PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Liepos 4 d. 13:45

Šiaulių ugniagesių vadas apie tragišką jaunos merginos žūtį gaisre: „Kad ji dar būtų pusę minutės pastovėjusi“

Šiauliai

Etaplius.lt nuotr.

LRT.ltŠaltinis: Etaplius.LT


272005

„Kad ji dar būtų pusę minutės pastovėjusi...“ – LRT.lt apie pirmadienį Šiauliuose kilusį didžiulį gaisrą, kurio metu iš 9 aukšto iššoko ir vėliau ligoninėje mirė jauna mergina, kalbėjo Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis Bautronis. Tikslios gaisro priežastys dar nėra žinomos, vyksta tyrimas, tačiau žala milžiniška. Žuvo trys žmonės, o 12 aukštų daugiabutis nefunkcionuoja.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (Šiaulių PGV) viršininkas Kęstutis Bautronis LRT.lt teigė, kad policija dėl šios nelaimės pradėjo ikiteisminį tyrimą, tad atskleisti daugiau detalių šiuo metu negalima.

Anot jo, ekspertai aiškinasi, kodėl 12 aukštų daugiabutyje kilo gaisras.

Paklaustas, ar 2005 metais gimusiai merginai iššokus pro langą buvo naudojama speciali oro pagalvė, pašnekovas paaiškino, kad ši priemonė naudojama tik jeigu kitais būdais negalima pasiekti gaisro vietos, o ir pripūsti užtrunka, tad šiuo atveju oro pagalvė gyvybės nebūtų išgelbėjusi.

„Su pagalve turi dirbti dar mažiausiai bent 5–6 žmonės. <...> Ir tai negarantuotų, turi pagauti ant pagalvės, nes jeigu šalia nukris? Kopėčios yra saugiau – pakėlė, užlipo ir nulipo, o pagalvė naudojama tik beviltiškoje situacijoje“, – paaiškino jis.

K. Bautronio teigimu, pasirinktas greitesnis būdas – naudotos specialios kopėčios, kurios incidento metu kaip tik ir buvo keliamos.

„Kad ji dar būtų pusę minutės pastovėjusi...“ – LRT.lt kalbėjo Šiaulių PGV viršininkas.

Žala – milžiniška: visas daugiabutis nefunkcionalus

Pasak K. Bautronio devintame pastato aukšte yra 5 butai. Vieno kambario bute kilęs gaisras išplito, apdegė visų laiptinėje esančių butų durys, liepsna persimetė ir jų į prieškambarius.

„Negaliu tiksliai pasakyti, bet nuostoliai dideli. Visas namas sulietas. <...> Sudegė santechnika – kanalizacija, vamzdžiai plastikiniai ištirpo nuo karščio. Sistemos nesandarios, tai reiškia, kad vandens negali būti name. Elektros instaliacijos irgi būti negali, nes visur susvilę, išdegę laidai. Namas faktiškai nefunkcionalus ir nežinau, kada jį patvarkys“, – teigė LRT.lt pašnekovas.

Pasak jo, į nelaimės vietą vakar skubėjo visos Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos, prireikė 6 ugniagesių automobilių, specialių kopėčių su keltuvu, naudotas ir štabo automobilis.

LRT.lt primena, kad pirmadienį Šiauliuose užsiliepsnojo butas, esantis 9 daugiabučio aukšte. Gaisre žuvo 3 žmonės. Gesinant gaisrą viena moteris iššoko iš devinto aukšto, ji išvežta į ligoninę, tačiau mirė.

Buvo evakuotas visas namas, atjungta elektra. Etaplius.lt portalo žiniomis, degusio namo balkonuose yra evakuaciniai liukai, bet dauguma jų nenaudojami, apkrauti daiktais ar užvirinti.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė nurodė, kad ikiteisminio tyrimo metu aiškinamasi dviejų gaisravietėje rastų negyvų vyrų bei per balkoną iškritusios merginos mirčių priežastys.

Lietuviai vis dar nesilaiko saugumo reikalavimų, o daugiabučiai nelaimės atveju tampa spąstais

Kalbėdamas apie priešgaisrinės saugos reikalavimus K. Bautronis pabrėžė, kad dažnas lietuvis jų vis dar nesilaiko, todėl nelaimės gali baigtis tragiškai. Pasak jo, dėl įvairių pažeidimų tenka kreiptis net į teismus.

„Visi nori apgauti žmonių sąskaita. Pavyzdžiui, dūmų šalinimo sistemos neveikia – čia ir teismus turėjom su [daugiabučių] pirmininkais, kurie vis skundžia, kad mes neteisūs reikalaudami to, ko reikia. Jeigu suprojektuotas pastatas su dūmų šalinimo sistema, reiškia ji turi veikti“, – kalbėjo jis.

Anot pašnekovo, konkretūs reikalavimai priklauso nuo pastato aukščio, tačiau svarbiausia – daugiabučiuose užtikrinti evakuacinius kelius, kad nelaimės atveju būtų galima išsigelbėti.

„Dažniausiai, bet ne visais atvejais, turi būti du ar dar daugiau evakuaciniai išėjimai, tai užsitveria, užmūrija, užrakina ir išeit negali. Kiti, patikėkit, balkonuose, kur yra liukai, tai ir lubas išsikala ir grindis susideda – visai jokių šansų [išsigelbėti]“, – LRT.lt kalbėjo Šiaulių PGV viršininkas K. Bautronis.

LRT