Šiaulių gatvių ir šaligatvių priežiūra žiemos metu: aukšto lygio priežiūros sąraše – 11 gatvių

GSK_8645
Šiauliai
BNS/Fotobankas nuotr.
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Iškritus pirmajam sniegui, Šiaulių miesto savivaldybės Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo poskyrio vedėja Toma Vilutienė pristatė, kaip bus valomos, barstomos ir prižiūrimos miesto gatvės ir šaligatviai.

Miesto šaligatviai suskirstyti į du priežiūros lygius

Šiaulių miesto gatvių ir šaligatvių valymo paslaugą ne pirmus metus teikia įmonė „Ecoservice“. Pasak poskyrio vedėjos, miesto šaligatviams yra nustatyti du kiek skirtingi priežiūros lygiai.

„Pirmas lygis yra nustatytas Aušros alėjai, Aušros takui, Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvarui, Vasario 16-osios gatvės šaligatviams, Dainų takui bei laiptams. Visos kitos teritorijos priskiriamos antrajam lygiui“, – vardijo T. Vilutienė.

Valymo prioritetas, pasak Savivaldybės atstovės, yra taikomas ir priėjimams prie pėsčiųjų perėjų. Prioritetinės zonos nuvalytos ir pabarstytos turi būti greičiau, nei antrojo lygio zonos.

„Jeigu snigti, pustyti pradėjo nuo 7 ryto iki 19 valandos vakaro, tuo laiku ir toliau sninga, pusto, tai ant dangos gali susidaryti ne storesnis kaip 3 centimetrų puraus ar prispausto sniego sluoksnis. Antrajame lygyje gali susidaryti ne storesnis kaip 5 centimetrų sluoksnis. Abiems lygiams valymą ir, esant poreikiui, barstymą, privalo pradėti nedelsiant ir pabaigti ne vėliau kaip per 6 valandas. Jei snigti ar pustyti pradėjo ar pabaigė kitu nei numatyta laiku, dangos pirmuoju lygiu turi būti nuvalytos iki 7 ryto darbo dienomis, o savaitgaliais ir švenčių dienomis – iki 9 valandos ryto. Antrojo lygio teritorijoms – darbo dienomis iki 8 valandos ryto, savaitgaliais ir švenčių dienomis iki 10 valandos ryto“, – tvarką aiškino Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo poskyrio vedėja.

Specialistė įvardija, kad esant lijundrai ar slidžiai dangai reagavimas turi būti dar greitesnis – pirmo lygio teritorijose pabarstyta turi būti ne vėliau kaip per 1 valandą, o antrojo lygio teritorijose – ne vėliau kaip per 3 valandas.

Vykdomas ir prevencinis barstymas, kuris turi būti atliekamas keletą valandų prieš prognozuojamą slidžią dangą.

Aukšto lygio priežiūros sąraše – miesto gatvės, kur didžiausias eismas

Skaičiuojama, kad Šiauliuose yra 285 kilometrai prižiūrimų gatvių. Gatvės, skirtingai nei šaligatviai, suskirstytos į 4 priežiūros lygius.

„Pirmojo, aukšto priežiūros lygio gatvės, kuriose visą parą turi būti geros eismo sąlygos. Tai yra, Architektų, Aukštabalio, Baltų, Dubijos, Gegužių, Karaliaučiaus, Pramonės, Serbentų, Tilžės, Vilniaus ir Žemaitės gatvės, jose yra intensyviausias eismas. Jos ir sningant, ir pustant yra valomos nuolat. Esant poreikiui – barstomos. Pilnai nuvalytos po snygio turi būti ne vėliau kaip per 5 valandas. Antras lygis yra vidutinis, geros eismo sąlygos turi būti nuo 5 valandų ryto iki vidurnakčio, tačiau galimas trumpalaikis, iki 2 valandų eismo nutrūkimas esant ypatingai sudėtingoms oro sąlygoms. Šiose gatvėse valymas ir barstymas taip pat vykdomas nuolatos. Pilnai nuvalytos ir pabarstytos jos turi būti ne vėliau kaip per 6 valandas“, – apie svarbiausių gatvių priežiūrą pasakojo T. Vilutienė.

Pasak specialistės, trečias gatvių lygis vadinamas pakankamu. Čia turi būti užtikrintas pravažiuojamumas, tačiau galimas iki 4 valandų eismo nutrūkimas dėl ypatingai sudėtingų eismo sąlygų. Šios gatvės valomas ne nuolat, o pilnai nuvalytos ir pabarstytos turėtų būti ne vėliau kaip per 8 valandas.

Paskutinis, ketvirtasis gatvių priežiūros lygis yra žemas, kur turi būti užtikrinamas pravažiuojamumas, tačiau nuvalytos gatvės turi būti per 10 valandų, o barstomos – pagal poreikį.

Specialistė sako, kad miesto gatves prižiūrinti įmonė žiemai yra pasiruošusi.

„Yra budintys darbuotojai, kurie seka informaciją, prognozes ir, esant poreikiui, siunčia valymo techniką į gatves“, – sako Toma Vilutienė.