PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Šiaulių rajono visuomenės sveikatos biuras2021 m. Gegužės 28 d. 15:01

Minint Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės surengė akciją

Šiauliai

Vardenis PavardenisŠaltinis: Etaplius.lt


176654

Gegužės 28-oji – Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena. Šią dieną moteris siekiama informuoti apie dažniausiai pasitaikančias ligas, skatinti profilaktiškai tikrintis sveikatą, sveikai maitintis ir gyventi aktyviai. Didelę grėsmę moterų sveikatai kelia klastingos ir sunkios ligos – krūties ir gimdos kaklelio vėžys.

Todėl Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės, minint šią dieną, vykdė akciją Kuršėnų miesto moterims, norėdamos dar kartą priminti apie būtinybę pasitikrinti dėl gimdos kaklelio ir krūties vėžio.

Gimdos kaklelio vėžys. Šiuo vėžiu paprastai suserga jaunos moterys – tai antras pagal paplitimą jaunesnių nei 45 metų moterų vėžys. Iš pradžių gimdos kaklelyje prasideda ikivėžiniai pakitimai. Kol jie virsta vėžiu, praeina nemažai laiko. Tuo metu moteris dažniausiai nejaučia jokių simptomų. Ikivėžiniai pakitimai gali būti visiškai išgydomi ir net neišsivystyti į vėžį. Net 80 proc. gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų galėtų pasveikti, jei liga būtų pastebėta laiku ir kuo anksčiau pradėtas gydymas. Pastaraisiais metais didėjančios skiepijimų apimtys nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos taip pat reikšmingai prisideda prie moterų sveikatos stiprinimo. Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos. Vakcina gali užkirsti kelią daugeliui susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, jei ji įskiepijama anksčiau nei mergaitė ar moteris susiduria su virusu – t.y. iki lytinių santykių pradžios. 

ŽVP plinta:  

  • Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
  • ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
  • ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.
  • Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Krūties vėžys. Šis vėžys yra dažniausiai moterimis nustatomas piktybinis navikas Lietuvoje ir kitose šalyse. Būtent nuo šios vėžio rūšies miršta daugiausiai moterų. Jei piktybinis mazgelis krūtyje dar labai nedidelis, jis nesukelia jokių simptomų, neapčiuopiamas pirštais. Tokie nedideli neapčiuopiami mazgeliai gali būti aptikti tik atliekant mamografiją ar krūties echoskopiją. Kuo ankstyvesnės stadijos krūties vėžys aptinkamas, tuo geresni gydymo rezultatai. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos. Todėl labai svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir pradėti gydymą. 

Nuo 20 metų kas mėnesį po menstruacijų moteris turi atlikti savityrą: stovint prieš veidrodį, atsigulus ant vieno, po to ant kito šono, apčiuopos būdu pasitikrinti krūtis.

Reguliari specialisto patikra, atliekama kartą per 1 – 2 metus, pradedama nuo 40 – 50 metų, skirtingai įvairiose šalyse. Laiku pastebėti nerimą keliantys dariniai mums onkologams labai palengvina ankstyvą diagnostiką ir turi didžiulę reikšmę sėkmingam gydymui.

Šiuo metu vykdomos prevencinės programos:

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa: 

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos programa skirta moterims nuo 25 m. iki 60 m. amžiaus, teikiama vieną kartą per trejus metus. Dėl dalyvavimo programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba gydytoją akušerį ginekologą.

Krūties piktybinių navikų prevencinė programa

Krūties vėžio ir ikivėžinių susirgimų profilaktikos programa teikiama moterims nuo 50 m. iki 69 m. amžiaus imtinai, vieną kartą per dvejus metus. Dėl dalyvavimo programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Storosios žarnos vėžio prevencinė programa

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa teikiama asmenims nuo 50 m. iki 74 m. amžiaus, vieną kartą per dvejus metus. Dėl dalyvavimo programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos prevencinė programa

Širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupės atrankos ir prevencijos programa teikiama vyrams nuo 40 m. iki 55 m. amžiaus ir moterims nuo 50 m. iki 65 m., vieną kartą per metus. Dėl dalyvavimo programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. 

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo sveikatos stiprinimo programą, skirtą širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai ir kviečia dalyvauti!

ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VISUOMENĖS BIURO SVEIKATOS SPECIALISTAI RAGINA MOTERIS RŪPINTIS SAVO SVEIKATA!