REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Vasario 2 d. 08:00

Šiaulių pedagogus įžeidė kaltinimai švaistant lėšas

Šiauliai

Nebetinka. Įstaigos tapo situacijos įkaitėmis, mat šiuo metu kritikuojama tvarka anksčiau buvo net skatinama. FirmBee nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


28029

Ant Šiaulių miesto biudžetinių įstaigų mestas kaltinimų šešėlis. Beveik prieš dvi savaites Savivaldybės vadovai paskelbė, kad daugumos miesto švietimo įstaigų vadovai lėšas švaisto ne tiems reikalams, kuriems derėtų. Skyrė ir bausmę – sumažinti asignavimus. O mokyklų bendruomenės jaučiasi įžeistos ir tapusios situacijos įkaitėmis. Kad Savivaldybės numatyta bausmė neadekvati, pripažino ir Tarybos Kontrolės komitetas.

Ką atskleidžia pažeidimų mastas?

Žinia apie netinkamai Šiaulių biudžetinių įstaigų naudojamas lėšas paskelbta prieš dvi savaites. Po pusmetį trukusio Kontrolės ir audito tarnybos patikrinimo Savivaldybės atstovai įvertino rezultatus – įstaigos gautas lėšas skiria savo nuožiūra.

2016-ųjų metų finansinis auditas buvo atliktas 42 biudžetinėse įstaigose. Paaiškėjo, kad tik penkios iš jų lėšas naudoja pagal paskirtį. Visose kitose nustatyti įvairiausi pažeidimai.

Pavyzdžiui, Savivaldybės biudžeto lėšos buvo naudojamos avansiniams mokėjimams, algoms, viršijančioms Tarybos nustatytus maksimalius darbo užmokesčio dydžius, prekėms, paslaugoms ar turtui įsigyti. O tvarka yra tokia, kad, norint sutaupytas lėšas ar likutį panaudoti kitai sričiai, būtina gauti Tarybos patvirtinimą.

Savivaldybės vadovų teigimu, masiškas lėšų švaistymas į kairę ir į dešinę rodo, kad per daugybę metų tai jau tapo įprastine praktika.

-mg-1396.jpg

Galbūt masiški nusižengimai tvarkai kaip tik slepia tos tvarkos trūkumus?

„Jei masiškai pažeidinėjama, reikia galvoti, kad ydinga yra tvarka. Jei tik vienas atsirastų įžūlesnis ar nieko nesuprantantis, tada taip. Bet jei sako, kad didžioji dalis biudžetinių įstaigų padarė pažeidimą, tai, gerbiamieji, susikalbėkite tarpusavyje. Parenkite tvarką ir niekas tikrai nepažeidinės“, – tvirtina Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos direktorius Vytautas Giedraitis.

„Tai ir rodo, kad pačios procedūros dokumentuose nėra tiek aiškiai apibrėžtos, kad nedarytume klaidų, – antrina Šiaulių Gegužių progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė. – Jei 80 proc. tikrintų įstaigų turi tuos pačius trūkumus, vadinasi, jų yra planavime.“

Koją kiša sąskaitos

Įstaigų vadovai aiškina, kad audito nustatyti pažeidimai – ne švaistymas, o išeities iš padėties ieškojimas.

„Komunalinės išlaidos ir visas biudžetas yra planuojami dvylikai mėnesių. Bet gruodžio sąskaitą už komunalinius patarnavimus gauname gruodžio
30–31 d. Tada iš tiesų turime turėti pasilikę tiek pinigų, kad apmokėtume už šias sąskaitas, nes kitaip būtų laikytina kreditoriniais įsiskolinimais“, – situaciją apibūdina V. Giedraitis.

silvija-baranauskiene.jpg

Anot jo, didžiausia bėda – sąskaitos ateina per vėlai, o tiksliai suplanuoti išlaidų komunalinėms paslaugoms paskutiniam metų mėnesiui neįmanoma. Vadinasi, neįmanoma ir grąžinti Savivaldybei sutaupytų lėšų, nežinant, kiek prireiks sąskaitoms apmokėti.

Tą pačią esminę problemą įvardija ir S. Baranauskienė. Ji įsitikinusi, kad švietimo įstaigos Savivaldybės lėšas naudoja tinkamai, tačiau plačiai eskaluojamą situaciją nulėmė tam tikri nustatytos tvarkos trūkumai.

„Yra trūkumų, atliekant procedūras, t. y. perkeliant lėšas iš vienos eilutės į kitą. Aš to nepavadinčiau pažeidimais, aš tai pavadinčiau trūkumais. Nė vienoje įstaigoje lėšos nėra panaudotos netinkamai ar juo labiau iššvaistytos“, – pastebi direktorė.

vytautas-giedraitis.jpg

„Jei mes ir grąžintume lėšas, neapmokėtume sąskaitų, vėl susidaro problemų. Komunalinėms išlaidoms yra planuojama, imant trejų metų vidurkį. Jei vienais metais neapmokėtume sąskaitų gruodį, tais metais lėšų būtų sunaudota mažiau. Reikėtų iš kitų metų dengti neapmokėtą sąskaitą, o planuojant išeitų taip, kad trejų metų vidurkis būtų ryškiai mažesnis nei anksčiau. Reikia keisti miesto planavimo taisykles“, – galimą sprendimą įvardija gimnazijos direktorius.

Bausti nevalia

Po audito Savivaldybės vadovai nutarė švietimo įstaigas nubausti. Didžiausius pažeidimus padariusioms įstaigoms bus sumažinti asignavimai 2018 metams prasižengtos sumos dydžiui. Taip žadėta po audito.

Mokyklų vadovai mano, kad jeigu būtų vykdoma ši bausmė, tai būtų labai neteisinga.

Savivaldybės numatyta bausmė neadekvati pasirodė ir Kontrolės komitetui. Sausio 22 d. jo nariai buvo susitikę su Savivaldybės institucijų, Kontrolieriaus tarnybos ir mokyklų atstovais. Pasak komiteto pirmininko Alfredo Lankausko, pristatyta situacija dėl biudžetinių įstaigų lėšų naudojimo buvo pernelyg griežtai įvertinta.

„Buvo sumokėta avansu už šildymą, bet sąskaita gauta tik gruodžio 31 d. Mes vis tik nusprendėme, kad nuobauda nėra adekvati. Jei padarė klaidą direktorius ar buhalteris, jie tegu ir atsako. Bet už tai prisiimti atsakomybės visas kolektyvas negali. Juk kenčia darželinukai ir moksleiviai“, – teigia A. Lankauskas.

Savivaldybės vadovams rekomenduojama žadėtos nuobaudos netaikyti. Taip pat – pakoreguoti biudžetą.

Pirmininkui keista pasirodė ir tai, kad pažeidimų rasta 31 įstaigoje, o bausti ketinama tik 16.

A. Lankauskas suvokia, kad direktoriai tiesiog negalėjo kitaip pasielgti: „Jie turėjo sumokėti, pažeisdami nustatytą tvarką. Rekomendavome pakeisti ir tvarką, kaip būtų galima atsiskaityti už komunalines išlaidas, baigiantis finansiniams metams.“

Pirmininkas šioje situacijoje įžvelgia dar ir galios rodymą. „Nepadaryta nuostolių nei įstaigai, nei Savivaldybei, pelno ar asmeninės naudos taip pat negauta, tad ir bausmės nederėtų skirti. Kartais atrodo, kad ima dominuoti valdžios demonstravimas, piktnaudžiavimas ja ir galimybė nubausti.“

Ne kaltinti, o ieškoti sprendimų

Pasirodo, kad įstaigos tapo situacijos įkaitėmis, mat šiuo metu kritikuojama tvarka anksčiau buvo net skatinama.

„Mokesčius sumokėti reikia pagal turimas sąskaitas. Bet mes tam tikru periodu buvome skatinami pažeidinėti – mokėti avansu, kai miestas blogiau gyveno, kad skola nepersikeltų į kitus metus. O dabar pradėjo žiūrėti kitaip, kad čia yra pažeidimas“, – prisimena
V. Giedraitis.

Bėdų sudarytų ir sąskaitų apmokėjimas sausį, kadangi įstaigos turėtų mokėti už du mėnesius, o pinigų – daugiau nei vienos dvyliktosios patvirtintos dalies – naudoti negalėtų be Tarybos sutikimo.

Įstaigų atstovai mato viziją – mokėti už gruodį, kol dar nėra sąskaitų, siūloma iš paskutinių trijų mėnesių vidurkio: ar neprimokėtų tiek, kiek reikėjo, ar permokėtų, nebebūtų vadinamojo pažeidimo.

Mokyklų vadovai tikina, kad visos lėšos buvo panaudotos, siekiant gerinti mokymosi aplinką, ir viliasi, kad bus peržiūrėta nustatyta tvarka ir ateityje šių nesusipratimų bus išvengta.

„Labai tikimės, kad bus patobulinti dokumentai, įrašant aiškiau procedūras, kaip mums persikelti lėšas, nustatant palankesnius terminus. Jei Tarybos posėdis vyksta visai gruodžio gale, tai mes realiai nebegalime spėti skaidriai ir be trūkumų išleisti pinigų, skirtų mokymo priemonėms įsigyti“, – sako S. Baranauskienė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA