PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Sausio 30 d. 17:20

Šiaulių valstybinės kolegijos studentai protestavo dėl brangstančių studijų

Šiauliai

A Rutkausko nuotr. ir vaizdo įrašas

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


69874

Šiandien popietę prie Šiaulių valstybinės kolegijos centrinių rūmų šios aukštosios mokyklos studentai surengė iš anksto organizuotą piketą. Jie nori, kad studijų kaina kolegijoje nuo šių metų nebūtų indeksuojama valstybės nefinansuojamose vietose besimokantiems studentams, kaip tai ir daro kitos aukštosios mokyklos. Dėl šios priežastys jie „Už studentų lygias galimybes".


Foto galerija:

img-1695.jpg
img-1694.jpg
img-1693.jpg
img-1691.jpg
img-1688.jpg
img-1687.jpg
img-1684.jpg
img-1677.jpg
img-1672.jpg
img-1670.jpg
img-1668.jpg
img-1666.jpg
img-1665.jpg
img-1662.jpg
img-1652.jpg
img-1641.jpg

Apie ketinimą protestuoti Šiaulių valstybinės kolegijos studentai viešai pranešė socialiniuose tinkluose.

„Trečiadienį, sausio 30 dieną, 14 valandą numatomas mitingas prie Šiaulių valstybinės kolegijos centrinių rūmų. Jame studentai ir visi palaikantys juos mėgins išsireikalauti, kad studijų kainų indeksavimas valstybės nefinansuojamose studijų vietose besimokantiems studentams būtų nutrauktas. Studentai suvokia, kad šitaip studijų kainos gali kilti kiekvienais metais ir kad studijų pabaigoje jiems gali tekti mokėti ženkliai didesnę sumą nei kad buvo nustatyta stojant į kolegiją. Dabar kolegijoje vykstantis priverstinis naujų sutarčių priedų pasirašymas studentams sukelia stresą, baimę, įtampą. Administracija prisiima atsakomybę dėl nuosprendžio indeksuoti studijų kainą, bet kodėl niekas nebando suprasti studento? Kodėl kitos aukštosios mokyklos nusprendė indeksuoti studijų kainą valstybės nefinansuojamose studijų vietose tik naujai stojantiems studentams? Studentai nežino, kas dar jų gali laukti. Pakovokim visi kartu už studentų lygias teises!
Iki dabar studentams niekaip nepavyko rasti kompromiso su kolegijos administracija, studentai sukūrė peticiją, kurioje dabar jau yra apie 400 parašų. Galbūt, bent dabar Šiaulių valstybinės kolegijos studentams pavyks būti išgirstiems? Ar šitoks elgesys su studentais neskatina jų bėgti ne tik iš Šiaulių, bet ir iš Lietuvos? Palaikykime studentus ir jų teises! Laukiami visi, kuriems svarbūs studentai, jų teisės ir būsimoji Lietuvos ateitis. Studijų kainų indeksavimui valstybės nefinansuojamose studijų vietose – ne! “, – buvo rašoma pranešime.

Studentai siekia nemokėti daugiau

Protesto akcija šiandien, kaip ir buvo planuota – įvyko. Plakatus laikę studentai skandavo šūksnį „Už lygias studentų teisęs“. Toks buvo ir protesto akcijos pavadinimas.

Proteste studentai sakė bijantys, kad jiems įmokos ženkliai brangsta, o kolegijos vadovybė nesutinka leisti jiems mokslus baigti pagal dabartinius įkainius.

„Direktorė sako, kad jūsų vienintelė išeitis dabar ieškoti geriau apmokamų darbų ir iškart susimokėti. Ji nieko kito nesiūlo, kaip mums susigyventi su tais dalykais“, – sakė viena protesto akcijos dalyvių studentė Marija.

Kita studentė taip pat neslėpė apmaudo.

„Yra baisiai nesąžininga man, kaip trečio kurso studentei, likus tik vienam pusmečiui mokėti daugiau. Aš daugiau nematysiu nei tų naujų dėstytojų, nei kažkokių remontų. Nieko. Ir mūsų visa grupė yra verčiama pasirašyti“, – aiškino kita tos pačios aukštosios mokyklos studentė Erika.

„Aš suprasčiau tą dalyką, jei kolegija mums viską duotų, bet mes perkamės sau priemones, knygas. Ir kartais paskaitos net nevyksta.Už ką mokėti tokius pinigus tikrai nematau“, – piktinosi Erika.

Dabar ji per metus už savo studijas moka apie pusantro tūkstančio eurų. Brangimas – 15 procentų, tad metams merginai papildomai reikėtų surasti mokėti dar kelis šimtus eurų. Studentams tai – didelė pinigų suma.

„Man asmeniškai taip, nes aš algos negaunu tiek, kad per metus galėčiau susitaupyti reikiamą sumą. Tai aš turiu ieškoti kažkokių tai papildomų šaltinių. O man ir dirbti, ir mokytis, ir pragyventi yra tikrai ganėtinai sudėtinga“, – aiškino studentė.

„Čia šiandien susirinkę studentai tikisi, kad dar pasikeis direktorės nuomonė pakelti studijų kainas, kad jos kils tik galbūt nuo kitų metų ir tik tik pirmakursiams. Bandysim šituo pasiekti kažką“, – sakė Šiaulių valstybinės kolegijos studentų atstovybės prezidentė Egidija Šalčiūnaitė.

Anot jos, kaina už mokslą priklauso nuo pasirinktos studijų programos, tad ir jos augimas – skirtingas. Pavyzdžiui biomedicinos mokslų studijų programa, pirminiais skaičiavimais, brangtų apie 140 eurų už semestrą.

Jau anksčiau žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad Šiaulių valstybinėje kolegijoje studentai galėjo būti verčiami prievarta pasirašyti atnaujintas sutartis. Tai galėjo būti daroma užrakinus šios aukštosios mokyklos duris. Kolegijos studentų atstovybės prezidentė sako to patvirtinti negalinti.

„Tas spaudimas iš studentų buvo girdėtas, kad grasino netgi išmesti iš kolegijos ir, neva, buvo užrakintos durys. Šitų realių faktų mes neturim. Kad buvo spaudimas, jog reikia pasirašyti – taip, nes aš pati buvau vienoje paskaitoje, kai atėjo ir pasakė taip. Tas spaudimas buvo, bet nebuvo labai jau drastiškas. Buvo šnekėta su studentais. Iš pradžių mėginta gražiai. Kai matyta, kad studentai nesutinka, tada jau buvo imtasi rimtesnių priemonių, grasinama ir panašiai“, – žurnalistams kalbėjo E. Šalčiūnaitė.

Anot jos, kitose šalies kolegijose – panaši situacija. Vienos studijų kainas pakėlė vienašališkai, kitos mėgina su studentais rasti susitarimą. Tačiau pastarosios sutartyse su studentais neturi punkto, kad gali indeksuoti kainas.

„Šiaulių valstybinė kolegijoje buvo įtrauktas punktas, kad kainos gali būti indeksuojamos. Vienuose sutartyse yra, kad abiejų šalių susitarimu. Tai tokio susitarimo gal nelabai buvo. Gal trūko komunikacijos su studentais ir todėl studentai taip pakilo ir taip gavosi viskas“, – aiškino proteste dalyvavusi kolegijos studentų atstovybės prezidentė.

Mergina pripažino, kad protestuoti atėjo mažai studentų. Esą, tik keletas jų ir iškėlė šią problemą. Nepaisant negausaus būrio bendraminčių, studentai mėgina pasiekti savo tikslus.

„Studentai siekia, kad nuo rugsėjo 1 dienos naujai stojantiems ir nuo vidurio mokslo metų nebūtų kainos keliamos. Kad būtų visa tai atšaukta.

Visos sąlygos – stojimo sutartyse

Protesto akciją stebėjusi Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Natalija Šedžiuvienė sutiko atsakyti į keletą žurnalistų klausimų. Anot jos, nieko nebuvo padaryta be pačių studentų žinios.

„Mūsų fondas tikrai nedidėja, jeigu studentai nemoka daugiau. Tai, jeigu jie įstojo prieš metus, dvejus metus ir dar žada keletą metų studijuoti ir mokėti tik tiek, kiek buvo numatyta, tuo metu, kai jie stojo, tai išties mums tie finansiniai sunkumai darosi nepakeliami“, – žurnalistams aiškino Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Natalija Šedžiuvienė.

Esą studentai, stodami į aukštąją mokyklą pasirašė sutartis, kuriose, anot N. Šedžiuvienės, buvo numatyta, kad jei bus indeksuojama studijų valstybinė kaina, tai gali būti indeksuojama ir paties studento įmoka už mokslą. Pasak kolegijos vadovės, studentai apie tai žinojo pasirašydami sutartis.

„Todėl dabar, kai mes pradėjome su jais kalbėti dėl to indeksavimo, jie tikrai supranta, kad tai yra ir jų atsakomybės sritis“, – teigė N. Šedžiuvienė.

Pasak Šedžiuvienės, studento mokama dalis už studijas yra panašaus dydžio kaip ir valstybės dalis arba vadinamasis studijų krepšelis. Pastarasis turi savo sandarą. Apie 80 procentų studijų krepšelio lėšų yra skiriama aykštosios mokyklos darbuotojų atlyginimų fondui, septyni procentai – studentų rėmimui, o likę trylika kitoms išlaidoms. Pasak kolegijos vadovės, lygiai taip pat proporcingai yra skirstomos ir studentų piniginės įmokos.

Protesto akcijoje dalyvavę studentai tvirtino dėl keblios savo situacijos kreipęsi ir į švietimo, mokslo ir sporto bei sveikatos apsaugos ministerijos. Atsako - nėra.

Daugiau studentų pasisakymų - vaizdo reportaže.