Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ligoninės vadovas džiaugiasi, kad į Psichiatrijos kliniką atvyko rezidentų. Psichiatrė J. Kuznecova mano, kad jauni specialistai Šiauliuose veikiausiai neužsibus. (A. Rutkausko nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje iš 20 psichiatrams skirtų etatų užimti tik 9. Kitą mėnesį įstaigą turėtų palikti dar vienas psichiatras. Naujas specialistas išėjusiojo vietos greičiausiai neužims – klinika suksis iš esamų resursų. Ligoninės direktorius turi idėjų, kaip privilioti psichiatrų į Šiaulius.
Iš 19 liko 9
„Problema tikrai didelė ir ji tęsiasi n metų“, – sako Psichiatrijos klinikos vadovė Ilona Pavlavičienė.
Ligoninės interneto puslapyje skelbiama, kad Psichiatrijos klinikoje dirba 19 gydytojų psichiatrų. Greičiausiai tai – pasenę duomenys, nes klinikoje šiuo metu yra 9 psichiatrai. Vieša paslaptis, kad vienas jų netrukus turėtų išvažiuoti dirbti į užsienį – beliks 8 gydytojai.
Kaip teigia I. Pavlavičienė, klinikai sunku rasti naujų specialistų: „Kolegos iki mūsų neatvažiuoja. Bandome vilioti tuo, kuo galime vilioti. Finansų netvarkau, prižadėti didelių atlyginimų negaliu.“
Anot vadovės, pacientai dėl psichiatrų trūkumo nenukenčia. „Eilių nėra, kiek įmanoma, su pacientais dirbame dėmesingai ir tvarkingai. Kenčia kolegos, kurie turi didelius darbo krūvius ir didelę psichologinę įtampą“, – sako I. Pavlavičienė.
„Psichiatrijoje mes gydome sielą“
„Krūvis milžiniškas ir absoliučiai neadekvatus mūsų protiniams pajėgumams“, – įsitikinusi gydytoja psichiatrė Jelena Kuznecova. Nors Psichiatrijos klinikoje ji dirba tik kaip budinti ir pavaduojanti gydytoja, mato, kaip apkraunami kolegos.
„Ūmių būsenų skyriuje – daugiau nei 30 pacientų. Kai viena gydytoja išėjo atostogų, pavaduoti ją likau praktiškai viena. Jūs man pasakykite: kaip vienam žmogui susitvarkyti su 30 labai sunkių ligonių? Negana to, dar pilna rašliavos: reikia užpildyti krūvą ligos istorijų, statusų ir t. t. Prie popierių sėdėjau iki išnaktų, nes, kalbėdama su pacientais, stengiuosi nerašyti. Norint gauti teigiamą rezultatą, reikia matyti, girdėti ligonį, būti su juo. Psichiatrijoje mes gydome sielą. O kaip tu prasibrausi iki tos sielos, jeigu, akis nudelbęs, pildysi dokumentus?“ – pasakoja J. Kuznecova.
ep-03.jpg
Užsienis vilioja keturženkliais atlyginimais
Pasak J. Kuznecovos, dėl krūvių, nedidelių atlyginimų iš klinikos bėga ne tik psichiatrai, bet ir sanitarai. Pamainos jiems nėra – jauni specialistai, atlikę praktikas, renkasi didesnius Lietuvos miestus arba apskritai išvažiuoja į užsienį.
„Mes nuolatos gauname pasiūlymų iš įvairių šalių. Pavyzdžiui, iš Skandinavijos, kur psichiatrui siūlomi 7 000 Eur į rankas. Ir tai tik pradžia. Krūvis ten, kiek girdėjau, 5–6 pacientai. Natūralu, kad gydytojai išvažiuoja ir čia nėra nieko bendro su patriotiškumo nebuvimu. Na, gerai, atvažiuos jaunas specialistas su šeima į Šiaulius ir ką jis čia turės? Reikės nuomotis butą, „arti“, o atlyginimas... Žmonės šaukia: „Gydytojai – kyšininkai!“ Tiesiai šviesiai pasakysiu: psichiatrija – ne ta grandis, kur stovi žmogeliai su vokeliais. Daugelis mūsų ligonių vos galą su galu suduria, kitą kartą patys ateina paprašyti poros litų arba cigaretės. Tai – žmonės, kurie dažnai turi neįgalumą, yra nepajėgūs dirbti. Psichiatrija niekada nebuvo lobis“, – sako J. Kuznecova.
Renkasi privačią praktiką
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika teigia, kad išorinė psichikos sveikatos specialistų migracija Lietuvoje sustojusi. „Prieš porą dienų teko kalbėtis su vienos Vilniaus miesto psichiatrijos įstaigos vadovu, kuris šioje srityje dirba ilgus metus. Jo žiniomis, psichiatrų šiuo metu trūksta, bet nebėra išorinės emigracijos, ji sustojusi. Psichiatrijos paslaugų poreikis auga, visuomenė gyvena geriau, tampa mokesnė, todėl dalis psichiatrų pradeda dirbti privačiai. Jis įvardijo, kad būtent dėl to šiuo metu atsiranda įtampa: dėl didesnio poreikio ir žmonių galimybės mokėti už individualias paslaugas“, – aiškina R. Mažeika.
Šiaulių Psichiatrijos klinikoje susiklosčiusi situacija direktoriui žinoma. „Specialistų trūksta, bet turime idėjų, kaip jų pritraukti. Tai gali būti įvairūs variantai: parama rezidentams, parama jauniems specialistams ir t. t. Šie ir kiti instrumentai yra svarstymų stadijoje. Šiuo metu renkame informaciją iš kiekvieno skyriaus, jų vadovai artimiausiu metu pateiks atsakymus į mūsų anketas, įvardys problemas. Taip pat bus apklausiami visi kiti darbuotojai. Tad visų pirma norime sulaukti atsakymų ir, kai turėsime visą ligoninės vaizdą, ieškosime konkrečių sprendimų. Tikriausiai žinote, kad mūsų gydytojų bendras vidutinis atlyginimas yra 100 Eur mažesnis negu Panevėžio ligoninėje. Mūsų tikslas – pasiūlyti ne prastesnius atlyginimus negu Panevėžyje“, – sako R. Mažeika.
Poliklinikose geriau
Vis tik Panevėžio mieste situacija taip pat ne iš gerųjų. Respublikinės Panevėžio ligoninės Psichiatrijos skyriaus vedėjas Virginijus Diktanas teigia, kad skyriuje šiuo metu dirba 11 psichiatrų. „Išsiverčiame, bet tik iš bėdos“, – nedaugžodžiauja jis ir priduria, kad miesto poliklinikose ši problema dar gilesnė.
Šiaulių centro poliklinikoje psichiatrų trūkumas kol kas nejaučiamas „Dabar yra Vyriausybės nustatyta sutartis su ligonių kasa: 17 000 gyventojų – vienas psichiatro etatas. Jeigu skaičiuotume pagal prirašytus žmones, turime vienu psichiatro etatu per daug. Iš viso poliklinikoje dirba 6 specialistai. 5 – visu etatu, o viena gydytoja, regis, 0,75 etato“, – sako poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis.
„Mes užtenkame. Nuo spalio 1 d. esame įdarbinę naują gydytoją psichiatrą. Dabar turime 4 psichiatrus, dirbančius visu etatu, dar vienas dirba 0,4 etato“, – sako Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro vadovės pareigas laikinai einanti Aurika Koncienė.