Šiaulių gimtadieniui – „Akt/Akts/Aktas“

Šiaulių gimtadieniui – „Akt/Akts/Aktas“
Šiauliai
Andriaus Lamausko nuotr.
Kvadratas. Meno teritorija Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių dailės galerijoje veikia tradicinė tęstinė draugaujančių Baltijos šalių miestų – Pernu, Jelgavos ir Šiaulių – menininkų kūrybos paroda „Akt/Akts/Aktas“, kuri atidaryta minint Šiaulių gimtadienį.

Šiemet pagrindine parodos ašimi tapo intriguojanti akto tema vizualiniame mene. Vakarų menas tiesiogiai susijęs su nuogo kūno vaizdavimu. Nuo antikinių skulptūrų iki erotinių R. Mapplethorpo fotografijų menininkai pasitelkia nuogo kūno ikonografiją kaip sakralumo ir grožio, tobulumo ir eroso mirties ir nyksmo tyrinėjimo būdą.

Tradicinės Vakarų meno akademijos mokymo programa tiesiogiai susijusi su nuogo žmogaus kūno studijomis. Šiuolaikiniame kino, teatro, performanso mene kūnas įgyja naujas radikalaus fiziškumo savybes. Vizualiniuose menuose taip pat gausu subjektyvių jo savybių interpretacijų. Menas iki šiol yra pats vizualiausias ir emocionaliausias žmogaus kūniškos prigimties pažinimo kelias, todėl parodų salėse tiek daug teminių akto parodų bei meninių kūniškumo interpretacijų.

Draugaujančių miestų – Pernu, Jelgavos ir Šiaulių – menininkų kūrybos paroda „Akt/Akts/Aktas“ susitelkia į šių miestų menininkų akto vaizdavimą savo kūryboje. Pernu menininkai Markas Toomastas, Indrekas Aija, Andresas Adamsonas, Alaras Raudoja daug metų savo įvairiapusėje kūryboje gilinasi į menines akto galimybes. Tai nestebina, nes Pernu miestas yra žinomas kaip meninė radikalių performansų ir provokuojančio nuogumo sostinė.

Jelgavos fotografas Eduardas Kapsa savo kūryboje nuosekliai puoselėja klasikinio akto meno galimybes, siekia tobulumo kurdamas elegantiškai choreografiškas kompozicijas. Šiaulius šį kartą atstovauja tapytojas Ričardas Garbačiauskas, kurio potėpis gražina kūnui jo medžiagiškumą, faktūrą. Tai itin būdinga Ričardo kuriamiems aktams. Jie gražūs ir baugūs vienu metu, kaip ir kūniška mūsų prigimtis.

Parodą aplankyti galite iki spalio 1 d. Primename, kad šeštadieniais Šiaulių dailės galerijoje su vaikais iki 16 metų kviečiame lankytis nemokamai!

Roberta Stonkutė