Delta paplitimas Šiaulių mieste gali būti jau gerokai didesnis.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Rita Švambarienė informavo, kad iki šiol naujoji Delta atmaina buvo nustatoma ir vertinama kaip įvežtiniai atvejai, o dabar stebimas vidinis šios atmainos plitimas. Spaudos konferencijoje pateikta informacija apie naujausius atvejus Šiauliuose. Viena šiaulietė, kuriai patvirtinta Delta atmaina, neatsiliepinėjo į telefono skambučius, dabar jos ieško policija. Židinys, kuriame užfiksuota viruso mutacija, labai artima Delta atmainai, nustatytas vienoje Šiaulių degalinėje. Dar vienas Delta viruso atmainos atvejis nustatytas šiauliečiui, kurio užsikrėtimas siejamas su protrūkiu Vilniaus mieste, kur asmuo dirba. Mieste plintant daug agresyvesnei COVID-19 atmainai, meras prašo gyventojų ir verslo adekvačiai vertinti situaciją ir elgtis racionaliai.
„Mano žiniomis, nauja atmaina užsikrėtė ir galimai ją platino nepasiskiepiję žmonės. Tai pavojų mūsų bendruomenei keliantis reiškinys. Tiek verslą, tiek atskirus žmones kviečiu elgtis daug atsakingiau nei iki šiol, ypač tuos, kurių darbas yra tiesiogiai susijęs su gyventojų aptarnavimu. Jei kasdien kontaktuojate su kitais žmonėmis, būtinai pasiskiepykite, saugokite savo ir aplinkinių sveikatą. Čia mažu pavyzdžiu galbūt galėtų būti šiauliečių išrinkta Šiaulių miesto taryba. Visi 31 jos narys yra pasiskiepiję. Su savo rinkėjais bendraujantys ir kitų pareigų turintys miesto atstovai rodo, kad reikia laikytis tam tikro atsakomybių lygmens. Kito būdo apsaugoti sveikatą, užbėgant už akių ligos plitimui, kol kas tiesiog nėra“, – komentavo situaciją Šiaulių meras Artūras Visockas.
Specialistai konstatuoja, kad Delta variantas yra maždaug 60 procentų lengviau užkrečiamas nei Alfa(britiškasis), o pats Alfa buvo 60 procentų labiau užkrečiamas nei pirminis virusas. Tai reiškia, kad Delta variantas yra dvigubai užkrečiamesnis už tą pirminę atmainą COVID pandemijos pradžioje. Delta variantas žmones guldo į ligonines du kartus dažniau nei Alfa variantas.
„Tai mums kelia didelį susirūpinimą – Delta variantas po keleto mėnesių Europoje bus dominuojantis. Mūsų lauks tas pats, kas dabar Jungtinėje Karalystėje, skirtumas tas, kad jie yra paskiepiję didesnį procentą žmonių. Šiauliuose stebimas ir bendras sergamumo kovidine infekcija pakilimas nuo praeitos savaitės, o didžioji dalis susirgusiųjų yra neskiepyti asmenys“,– tvirtina epidemiologė Rita Švambarienė.
Remiantis mokslininkų įrodymais, abi Lietuvoje naudojamų vakcinų nuo koronaviruso dozės žmones apsaugo nuo hospitalizacijos maždaug 96 procentais. Moksliniai duomenys rodo, kad vakcinos veikia ir prieš Delta atmainos atvejus. Vakcina maždaug 80 procentų apsaugo nuo simptominės infekcijos. Todėl šio iššūkio vienintelis sprendimas – vakcinacija.
„Labai apmaudu, kad stebime vakcinacijos proceso ženklų sulėtėjimą. Turime suprasti, kad viskas priklauso nuo mūsų visų. Ir jei į rudenį einame su dabartiniais vakcinavimo tempais, karantinas tampa neišvengiamas. Tikrai raginame nelaukti rudens ir skiepytis kuo greičiau. Labai svarbu sukurti pakankamą visuotinį imunitetą, kuris turėtų siekti bent 70 procentų. Šiuo metu mes turime gerokai mažesnes skiepijimo apimtis – Šiauliuose pasiskiepijo apie 40 proc. gyventojų. Tik turėdami pakankamai ženklų vakcinuotų gyventojų skaičių sustabdysime viruso plitimą. Todėl vakcinacija turėtų būti ne tik asmeninis interesas, bet ir visuomeninis“,– tvirtina R. Švambarienė.
Sveikatos apsaugos specialistai įsitikinę, kad į vakcinacijos procesą aktyviau turėtų įsitraukti ir šeimos gydytojai. Tai yra labai efektyvu, ypač senjorų atžvilgiu, kai skiepytis kviečia šeimos gydytojas, vakcinuotis atvyksta net 9 iš 10 senjorų.