REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Rugpjūčio 24 d. 14:12

Šiaulių tapatybę jaunieji rašytojai atrado nuotraukose

Šiauliai

Augustės Tomkutės nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.lt


143158

Rugpjūčio 22-23 d. Šiauliuose, Fotografijos muziejuje įvyko pirmasis Lietuvoje literatūrinis hakatonas, kurį organizavo VšĮ „Begemotas“ komanda, bendradarbiaudama su Fotografijos muziejumi. Registruotis buvo kviečiami visi žodžio meistrai ir mėgėjai, nepriklausomai nuo amžiaus ir patirties.


Foto galerija:

2020-08-22-05-30-01-1.jpg
2020-08-24-12-47-27-1.jpg
20200822-184225.jpg
20200822-204318.jpg

Renginyje dalyvavo jauni kūrėjai iš Vilniaus, Kauno, Plungės ir Šiaulių. Dalis kūrėjų jau turėjo kūrybinio rašymo patirties, dalis jau buvo publikuoti įvairiuose kultūriniuose leidiniuose, išleidę savo knygas autoriai. Kitiems šis literatūrinis eksperimentas buvo visiškai nauja patirtis.

„Įprastai hakatonas vyksta informacinių technologijų ir panašiose industrijose. Kiek domėjomės, Lietuvoje niekas kažko panašaus nebuvo darę, praleisti visą naktį kūrybiškai, rašydami tekstus ir vedami bendros idėjos. Šį kartą mūsų tikslas buvo per Šiaulių miesto nuotraukas, kurias atrinko muziejaus specialistai iš archyvo, tekstais sukurti miesto tapatybę“, – pasakoja literatūrinio Hakatono idėjos autorė Urtė Maskuliūnaitė.

„Literatūrinio hakatono organizatoriai nustebino tokia originalia tarpdiscipline idėja, tad nedvejodami sutikome bendradarbiauti. Intrigavo galimybė pažvelgti į muziejaus rinkinius kitaip, patirti, kaip fotografiniame vaizde koduojamus miesto istorijos ženklus interpretuoja kūrėjai literatai“, – apie bendradarbiavimo pradžią kalba Fotografijos muziejaus vadovė Vilija Ulinskytė-Balzienė.

Dalyviai į muziejų rinkosi šeštadienio popietę. Čia jų laukė įvairios veiklos, pažintis su „Begemotas“ komanda, su muziejumi, Šiauliais, kūrėjai sulaukė TIC parengtų dovanų.

„Mes, dirbantys Turizmo informacijos centre, siekiame sudominti žmones, kad atvyktų į Šiaulius, pasiūlyti pagal kiekvieno poreikius turiningą laisvalaikį. Šiauliai yra saulės, saldumynų ir savitų muziejų miestas – tuo išsiskiriame iš kitų Lietuvos miestų turizmo kontekste. Niekur kitur nėra tiek daug objektų, susijusių su saule, tiek daug – per 20 – unikalių muziejų su interaktyviomis ekspozicijomis, veiklomis, neabejotinai esame ir saldumynų sostinė. Tikrai turime ką parodyti.“, – sako Šiaulių TIC direktorė Rūta Stankuvienė.

Fotografijos muziejaus edukatorius Žygimantas Ruškys dalyviams parodė, kaip buvo kuriamos pirmosios fotografijos. Muziejaus specialistai dalyviams atrinko per 180 įvairiausių Šiaulių miesto nuotraukų, iliustruojančių miesto gyvenimą per pastaruosius daugiau kaip 150 metų – nuo seniausių išlikusių fotografijų iš 1863 m. sukilimo laikų iki šių dienų miesto vaizdų.

„Hakatonui iš muziejaus fondų ir fotografų archyvų stengėmės atrinkti tokias nuotraukas, kurios atspindėtų ne tik pagrindinius istorinius tarpsnius ar įvykius, bet ir kasdienį gyvenimą, ne tik miestovaizdį ir jo kaitą, bet ir socialinį gyvenimą, žmones, taip pat vietas, įvykius ar reiškinius, kurie išlieka keičiantis laikui ir formuoja miesto savastį ir dvasią“, – teigė V. Ulinskytė-Balzienė.

Atsirinkę labiausiai patikusias nuotraukas dalyviai visą naktį iki kitos dienos popietės kūrė tekstus, kuriuos vertins kompetetinga komisija. Geriausio teksto autorius bus apdovanotas vertingu prizu.

„Patiko atmosfera, antrą valandą nakties buvo pats pikas, aplink girdėti klavišų barbenimas. Būtų įdomu tai tęsti ne vieną naktį. Net nuėjus miegoti paryčiais ėjo minčių srautas, net nesusijęs su nuotrauka“, – po renginio sakė vienas iš dalyvių, iš Vilniaus atvykęs Augustinas Šulija.

„Nuotrauka iššaukė asmeninius dalykus, kuriuos patyriau būdamas Šiauliuose. Buvo tokių niuansų, apie kuriuos nebūčiau susimąstęs anksčiau. Kaštonų alėja, rūkas... studijų metais nebuvau čia vaikščiojęs. Jau vien tas vaizdas iššaukė įvairių minčių“, – įspūdžiais dalinosi grafines noveles kuriantis Reinaldas Šulskis.

„Miestas buvo daug kartų virtęs griuvėsiais. Jų dar yra, bet jie kitokie, nuolat keičiasi, užstrigę statybų etape. Gal tai ir yra šio miesto tapatybė, nuolatinis statymas savęs iš naujo“, – Hakatono kūrybines patirtis reflektavo rašytoja Edita Puskunigytė.

Visi tekstai ir juos lydinčios nuotraukos bus eksponuojami parodoje, Fotografijos muziejuje (atidarymas rugsėjo 10-ąją, Šiaulių dienų metu).

Projekto veiklas iš dalies finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA