Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.lt
Trečiadienio vakarą į Šiaulių miesto centre esančias apleistas patalpas rinkosi poetai, menininkai, rašytojai, teatralai ir literatūros ištroškę šiauliečiai. „Šiaulių naktyse“ vyko pirmasis miesto istorijoje „Pietinia slems“. Tokie poetų kovų turnyrai iki šiol vykdavo tik Vilniuje, pasaulyje atsirado žymiai seniau. Bet per vienerius metus poetai ėmė aktyviai reikštis ir Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje. Šiauliečiai pirmuoju bandymu kartelę užsikėlė labai aukštai.
Slemo turnyruose įprastai vyksta trys etapai, poetai, rašytojai ar tiesiog istorijų pasakotojai varžosi savo tekstais. Publika renka geriausius. Kol finale lieka du geriausi. Apdovanojamas tik vienas. Šiauliuose dalyvavo daug svečių iš kitų miestų. Slemeriai iš Klaipėdos Milginta Palubinskaitė ir Algirdas. Vis dėlto vakaro žvaigždėmis tapo patyrę slemeriai iš Vilniaus – Augustas Lapinskas bei geriausias Lietuvos slemeris Marius Povilas Elijas Martynenko. Šie du jauni poetai ir varžėsi dėl geriausio Šiaulių turnyro nugalėtojo vardo. Publikai buvo sunku nuspręsti, kuris buvo geriausias. Augustas sustatė viską į savo vietas, pagrindinį prizą įteikęs Elijui.
Šiauliečių frontą laikė jaunieji poetai Roberta Stonkutė, Kasparas Gruslys, pradedantis rašytojas Tomas Berginas bei šio renginio sumanytojas poetas Mindaugas Laurinaitis-Aguonėlė. Turnyrui vadovavo rašytoja ir poetė Renata Karvelis, kuri atvyko iš Šilalės ir organizuoja slemo turnyrus Klaipėdoje. Pertraukų metu publiką ir svečius žavėjo jaunieji hip hop šokėjai iš Extreme šokių mokyklos, plokšteles suko DJ Pučinis.
Idėja surengti slemo turnyrą Šiauliuose kilo labai spontaniškai, pamačius kitų miestų patirtį ir ten vykstančius turnyrus. Todėl stulbina faktas, kad per tris savaites idėja nuo nulio virto į tokį griausmingą poetinį gaivalą, augo ir keitėsi net vakaro metu, iki pat pabaigos nebuvo aišku, kuo viskas baigsis. Poetų kovų pamatyti atėjo net žymūs teatro aktoriai, kultūros ir meno atstovai, publikoje buvo galima pamatyti ir geriausią metų režisierę Eglę Vertelytę, kuri diena prieš dalyvavo jos filmo „Stebuklas“ peržiūroje „Šiaulių naktyse“.
Slemo geriausiųjų trejetui buvo skirtas simbolinis, šiaulietiškas apdovanojimas. Trys beisbolo lazdos. Kituose miestuose slemeriai gauna įvairias šaržuotas dovanas arba piniginį prizą. Organizatoriams bendraujant su R. Karvelis, išsikristalizavo idėja dovanoti beisbolo lazdą, nes daug šiauliečių net mašinose vežiojasi tokias lazdas savigynos ar sportiniais tikslais. Pamatę prizus Augustas ir Elijas atrodė nuoširdžiai nustebę, net surengė improvizuotą kovą lazdomis. Po renginio geriausi slemeriai ir poetai naktinėmis Šiaulių gatvėmis vaikščiojo su tomis lazdomis, tuo sukeldami šiauliečių susižavėjimo šūksnius ir simboliškai keisdami Šiaulių kultūros veidą.
Kaip po renginio „Šiaulių naktimis“ sakė M.P.E.Martynenko, jis džiaugėsi, kad slemo kultūra auga ir plečiasi, kad sugrįžta istorijų pasakojimo žanras. Apie dešimt metų slemas buvo gyvas tik Vilniuje, bet per paskutinius vienerius metus jis išplito Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje. Ir dabar su trenksmu įvyko Šiauliuose. Kartelė užkelta labai aukštai, bet organizatoriai tikisi, kad tai nebus paskutinis toks renginys Šiauliuose ir antrasis turnyras nenusileis pirmajam. Tačiau kada įvyks antrasis „Pietinia slems“, organizatoriai kol kas neatskleidė. Įspūdžių tiek daug, kad žmonės apie tai dar kalbės mėnesių mėnesius, juokavo A.Lapinskas.
Organizatorius labai nustebino šiauliečių proveržis. Ieškant poetų ar rašytojų, kurie ne tik norėtų, bet ir galėtų dalyvauti turnyre, neatsirado beveik nė vieno norinčio. Bet per renginio metu publikai duotą užduotį iš naujienų antraščių sukurti improvizuotus slemo tekstus, atsirado nemažai jaunų pasakotojų, ypač merginų, kurių čia ir dabar sukurtos istorijos sulaukė galingų publikos ovacijų. Priblokštas liko ir A.Lapinksas, kuris išreiškė viltį, kad kitą kartą atvykęs į Šiaulius „pasikraus malkų nuo vietinių rašytojų“.
„Šiaulių naktų“ inf.
Nuotr. aut. Eva Simutytė