Šiaulių lopšelyje-darželyje „Voveraitė“ paminėta Lietuvių kalbos dienų savaitė

1
Šiauliai
Ugdymo įstaigos nuotr.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja Saulė Skętenienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Kalba pirmiausia yra žmonės, bendravimo priemonė. Kalba yra gyva, kada ją vartojame, kada savo vaikus mokome lietuviškai, mokome pažinti lietuviško žodžio grožį.

2024 m. vasario 5–9 d. Šiaulių lopšelyje-darželyje ,,Voveraitė“ vyko Lietuvių kalbos dienų renginiai. Tad visą savaitę grupėse buvo vykdomos įvairios veiklos.

Vyriausieji lopšelio-darželio ugdytiniai – priešmokyklinio ugdymo grupių ,,Svirpliukai“ ir ,,Smalsučiai“ vaikai susipažino su lietuviškų patarlių ir priežodžių lobynu. Veiklų metu aptarė ir aiškinosi patarlių ir priežodžių prasmę. Suprato, kad jos moko nesigirti, nepavydėti, nepykti ir niekad nemeluoti. Priešmokyklinukai klausėsi skaitomų lietuviškų pasakų, bandė joms pritaikyti patarles, priežodžius. Taip pat sprendė rebusus, skaitė patarles, jas iliustravo ir patikusias įsiklijavo į pačių nusipieštas skrynias.

Penkiamečių ,,Voveriukai“ ir ,,Kodėlčiukai“ grupių vaikai tyrinėjo mįslių ir greitakalbių lobyną. Dainavo lietuvių liaudies sutartines, minė mįsles, susipažino su greitakalbėmis, spalvino mįslių atsakymus. Vaikai išbandė kalbos greitumą, bandė kalbėti lėtai ir greitai. Suprato, jog ilgai greitu tempu kartojant vieną žodį, galima išgirsti visiškai kitą.

,,Skruzdėliukai“ grupės vaikučiai susipažino su lietuvių liaudies pasakų lobynu. Vartė knygeles ir klausėsi daug mokytojų skaitomų pasakų. Išsiaiškino, kad būna pasakos apie gyvūnus, ponus ir vargšus. Vaikai išrinko jiems labiausiai patikusią pasaką ,,Jaučio trobelė“ ir ją suvaidino.

Trejų metų grupių ,,Gudručiai“ ir ,,Pelėdžiukai“ ugdytiniai linksminosi šokdami lietuvių liaudies ratelius ir žaidimus. Vaikams labai patiko rateliai ,,Mes – lietuvaičiai“ ir ,,Šitam dideliam būry“. Žiūrėdami muzikinių žaidimų – ratelių vaizdo įrašus, stengėsi kuo tiksliau atkartoti visus judesius. Dar vaikams labai patiko ratelis ,,Jurgelis meistrelis“, kuriame jie galėjo parodyti savo gebėjimus atlikdami įvairius judesius.

Mažiausieji lopšelio-darželio ,,Pabiručiai“ ir ,,Nykštukai“ grupių vaikučiai dainavo, niūniavo lietuvių liaudies lopšines, vartė muzikines knygutes. Paspaudę garso mygtuką, klausėsi ir dainavo kartu. Lovytėse migdė mylimiausius žaisliukus, dainavo jiems lopšines.

Lopšelyje-darželyje vykusiuose Lietuvių kalbos dienos renginiuose dalyvavo skirtingo amžiaus vaikai, kurie susipažino su įvairiais lietuvių liaudies tautosakos žanrais, sužinojo daugiau apie lietuvių liaudies kultūrą. Tai buvo sėkminga Lietuvių kalbos renginių savaitė – vaikai ne tik mokėsi, bet ir smagiai leido laiką!