Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Dariaus Ančerevičiaus nuotr.
Elena MonkutėŠaltinis: Etaplius.LT
D. Ančerevičiaus nuotr.
Šiemet pleneras jubiliejinis – dvidešimtasis. „Laiptų galerijos“ direktorė Janina Ališauskienė pasakoja, kad iš pradžių į festivalio idėją buvo žiūrima skeptiškai: koks dar Monmartras Šiauliuose? Laikui bėgant, renginys įrodė, kad ir Šiauliai bent kelioms dienoms gali būti pripildyti meno bei menininkų. Tai ypač džiugina renginio organizatorę: „Pradėjome gyvuoti nuo 2002-ųjų, jau visiems net įkyrėjo. Kalbame todėl, kad džiaugiamės: 20 metų išlaikėme tradiciją. Monmartras, dailės festivalis, nėra kažkas tokio, ko mes, „Laiptų galerija“, nedarome kiekvieną dieną. Jis kaip lakmuso popierėlis sugeria ir per tiek metų išsigrynina.“
Jau ketvirtus metus tęsiama tradicija festivalį pristatyti žaismingomis vaizdo miniatiūromis. Šiemet jose – daugeliui pažįstami aktoriai Juozas Bindokas ir Monika Šaltytė.
J. Ališauskienė pasakoja, kad idėja kilo, norint festivalį pristatyti originaliai: „Dabar svarbu ne darbai, o kalbos apie darbus. Toks laikmetis. Mes bėgame nuo šito, bet esame visi toje pačioje smėlio dėžėje ir naudojame tuos pačius įrankius. Galvojome kūrybiškai, kaip pateikti Monmartrą, bet kitaip.“
Smagios miniatiūros tikrai atkreipia dėmesį ir atskleidžia pagrindinę renginio temą.
Šiemet ji – „Mėlyna“. Tai mėgstamiausia pernai mirusio tapytojo Aleksandro Vozbino spalva. Jo kūrybos paroda – šiųmečio festivalio pagrindinis akcentas ir „Master Class“ tema. „Negali būti dailės festivalio be parodos. Ji visada neša tam tikrą žinią“, – sako „Laiptų galerijos“ direktorė.
Šio išskirtinai intelektualaus menininko stiliaus ir temų improvizacijas aptars menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė, kuri įvertins ir plenero dalyvių darbus. R. Jakutis pastebi, kad menotyrininkai draugiškai sudrausmina dailininkus, juos įpareigoja. „Mes buvome pirmieji Lietuvoje, į plenerą pakvietę menotyrininką“, – priduria jis.
Organizatoriai džiaugiasi ir festivalio dalyviais, kurių ypač daug – net 27. R. Jakutis pastebi, kad tiek nesusirenka nė į vieną kitą Lietuvoje organizuojamą plenerą, be to, visi jie – aukščiausio lygio menininkai.
„Kur pasižiūrėsi, ten profesorius: visi – dėstytojai iš Vilniaus dailės akademijos ar kitos aukštosios mokyklos. Mūsų dailininkai jau moko kitus. Tai labai retas lygis, – pasakoja galerijos renginių organizatorius. – Yra jau buvusių, kiti pasiskaito, pasižiūri filmuotos medžiagos ir taip pat sutinka dalyvauti. Tuos, kurie yra buvę, ne mes kviečiame, o jie patys atsisveikindami sako: „Iki kito „Monmartro“!“ Galerijos direktorė priduria, kad į renginį surinkti geriausi grūdai, iš kurių kepama duona.
Festivalyje visada puikiai dera profesionalioji dailė ir klasikinė muzika: rengiamos parodos, koncertuoja garsūs atlikėjai. Pasak „Laiptų galerijos“ direktorės, šiemet koncertinė vinis – Lietuvos kamerinio orkestro ir solisto Marcelio Beekmano pasirodymas, vyksiantis rugpjūčio 5 d. Programoje – Johano Sebastiano Bacho kūriniai: solistas yra pelnęs geriausiai J. S. Bacho kūrinius dainuojančio tenoro titulą.
Kadangi Šiauliai yra Šiaurės Lietuvos kultūros sostinė, jau ketvirtus metus festivalio renginiai apglėbia ir Šiaulių regioną. „Sostinė turi būti ta, kuri dalijasi, pati auga, turi galimybių ir padeda mūsų regionui“, – teigia „Laiptų galerijos“ direktorė.
Kiekvienais metais yra parodinių erdvių Kelmėje, Pakruojyje, Joniškyje ir Šiauliuose. Be to, renginį aplanko ir stebėtojai iš visos apskrities. „Mes turime ištikimų sekėjų, kurie į Šiaulius atvažiuoja iš Radviliškio, Kuršėnų, Joniškio, Kelmės“, – džiaugiasi J. Ališauskienė.
Teatralizuotas festivalio atidarymas vyks rugpjūčio 2 d. vakarą „Laiptų galerijos“ sode, kur prancūziškomis dainomis klausytojus džiugins Clotilde Solange, o tikrosios „Šiaulių Monmartro Respublikos“ palydėtuvės įvyks spalio mėnesį – bus pristatoma festivalio metu sukurtų darbų paroda ir katalogas.