Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
RamunėŠaltinis: Etaplius.LT
„Tai buvo daugiau bandymas paskatinti mūsų bendruomenę permąstyti vartotojiškumą, įtraukti į kūrybines veiklas ir per jas parodyti, kiek daug galima nuveikti su kasdieniais daiktais, kurie, regis, jau yra atlikę savo pagrindinę funkciją ir tarsi turėtų baigti savo gyvavimą“, – pasakoja socialinė darbuotoja, pasidžiaugdama, kad nors iššūkių netrūko, pasiektas rezultatas išties pranoko lūkesčius ir skatina dalintis patirtimi su visais, kuriems ši idėja artima.
Vietoj planuotų kelių – aštuonios kompozicijos
Pasak Ž. Gečiauskienės, projekto idėja gimė senai, tačiau aiškus įgyvendinimo kelias susiformavo šių metų pavasarį. „Šiaulių globos namuose daug dėmesio skiriama paslaugų gavėjų aplinkai, nes suprantama, kad jie ne visada turi galimybių lengvai pakeisti gyvenamąją vietą, tad siekiama, kad pati aplinka nuolat keistųsi ir teiktų estetinį džiaugsmą. Tuo itin kruopščiai rūpinasi mūsų įstaigos darbuotojai, o labai norėjosi į šį procesą bent nedidele dalimi įtraukti ir pačius paslaugų gavėjus“, – sako ji.
Pasirinktas tvarumo kelias – neatsitiktinis, nes būtent per jį vykdytos socialinio darbo veiklos ir edukaciniai užsiėmimai, kurių metų ne tik skirtas dėmesys nereikalingų daiktų medžiagiškumo, funkcionalumo pergalvojimui, kūrybiniams procesams, tačiau ir skatinta ekologija, kalbėta apie gamtą ir sveikatą.
Į šį projektą įsitraukė ir nemažas būrys įstaigos darbuotojų, todėl per kelis projekto įgyvendinimo mėnesius Šiaulių globos namų sode planuota sukurti tik kelis kūrybą ir tvarumą vienijančius meno kūrinius, tačiau finale sodą papuošė net aštuonios skirtingos kompozicijos ir viena laikina kompozicija, skirta Šv. Velykoms.. Joms panaudotos senos kėdės, veidrodis, medžių šakos, kiti buityje nebereikalingi rakandai, o įvairių formų ir dydžių indai bei indeliai, kadaise tarnavę kavai ar riešutams, virto originaliais vazonėliais. Juose buvo pasėti įvairūs prieskoniniai augalai, vaistažolės ir gėlės.
Ne tik tvarumas, bet ir socialinė bei ekologinė vertė
Socialinė darbuotoja neslėpė, kad jai pačiai atradimu tapo tai, kaip edukacinių užsiėmimų metu globos namų paslaugų gavėjai kūrybiškai žvelgė į tyrinėjamus nebenaudojamus daiktus. „Tačiau dar svarbiau, kad po pirmųjų užsiėmimų, galėjome natūraliai tęsti ėjimą tvariu keliu per kitas socialines veiklas ir edukacijas“, – sakė ji.
Pasak Ž. Gečiauskienės, šis nuolatinis kūrybinis procesas suteikė paslaugų gavėjams galimybę ne tik išreikšti save ir praleisti laiką gamtoje, bet ir paskatino domėtis augalais, jų savybėmis bei nauda sveikatai. Kurdami ir tyrinėdami savo aplinką, paslaugų gavėjai turėjo galimybę jais ir rūpintis, nes dažnam jų svarbu ne tik jausti kitų rūpestį, bet ir realizuoti save per galimybę kuo nors rūpintis.
„Dalį užaugintų augalų paslaugų gavėjai panaudojo savo buityje – iš jų buvo ruošiama arbata, prieskoniai patiekalams. Edukacijos apie įvairias augalų savybes, naujas rūšis bei jų panaudojimą gyventojams itin patinka, o ir skatina sveiką mitybą, bendras pokalbių temas ir stiprina bendruomeniškumo jausmą“, – įsitikinusi Ž. Gečiauskienė.
Bet svarbiausia, kad šis projektas – tai dar vienas nedidelis įrodymas, kad naujas socialinis darbo metodas „Žaliasis socialinis darbas“ skinasi kelią į kasdieninę socialinio darbuotojo veiklą kuris skatina ir iš paprasčiausių, kasdienių daiktų, kurie nieko nekainuoja, kurti neįprastas ir gražias, džiuginančias meno kompozicijas, turinčias socialinę bei ekologinę vertę. Tvarus menas gali tapti tiltu tarp skirtingų kartų, skatinti bendravimą, bendradarbiavimą ir kūrybiškumą bei ugdyti įstaigos socialinę atsakomybę.
5 PATARIMAI TIEMS, KURIE KITĄMET AUGINS TVARIAS KOMPOZICIJAS SODE:
Daiktai: nieko nepirkite – ieškokite nereikalingais tapusių daiktų savo aplinkoje arba paprašykite draugų, bendradarbių, kad padovanotų tai, ko nebevartoja. Senos kėdės, vazonai, metaliniai indeliai ir net sunešioti batai – viskas gali tapti kompozicijos dalimi.
Natūralumas: daug dalykų siūlo ir pati gamta – rinkite akmenukus, kankorėžius, šakeles ir kitas natūralias medžiagas, kurios taip pat gali puikiai papuošti kompoziciją.
Augalai: atsižvelkite į sodo sąlygas (pavėsis, saulė, dirvožemis) ir tinkamai pasirinkite augalus. Visada tiks prieskoniniai augalai ir vaistažolės: jie ne tik gražiai atrodo, bet ir užaugę suburs prie arbatos puodelio.
Kūrybiškumas: nebijokite eksperimentuoti jungdami skirtingas medžiagas, formas ir spalvas, kad sukurtumėte įdomią ir išskirtinę meno kompoziciją. Žinokite, kad baimė, jog nepavyks ir sodas atrodys apkrautas bereikalingais daiktais išsisklaidys sukūrus pirmąją kompoziciją.
Bendruomeniškumas: kvieskite bendradarbius, kaimynus ar draugus prisijungti, įtraukite į nereikalingų daiktų mainus, dalinkitės patirtimi, renkite augalų auginimo lenktynes, konkursus, edukacijas ir įkvėpkite vieni kitus žengti tvarumo keliu.