Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Šiaulių tardymo izoliatorius
Į premjerinį spektaklį N. Gogolio pjesės „Revizorius“ motyvais atvyko teisingumo viceministras Elanas Jablonskas, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas, atliekantis direktoriaus funkcijas Gintautas Šarauskas, departamento resocializacijos specialistai.
Spektaklio vizualiniam išpildymui idėjos autorius pasirinko įstaigos koplyčią, kuri ypatingam renginiui virto teatro scena. Paklaustas, kodėl ėmėsi tokio išskirtinio projekto, nuteistasis sakė, kad norėjosi laisvą nuo darbo laiką leisti prasmingai.
Žinoma, spektaklio gimimas turi savo virtuvę, kuri tik parodo, kiek emocijų ir iššūkių teko įveikti idėjos sumanytojams ir įgyvendintojams. „Kai pradėjau kalbinti vaidinti spektaklyje, 90 proc. sutiko. Prasidėjus repeticijoms norinčiųjų vaidinti skaičius aptirpo“, – pasakoja V. Vilkauskas.
Pasak vyriškio, vieniems koją pakišo scenos baimė, būta ir tokių, kurie negalėjo peržengti beišnykstančios subkultūros likučių, treti suprato, kad pervertino savo talentus ir pamatė, kad vaidinti – ne toks jau paprastas darbas. „Tačiau premjera įvyko kaip ir suplanuota. Turėjime planus A, B, C ir tikėjome, tuo ką darome“, – džiaugėsi vaidinimo kūrėjai.
Spektaklis tapo ne tik pramoginiu renginiu žiūrovams. Dalyvavimas jį kuriant nuteistiesiems virto labai prasminga motyvacine mokykla. Spektaklyje vaidina ir kitakalbiai nuteistieji, savo personažų tekstus beriantys puikia taisyklinga lietuvių kalba. „Išsakę savo idėją, sulaukėme labai daug palaikymo. Visi, pradedant Teisingumo ministre ir baigiant mūsų resocializacijos specialistais labai padėjo, tad premjera – daugybės žmonių darbo rezultatas“, – sakė spektaklio dalyviai.
Ūkio aptarnavimo būrio nuteistieji repetavo po darbo, savaitgaliais, laisvu laiku kūrė dekoracijas, įrenginėjo teatro sceną. Idėjos autorius pasakojo, kad repeticijų metu būta visko, tačiau susibūrusi teatro trupė turėjo labai daug motyvacijos, su pradedančiais aktoriais dirbo izoliatoriaus psichologė, padėjusi nugalėti kompleksus ir baimes, o įstaigos darbuotojai iš namų nešė kostiumams reikalingus drabužius, vaidinimui būtiną rekvizitą.
„Norėjome, kad tai būtų tikra premjera, šventė ir aktoriams ir žiūrovams. Todėl buvo ir raudonas kilimas, ir mūsų sugalvoti auksinių gervių apdovanojimai ir padėkos visiems, kurių dėka spektaklis išvydo dienos šviesą“, – sakė nuteistasis V. Vilkauskas. Spektaklio dalyviai teigė, kad jų tikslas – priversti publiką tikėti stebuklais, nes teatro kultūra yra stebuklinga, ugdanti gėrį, grožį, skatinanti pamėgti magiškąjį teatro pasaulį. Scenoje buvo daug linksmų epizodų, tačiau, pasak spektaklio režisieriaus, pagrindinė idėja – žmogaus apsivalymas nuo visokio blogio.
Spektaklį kūrusi trupė tikisi savo kūrinį parodyti ne tik izoliatoriaus darbuotojams, bet ir čia kalintiems nuteistiesiems bei suimtiesiems. Planuose – nauji spektakliai ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba ir nuolat veikiančios teatro studijos įkūrimas izoliatoriuje. Pirmą kartą prieš žiūrovus kaip aktoriai stoję nuteistieji tikino, kad supratę, jog teatras žmogui gali duoti visapusišką dvasinį tobulėjimą, emocinį stabilumą, ugdyti gerąsias žmogiškąsias savybes ir išgyvendinti keistis trukdančius kompleksus.
Izoliatoriaus direktoriaus funkcijas atliekantis direktoriaus pavaduotojas Almantas Pranskūnas pažymėjo, kad resocializacijos tikslų įgyvendinimas reikalauja pasitelkti pačias įvairiausias priemones: teatro menas taip pat gali tapti veiksminga asmenybės teigiamo pokyčio priemone. „Dirbantys nuteistieji turi bene didžiausią motyvaciją taisyti savo klaidas. Tai, kad po darbo jie pasineria į kūrybą, ja džiugina kitus, rodo jų norą atrasti daug prasmingesnius pomėgius. Spektaklis tarsi apjungė mūsų visų pastangas griauti stereotipus apie įkalinimo įstaigas ir jose kalinčius žmones“, – sakė A. Pranskūnas.
Teisingumo viceministras E. Jablonskas spektaklį pavadino resocializacijos sėkme, nes jis motyvuotus nuteistuosius ir jiems padedančius resocializacijos specialistus pavertė darnia komanda, siekiančia vieno tikslo – keistis į pozityviąją pusę.
Kalėjimų departamentui vadovaujantis G. Šarauskas spektaklio sumanytojams linkėjo neprarasti kūrybinės ugnelės ir svarstė, kad šis projektas galėtų būti puikiu resocializacijos pavyzdžiu ir kitoms įkalinimo įstaigoms.