PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2017 m. Rugsėjo 6 d. 15:17

Neeilinis teismo posėdis Šiauliuose - kaukėti konvojaus pareigūnai atlydėjo beveik 40 kaltinamųjų (VIDEO)

Šiauliai

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


13900

Šiaulių apylinkės teismas tęsia itin didelės apimties, sudėtingos baudžiamosios bylos nagrinėjimą. Joje – net 38 kaltinamieji, apgaulės būdu vilioję pinigus ir beveik tiek pat nukentėjusiųjų. Po kelių nesėkmingų bandymų surengti teismo posėdžius nuotoliniu būdu, pagaliau pavyko visus kaltinamuosius ir advokatus surinkti vienoje salėje. Tiesa tam teismas turėjo skolintis policijos komisariato patalpas.

Kas kelis žingsnius išsirikiavę policininkai, griežtai kontroliuojantys kone kiekvieno žmogaus žingsnį, kelios dešimtys advokatų, laukiančių, kol atvyks jų ginamieji ir patys dienos „herojai“ - kaltinamieji, lydimi ir saugomi kaukėtų konvojaus pareigūnų. Taip prasidėjo rytas Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate – jo salę dvi dienas truksiančiam teismo posėdžiui teko skolintis Apylinkės teismui, savo patalpose nesutalpinančiam visų didelės apimties baudžiamosios bylos dėl sukčiavimo dalyvių.

O jų – gerokai per šimtą. Vien kaltinamųjų – organizuotos grupės dalyvių – 38, nukentėjusiųjų iš visos Lietuvos – 34. Planuota apklausti ir apie 50 liudytojų, tačiau jie neatvyko. Visgi, jau viena tai, kad teismo posėdis apskritai įvyko, surinkus visus kaltinamuosius vienoje vietoje – jau gera pradžia. Iki šiol buvo keliskart bandyta posėdžius rengti nuotoliniu būdu, mat tik dalis kaltinamųjų šiuo metu laisvėje, kiti atlieka bausmes už ankstesnius žygdarbius Alytaus pataisos namuose, tačiau dėl keliamo chaoso tekdavo juos atidėti. Šiandien Viešojo saugumo tarnybai pavyko užtikrino rimtį, kaltinamieji elgėsi stebėtinai pavyzdingai, tačiau ar taip bus ir antrąją posėdžio dieną – neaišku.

38 asmenys - 32 vyrai ir 6 moterys kaltinami sukčiavimu organizuotoje grupėje. Prieš penkerius metus pusemtį jie skambindavo žmonėms ir įvairiais būdais bandydavo išvilioti jų pinigus, prisistatydami banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros ar ligoninės darbuotojais. Dažniausiai bandydavo įtikinti aukas, kad per jų sąskaitas „plaunami“ pinigai, todėl norint užkirsti kelią nusikaltimams, būtina padiktuoti prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžius ir kodus. Scenarijų diktuodavo Alytaus pataisos namuose bausmę atliekantys nuteistieji. Vienas pagrindinių organizatorių – daugelį kartų teistas 43-ejų vyras, nubaustas dešimčiai metų nelaisvės. Vien jam sukčiavimo byloje priskiriama 410 epizodų. Užduotis vykdydavo jų bendrininkai laisvėje.

Šiandien į teismo posėdį liudyti pakviesti Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas ir ikiteisminį tyrimą vykdęs tyrėjas. Dėl pastarojo dalyvavimo prašymą pareiškė kaltinamieji, motyvuodami, kad tyrimo metu jų atžvilgiu buvo daromas spaudimas. Prašymą dėl Alytaus pataisos namų, kaip atsakovo, Lietuvos valstybės atstovo, pateikė prokuroras – dėl padarytos turtinės žalos nukentėjusiems. Pasak jo, institucija, turėjo užtikrinti, kad kaltinamieji neturėtų sąlygų daryti naujus nusikaltimus. O jie, akivaizdu, mobiliojo ryšio telefonais naudojosi kiek reikėjo.