Šiauliuose bus pagerbti Sausio 13-osios kovotojai už laisvę

Rolando Parafinavičiaus nuotr. 4
Šiauliai
Rolando Parafinavičiaus nuotr.
Irma Jurgaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2024 m. sausio 12 d., penktadienį, Šiauliuose bus minima Laisvės gynėjų diena. Tądien rytas prasidės visuotine pilietine inciatyva „Laisvės šviesa“. Vakarop bus aukojamos šv. Mišios už žuvusius laisvė gynėjus, o 18 val. skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės vyks šventinis Laisvės gynėjų dienos renginys ir degs atminimo laužai. Renginio metu skambės patriotinės dainos, gyventojai ir miesto svečiai bus kviečiami prisiminti ir pagerbti 1991 m. sausio 13-ąją žuvusius kovotojus už šalies laisvę. Rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė. Organizatorius – Šiaulių kultūros centras. Renginiai nemokami.

Sausio 13-oji – reikšminga data Lietuvos istorijoje, žyminti drąsių šalies gyventojų iškovotą laisvę 1991-aisiais. Tą dieną Sovietų Sąjungos karinės pajėgos bandė užgrobti svarbiausias sostinės institucijas, tarp jų ir Vilniaus televizijos bokštą. Beginkliai Lietuvos civiliai savo kūnais priešinosi šiai intervencijai. Deja, mirtis pasiglemžė 14 Lietuvos piliečių gyvybių, daugybė žmonių buvo sužeisti. Siekiant prisiminti sunkiai iškovotą laisvę ir žuvusius jos gynėjus, ši diena įprasminama renginių gausa. Šiauliuose jie  prasidės sausio 12 dieną.

„Šiandien prisimename tuos, kurie tvirtai stovėjo už savo šalį, kuriems rūpėjo jos laisvė ir nepriklausomybė. Tai diena, kai pagerbiame žmones, kurie drąsiai kovėsi už tai, kas šiandien tapo mūsų valstybės pamatu. Jų pasiaukojimas ir drąsa yra mums pavyzdys, priesakas niekada neatsisakyti savo vertybių“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė.

Sausio 12-osios rytas prasidės pilietine inciatyva „Laisvės šviesa“. 8 val. Šiaulių miesto mokyklos, įstaigos ir įvairios organizacijos kviečiamos pagerbiant kovotojus languose uždegti atminimo žvakeles.

Vakare, 17 val., Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje bus aukojamos šv. Mišios už žuvusiuosius lemtingąją sausio 13-osios naktį. Po šv. Mišių, 18 val., skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės vyks šventinis Laisvės gynėjų dienos renginys.

„Sausio 13-osios įvykiai – tai ne tik istorinė praeitis, tai tautos dvasios atspindys, kuris šiandien daro mūsų bendruomenę stipresnę. Ši diena – tai priminimas, kad mes, kaip bendruomenė, galime įveikti iššūkius ir kovoti dėl laisvės nepaisant visų negandų“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Vakaras prasidės iškilmingu reginiu, kurio metu Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos moksleiviai, dainuojant Šiaulių kultūros centro kameriniam chorui „Atžalynas“ (meno vad. M. Žalalis), iš žvakučių dėlios žodį „Laisvė“. Tradiciškai bus giedamas Lietuvos Respublikos himnas, deginami atminimo laužai, o Šiaulių kultūros centro teatro studija „Gūžta“ (meno vad. L. Jankauskaitė-Peleckienė) kartu su KASP Prisikėlimo apygardos 6-ąja rinktine pagerbs žuvusius laisvės kovotojus. Vakaro pabaigoje šventinį koncertą dovanos atlikėja Ieva Narkutė.  

Renginio metu KASP Prisikėlimo apygardos 6-oji rinktinė susirinkusius renginio dalyvius vaišins karšta arbata. Organizatoriai atkreipia dėmesį, kad gyventojai raginami atsinešti savo puodelius ir taip prisidėti prie tvarumo ir aplinkos tausojimo.

Sausio 13-osios proga bus organizuojama ir daugiau gražių renginių, įvairių edukacinių užsiėmimų, veiks parodos. Visą renginių programą galima rasti Šiaulių kultūros centro (www.siauliukc.lt) arba Šiaulių miesto savivaldybės (www.siauliai.lt) interneto svetainėse.

Informaciją teikia Šiaulių kultūros centro Renginių organizavimo skyriaus vedėja Asta Vaitkienė, mob. +370 671 42 901, e. p. asta.vaitkiene@siauliukc.lt