PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 8 d. 15:48

Šiaulių medikai kviečia megzti ankstukams ir su jais susitikti

Šiauliai

Z. Katkienės nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


59564

Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Antrą kartą ji bus minima ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje, kur per metus gimsta per 100 neišnešiotų naujagimių.

Pasitinkant šią dieną klinikos neonatologė, neišnešiotų naujagimių asociascijos garbės narė Vaida Aleksandravičienė su asociacija „Neišnešiotukas“, lopšeliu – darželiu „Pušelė“ bei kitais geradariais lapkričio 16 dieną rengia šventę, prie kurios gali prisidėti kiekvienas miesto gyventojas, dalyvaudamas iniciatyvoje „Mezgu ankstukui“.

Netikėtai gimusiems mažyliams reikia jūsų paramos

Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus gydytojos neonatologės, ankstukų sulaukusioms šeimoms padėti gali visi, kurie laisvalaikį leidžia su virbalais ar vąšeliu ir siūlais.

„Kviečiame megzti kojinytes ir kepurytes, kurios bus padovanotos Šiaulių moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje gydomiems neišnešiotukams“, - ragina gydytoja.

Paprastai anksčiau laiko gimę naujagimiai būna mažesni, o mažųjų šeimos dar nepasirengusios naujagimio atėjimui ir dažnai dar neturi būtiniausių drabužėlių. Iniciatyva „Mezgu ankstukui“ padeda tuo pasirūpinti ir pradžiuginti tėvelius padovanojant patiems mažiausiems reikiamas vilnones kojinytes, kepurytes ir netgi liemenes.

Rekomenduojamas kojinyčių pėdutės ilgis 6-7 cm (tinka ir universalaus dydžio kojinytės be kulniuko). Kepurytė turėtų tikti maždaug 30 cm apimties galvytei.

44283486-1860644144005075-8052829780376027136-n.jpg

Šventė „Aš – ankstuko draugas“

Megztas dovanėles galima atnešti arba atsiųsti su užrašu „ANKSTUKAMS“ į Moters ir vaiko kliniką. Visi mezginiai ankstukams bus perduoti minint Pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Šventė „Aš – ankstuko draugas“ vyks Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos auditorijoje (II aukšte) lapkričio 16 d. (penktadienį) 16.00 val.

Šiais metais renginys skiriamas visiems Šiaulių regiono ankstukams, jų šeimoms ir draugams. Visų svečių laukia Ankstuko Benedikto Jono ir jo šeimos meninis pasirodymas, lopšelio-darželio „Pušelė“ vaikų koncertas ir spektaklis, „Linksmiausios šventės“ personažai bei daug kitų gerų emocijų ir staigmenos iš neišnešiotų naujagimių asociascijos „Neišnešiotukas“ bei vaikų švenčių ir pramogų studijos „Cukraus debesys“.

Tradiciškai renginį užbaigs vaikučių paleisti balionai 100-mečio naujagimiams.

5a180cca31797.jpg

Šiauliuose kasmet gimsta apie 100 ankstukų

Įprastai normalus nėštumas trunka nuo 37 iki 42 savaičių, bet PSO duomenimis 1 iš 10 naujagimių gimsta neišnešiotas, o Lietuvoje 1 iš 20, tai yra nuo 22 iki 37 nėštumo savaitės. Lietuvoje tokie naujagimiai kasmet sudaro maždaug 6 proc. visų Lietuvos naujagimių, Šiauliuose kasmet neišnešiotukų gimsta apie 100. Priklausomai nuo gestacijos savaičių, gimdymo eigos, vaikučio brandumo, jam būna reikalinga atitinkama pagalba.

Kuo naujagimis yra mažesnis, kuo ryškesni jo nesubrendimo požymiai, tuo daugiau pagalbos jam reikia, nes jis nemoka kvėpuoti, čiulpti, ryti, nesugeba palaikyti normalios kūno temperatūros. Neišnešiotų naujagimių gyvybė ilgas savaites balansuoja ties gyvenimo ir išėjimo riba. Dėl to didesnė tikimybė, kad išgyvenęs toks naujagimis turės ilgalaikę negalią. Kaune ir Vilniuje tokie neišnešiotukai yra sekami, kas trys mėnesiai yra vertinama jų raida ir sveikatos būklė: klausa, rega, neurologinė raida, pagal reikalą konsultuoja visi kiti specialistai.

Lietuvoje pats mažiausias gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis svėrė vos 450 gramų, o mažiausiai išnešiotas naujagimis gimė vos 22 nėštumo savaičių.

Priešlaikinio gimdymo priežastys

Didžiausioje rizikos grupėje yra mažyliai, gimę anksčiau nei 28 nėštumo savaitę ir sveriantys mažiau nei 1000 gramų. Neišnešiotumas tam tikra prasme yra būsena, iš kurios mes turime padėti naujagimiui išaugti, turim užtikrinti kuo panašesnes gyvenimo sąlygas kaip kad jis jas turėtų augdamas mamytės pilvelyje.

Būtų idealu, jeigu jie gimtų perinataliniuose centruose Vilniuje ar Kaune, tačiau Neišnešiotukai gali gimti bet kuriai šeimai, nepriklausomai nuo to, kuriame mieste ji gyvena, nes anksčiau laiko naujagimiai gali gimti dėl įvairių mamos infekcinių ligų (tai pvz lytinių takų, šlapimo takų takų, raudoniukės, citomegalijos ir kitų), taip pat dėl nėštumo metu įvykusių pokyčių (tokių kaip preeklampsija, daugiavaisis nėštumas, polihidramnionas), dėl trauminių gimdos pažeidimų (buvusios operacijos, nėštumo nutraukimai). Reikšmės turi ir lėtinės motinos ligos (širdies patologija, cukrinis diabetas), labai svarbūs yra gyvenimo būdas ir sąlygos (alkoholio vartojimas, rūkymas, bloga mityba, lėtinis stresas, sunkus darbas, netgi ir kelionės), antigeninis motinos ir vaisiaus netapatumas.

Kita priešlaikinio gimdymo priežasčių grupė yra susijusi su pačiu naujagimiu (įvairios vaisiaus chromosomų anomalijos, raidos sutrikimai).