PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Spalio 12 d. 16:49

Mažylius auginančioms Šiaulių miesto mamoms – nemokama atokvėpio paslauga

Šiauliai

Organizatorių nuotr.

Ugnė UrbonėŠaltinis: Etaplius.LT


280514

Kiekvienai mamai pogimdyminis laikotarpis dovanoja įvairiausių jausmų puokštę. Kai kurie išgyvenimai, patiriami atsiradus mažyliui, tampa nepakeliamais, ypač jeigu su visais iššūkiais moteris bando susidoroti viena. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras subūrė būsimas ir esamas mamas tam, kad paskleistų žinią apie nemokamą pagalbos mamai paslaugą – „Naujagimiai tėvai“.

„Moterys pažeidžiamos ilgą laiką“

Vaikelio gimimas – didelis džiaugsmas visai šeimai. Nors dažnai pabrėžiama, kad šiuolaikinėms moterims nepalyginamai lengviau auginti atžalas – yra daug palengvinimų buityje, ilgos vaiko priežiūros atostogos, tačiau šiandien vaikų priežiūros našta dažniausiai nugula ant mamų pečių, kai mūsų močiutės atžalas augino glaudžiose bendruomenėse ir turėjo žymiai daugiau pagalbos iš artimųjų.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras moteris kvietė į „(NE)tobulų mamų susitikimą“, kurio metu būsimos ir esamos mamos buvo raginamos atsigręžti į savo emocinę būklę, priimti pagalbą, leisti sau atsikvėpti ir rūpintis savo psichikos sveikata.

„Pogimdyminė depresija gali pasireikšti ne tik iš karto po gimdymo. Ji gali vystytis jau nėštumo laikotarpiu, nes keičiasi moters psichologija, hormoninė sistema, arba prasidėti po gimdymo, praėjus net dvejiems metams. Moteris yra pažeidžiama gana ilgą laikotarpį, todėl svarbu, kad ji gautų ir priimtų pagalbą iš šalies. Neretai pirmosios savaitės ar mėnesiai po gimdymo būna labai džiaugsmingi. Tačiau paprastai visų dėmesys krypsta į mažylį, ne į mamą, o jeigu ji išgyvena neigiamus jausmus ir nedrįsta apie tai pasikalbėti, net patys artimiausi žmonės nepastebi, kad jai pačiai reikia palaikymo, paramos, o kartais – ir psichikos sveikatos specialistų pagalbos. Moterys, norėdamos būti tobulomis mamomis, kartais persistengia ir, nepriimdamos pagalbos iš šalies, įkrenta į tam tikrą krizinę situaciją. Tyrimų duomenimis, pogimdyminės depresijos simptomus patiria kas penkta moteris, o pernai Lietuvoje šis sutrikimas diagnozuotas vos 41-ai pagimdžiusiai moteriai. Mes susirinkome čia pasikalbėti apie tai garsiai“, – renginio metu mintimis dalijosi Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė.


Foto galerija:

RTK08911_
RTK08916_
RTK08922_
RTK08924_
RTK08926_
RTK08936_
RTK08938_
RTK08940_
RTK08947_
RTK08954_
RTK08959_

„Kiti gali pasimokyti iš mano klaidų“

Susitikimo metu psichikos sveikatos iniciatyvos „Žvelk giliau“ ambasadorė Renata Jadlauskienė pasidalijo jautria savo gyvenimo istorija. Sudėtinga gimdymo patirtis, iššūkiai, auginant neišnešiotą naujagimį, stiprios emocijos ir nerimas paskatino pogimdyminę depresiją, sako šiaulietė.

„Pirmoji mano gimdymo patirtis buvo prieš septynerius metus, kai gimė neišnešiotas vaikelis. Buvo sunku pripažinti, kad viskas vyko ne pagal planą. Patyriau beprotiškai didelę sumaištį, nerimą ir stresą. Visa tai vedė pogimdyminės depresijos link. Buvo išties labai sunku, o pagalbos kreiptis nedrįsau, nes buvau įsitikinusi, kad privalau susidoroti pati, juk kitoms būna dar sunkiau, galvojau. Kita gimdymo patirtis buvo po septynerių metų. Dar besilaukdama savo psichinei sveikatai skyriau labai daug dėmesio – saugojau save ir savo emocinę gerovę. Ši patirtis buvo visiškai kitokia. Jaučiuosi labai gerai, todėl dalijuosi savo istorija su kitomis mamomis“, – atviravo dviejų vaikų mama R. Jadlauskienė.

Dešimties mėnesių kūdikį auginanti šiaulietė teigė, kad savo istorija dalijasi tam, jog kitos mamos nekartotų jos klaidų. „Sugebėkite priimti kitų pagalbą“, – ragino R. Jadlauskienė.

Į pagalbą – „Naujagimiai tėvai“

Renginio ašimi tapo naujai Šiaulių mieste startavusi paslauga „Naujagimiai tėvai“. Nemokamą vaiko priežiūros paslaugą mieste gali gauti visos mamos, auginančios vaikus iki 2 m. arba iki 3 m., jeigu vaikas turi negalią.

Projekto „Naujagimiai tėvai“ vykdytojos – „SOS vaikų kaimai“ darbuotojos – ragino visas mamas drąsiai kreiptis pagalbos, nepriklausomai nuo jų socialinės ar finansinės padėties: „Nereikia būti emocinėje duobėje, kad mes ateitume padėti. Kiekviena mama yra svarbi. Mes suteikiame atokvėpį mamoms – ateiname prižiūrėti jų vaiką namuose arba kitoje sutartoje vietoje, išleidžiame mamas atlikti savo reikalų ar tiesiog pailsėti – paskaityti knygą, nueiti į dušą ar grožio procedūras.“

Projekto sumanytojos atviros – mamos bijo kreiptis, nes yra įsitikinusios, kad pagalbą teikiantys specialistai ateis vertinti jų socialinės padėties ar gyvenimo sąlygų. „Mes ateiname ne vertinti, bet padėti. Mamos mums neprivalo aiškintis, kur jos išnaudos laiką, kuomet mes prižiūrėsime mažylį. Džiaugiamės, kad atsirado šis projektas, ir kviečiame kreiptis visas mamas“, – ragino paslaugą teikiančio projekto atstovės.

Renginio akimirkos bei įspūdžiai, visa reikiama informacija apie nemokamą projektą Šiauliuose „Naujagimiai tėvai“ ir jų teikiamą pagalbą – vaizdo įraše:

Renginio organizatorius – Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Reklama