REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Birželio 30 d. 09:10

Šiauliuose atidaryta Vengrijos porceliano paroda

Šiauliai

Vitalio Lebedžio nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


180182

Tarpininkaujant Vengrijos Respublikos ambasadai Lietuvoje į Šiaulių „Aušros“ muziejų atkeliavo Vengrijos porceliano manufaktūros „Zsolnay“ dekoratyvinių indų ir interjero akcentų paroda. Parodos atidaryme dalyvavo Vengrijos ambasadorius Gabor Diczhazi.

Vengrų manufaktūros „Zsolnay“ secesijos, kitaip Art Nouveau ar Jugendo, stiliaus indai Lietuvoje eksponuojami pirmą kartą. Tokią galimybę suteikė Vengrijos Respublikos ambasada, trapi ekspozicija Šiauliuose įsikūrė Chaimo Frenkelio viloje.

„Kiekvienos šalies ambasadoriaus misija, kitose šalyse pristatyti savo kultūrą, nacionalinį paveldą, meistrų kūrybą. Dažniausiai panašūs renginiai vyksta miestuose, kuriuose įsikūrusios ambasados, tačiau mes norėjome pasiekti kuo daugiau žmonių, todėl man didelė garbė pristatyti šią parodą Šiauliuose“, – kalbėjo Gabor Diczhazi.

„Labai džiugu, kad ši paroda, pristatanti vengrų porceliano meistrų kurinius, pirmiausia atkeliavo į Šiaulius. Pastarieji metai buvo kupini įvairių iššūkių, žmonės tikrai išsiilgę kultūros ir naujų įspūdžių. Miesto bendruomenės vardu dėkoju už tokią šiauliečiams suteiktą galimybę. Tai gražaus tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys“, – parodos atidarymo metu sakė Artūras Visockas.

Ekspozicijoje „Zsolnay“ gaminių indai, dekoruoti šio XIX a. pab.– XX a. pr. paplitusio stiliaus motyvais, užima ypatingą vietą. Jie dekoruojami gamtos įkvėptais raštais ir ornamentais – populiarūs gėlių, augalų, paukščių ir gyvūnų vaizdai. Šio stiliaus kūriniuose ypač atsiskleidžia menininkų fantazija. Objektai pasižymi keistomis, įmantriomis ar netikėtomis formomis, išraiškingomis linijomis, ryškiomis spalvomis. Šių indų išskirtinumą lemia ne tik jų meninė stilistika, bet ir technologiniai ypatumai.

Manufaktūros įkūrėjas Miklós Zsolnay (1800–1880) 1893 m. pradėjo naudoti techniką, kurios dėka gaminiai buvo padengiami ypatingą blizgesį suteikiančia glazūra. Ši metaliniu blizgesiu pasižyminti dengimo technika vadinama eozino procesu (pavadinta graikų aušros deivės Eos vardu). Eozinu grįstas irizmas (irizuojanti glazūra – metalinio, skirtingų spalvų spindesio, besikeičiančių atspindžių efektas). Laikui bėgant buvo sukurtos skirtingos eozino spalvos ir procesai. Tipiškos spalvos yra žalia, raudona, mėlyna ir violetinė. Ši technika tapo itin populiari tarp Art Nouveau menininkų ir iki pat šių dienų yra žinoma kaip „Zsolnay“ porceliano prekinis ženklas. „Zsolnay“ tai – aukščiausia kokybė, turtinga istorija, gilios tradicijos ir nuolatinė naujovių paieška.

„Zsolnay“ gamyklą (Vengrija) įkūrė prekybininkas Miklós Zsolnay (1800–1880). 1853 m. jis pradėjo gaminti fajanso ir keramikos dirbinius. 1863 m. prie manufaktūros veiklos prisijungė sūnus Vilmos Zsolnay (1828–1900), kuris vėliau perėmė vadovavimą manufaktūrai. Jo pastangų dėka ji tapo pripažinta visame pasaulyje. Manufaktūros gaminius pristatydavo pasaulinėse mugėse ir tarptautinėse parodose, įskaitant 1873 m. Pasaulinę parodą Vienoje, po to 1878 m. Pasaulinėje mugėje Paryžiuje, kur Zsolnay gavo Grand Prix. 1893 m. Zsolnay pristatė porceliano gaminius iš eozino.

1900 m. vadovavimą perėmė Vilmos sūnus Miklósas. Laikotarpis apie 1900 metus buvo manufaktūros „aukso amžius“, o 1890–1910 metais gimęs naujas meninis stilius - Art Nouveau, pasižymintis natūraliomis, stilizuotomis ir dekoratyvinėmis formomis, atvėrė naujas kūrybines erdves. Iki 1914 m. „Zsolnay“ buvo didžiausia Austrijos-Vengrijos įmonė. Pirmojo pasaulinio karo metu keramikos ir statybinių medžiagų gamyba buvo apribota, o gamykla perorientuota gaminti produkciją kariniams tikslams.

Po Pirmojo pasaulinio karo fabriko įtaka ir gamybos apimtys sumažėjo dėl Serbijos okupacijos. Vėliau, pasikeitus politinėms ir ekonominėms aplinkybės, manufaktūra atgavo buvusią šlovę. Antrojo pasaulinio karo metu manufaktūra buvo subombarduota. Įsigalėjus komunistinei santvarkai, fabrikas buvo nacionalizuotas, 1948 m. „Zsolnay“ pavadinimas buvo pakeistas į „Pécsi Porcelángyár“ pavadinimą.

Tuo laikmečiu manufaktūra gamino paprastus, kasdieniniam naudojimui skirtus indus. Tačiau 1982 m., atsinaujinus rinkos ekonomikai, įmonė buvo reorganizuota ir susigrąžino ankstesnį pavadinimą. 1991 m. „Zsolnay“ porceliano manufaktūra tapo akcine bendrove, o po penkerių metų ją nusipirko privataus kapitalo įmonė. Šalia gamyklos yra Zsolnay porceliano muziejus.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA