PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Lapkričio 21 d. 16:16

Šiaulių knygų mugė kvietė pasikrauti kultūros energijos

Šiauliai

Tomas PauliuščenkaŠaltinis: Etaplius.LT


251790

Ar kultūriniai ir edukaciniai renginiai, naujausios knygos, kultūros naujienos gali varžytis su mieste tuo pačiu metu siaučiančiomis prieššventinėmis prekybos akcijomis? 2022 m. Šiaulių knygų mugė, lapkričio 19 d. vykusi Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, neabejotinai įrodo, kad gali, ir kultūros poreikis vis dar niekuo nenusileidžia kitiems.

Šeštadienį septintus metus iš eilės vykusioje Knygų mugėje netrūko šiauliečių, atėjusių čia pasikrauti kultūros energijos, įsigyti naujų knygų sau arba kaip artėjančių švenčių dovaną kam nors kitam, susitikti su mėgstamu rašytoju, linksmai su šeima praleisti laiką edukacijose.

Kaip teigia mugės organizatoriai, „kasdien permainingai keičiantis energijos kainoms, vienas žmonijos energijos šaltinis per amžius išlieka stabilus ir nuolat atsinaujinantis. Tai – kultūra. Šiaulių knygų mugė kasmet pasiūlo miestui vieną didžiausių metuose kultūros užtaisų. Šie metai ne išimtis – biblioteka visai dienai atvėrė duris populiariems autoriams, leidykloms, edukatoriams ir naujausioms knygoms. Knygų mugė – ypatinga šventė Šiaulių miestui, mūsų bibliotekai ir, kaip matome, laukiama šventė mūsų lankytojams. Pakilią nuotaiką, kaip tyčia, papildė ir mugės išvakarėse iškritęs sniegas, kuris Šiaulių knygų mugių metu yra gana retas reiškinys.“

10–21 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje kultūros energiją generavo įvairias kultūrines pramogas siūlanti programa. Atidarymą vainikavo Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“, bibliotekos direktoriaus prof. Broniaus Maskuliūno sveikinimo žodis ir garbių svečių linkėjimai mugės lankytojams.

Po mugės atidarymo lankytojai sugužėjo į pagrindines bibliotekos erdves, kuriose jų jau laukė knygų ir kitų leidinių pristatymai bei susitikimai su jų autoriais: Akvilina Cicėnaite, Benu Bėrantu, Laurynu Katkumi, Daina Opolskaite, Ieva Dumbryte, Dominyku Norkūnu, Jūrate Sučylaite, Evelina Savickaite-Kazlauske, Giedre Šmitiene, Jurga Jonutyte ir daugeliu kitų. Pristatymuose dėmesys skirtas lietuvių ir užsienio autorių psichologinei, vaikų literatūrai, mokslinei fantastikai, poezijai ir prozai. Knygų pristatymai bei diskusijos palietė ir šiandien kaip niekada aktualią negalios sampratą.

Kitose erdvėse visą dieną išskirtines pramogas vaikams ir suaugusiesiems siūlė Šiaulių miesto ir rajono, Joniškio, Radviliškio, Pakruojo rajonų viešųjų bibliotekų, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Dovilės Karklelės, Dovilės Bazarės ir kt. edukaciniai užsiėmimai, seminarai, teatralizuotos pamokos ir lėlių teatras. Antroje dienos pusėje sielos ramybės ieškančių lankytojų taip pat laukė didelio populiarumo kaskart sulaukianti ir bibliotekoje jau ne pirmą kartą „Gongų ir Tibeto dubenų garsų terapiją“ organizuojanti VšĮ „Sielos harmonija“, kuri kvietė žmones pabėgti nuo mugės šurmulio ir pasinerti į gongų skleidžiamo garso virpesius.

Pertraukų tarp renginių metu dauguma lankytojų skubėjo į bibliotekos III aukštą. Čia visą erdvę užėmė naujausią literatūrą į Šiaulius atvežusios leidyklos bei pavieniai autoriai: „Andrena“, „Apkabink mėnulį“, „Kauko laiptai“, „Kitos knygos“, „Lieparas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Litera“, „Raidynėlis“, „Skaitau nuo gimimo“, „Skanios knygos“, „Vox Altera“, „Žara“, „Charibdė“, „Baltos lankos“, „Dvi tylos“, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, taip pat Prancūziškas knygynas, elektroninis knygynas „Leidiniai paštu“, Šiaulių „Aušros“ muziejus, knygų autorės Džiuljeta Korsakienė, Rima Palijanskaitė, Renata Lazdin ir kt. Nusipirkę naują knygą lankytojai turėjo galimybę ją pasižymėti specialiu Knygų mugės antspaudu.

Kalbant apie knygų žymėjimą, Šiaulių knygų mugė jau neatsiejama nuo ekslibrisų, kurių kolekcija ir edukacijomis garsėja ŠAVB Knygos grafikos centras. Šių metų mugėje lankytojai taip pat turėjo galimybę susikurti savo ekslibrisą – asmeninių knygų ženklą. Savo ekslibrisą susikūrė ir mugėje dalyvavę knygų autoriai. Jų ekslibrisai papildė nuolat didėjančią bibliotekos svečių ekslibrisų kolekciją. Bibliotekoje apsilankančių rašytojų, menininkų, visuomenės, kultūros ir politikos veikėjų apsilankymas Knygos grafikos centre ir ekslibriso susikūrimas jau tapo simboliška tradicija.

Vakare Knygų mugę uždarė muzikanto, grupės „Arbata“ lyderio Andriaus Zalieskos-Zalos dainos, užbūrusios mugės dalyvius savo plačia nuotaikų palete, suteikusios pakilią nuotaiką likusiam vakarui ir neišdildomus įspūdžius visam savaitgaliui.

Šiaulių knygų mugės organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.

Šiaulių knygų mugę iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Partneriai ir rėmėjai: „Šiaulių televizija“, „Etaplius.lt“, „Saulės radijas“, „LTG Link“, „LT Advert“, „Busturas“, „Owexx“, Šiaulių turizmo ir informacijos centras, Lietuvos gestų kalbos vertimo centras.

Draugai: Šiaulių PPC „Akropolis“, „GORILA reklama“, „Vilmers“.

Ievos Slonksnytės nuotr.


Foto galerija: