PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 13 d. 11:42

Šiauliečiai žiaukčioja, o miesto „akys“ – aklos

Šiauliai

Šiau­lie­tis An­ta­nas Si­lius liūdną įrašą feis­bu­ke pa­rašė, kai pra­ėjo vos vie­nu mies­to par­ko ta­ku ir bal­to snie­go fo­ne su­skai­čia­vo net aš­tuo­nias „do­vanė­les“. („Etaplius“ ir A. Siliaus nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


167833

„Kol nuei­nu iki po­lik­li­ni­kos, ke­lis kar­tus žiauk­čio­ju. Na, kaip taip ga­li­ma? Va­di­na sa­ve my­lin­čiais šu­nis, bet iš tik­ro me­luo­ja. Jie ne­my­li nei šunų, nei žmo­nių“, – guodė­si į re­dak­ciją pa­skam­bi­nu­si šiau­lietė, ne­beap­si­ken­tu­si vaizdų gatvė­se. Nu­tir­pus snie­gui, pa­si­rodė tik­ro­ji šunų šei­mi­ninkų kultū­ra.

Viename parko take – aštuonios „dovanėlės“

„Etaplius“ sulaukė net kelių kantrybę dėl priterštų miesto gatvių ir parkų praradusių skaitytojų skambučių, o šiaulietis Antanas Silius feisbuke išsiūbavo rimtą diskusiją.

Vyras liūdną įrašą parašė, kai praėjo vos vienu miesto parko taku ir balto sniego fone suskaičiavo net aštuonias „dovanėles“. Atsiprašęs dėl fotografijos, kurią buvo priverstas parodyti, nes „tiesai reikia žiūrėti į akis (šiuo atveju į š...ą)“, teigė supratęs, kad dar jokiais kultūros laipteliais nepakilome.

„Ach, tas sniegas išdavikas... Savo baltame fone išryškino tikrąją tiesą. Praeidamas vienu parko taku, suskaičiavau aštuonias „dovanėles“ miestelėnams, kurie ateis pasidžiaugti pavasariniais žiedais. Ei, šuniukų mylėtojai! Negi visą savo meilę atiduodate savo augintiniui ir nė kruopelytės jos nebelieka gamtai, parkui, miestui, vaikams, savigarbai, žmogiškumui?“ – klausė jis.

Tačiau Antaną ne tiek vaizdai parke nuliūdino, kiek žmonės, komentavę jo įrašą. „Atrodo, pažįstu juos, žinau, ką jie gyvenime veikia, kultūringi, išsilavinę, o nemato nieko blogo. Rašo nesąmones, kad šunų ekskrementai tręšia pieveles. Rašo, kad lietus palis ir viskas išnyks. Nustebau, nesitikėjau tokios jų kultūros“, – atviravo šiaulietis.

Antanas sako manantis, kad ne grasinimas baudomis, jų didinimas, o žmonių švietimas ir socialinė reklama gali perauklėti visuomenę. Nes draudimų dabar ir taip labai daug, o gerų pavyzdžių – mažai.

„Neturi žmonės informacijos, kuo šunų ekskrementai blogai. Jei trąša, tai gal lai ir žmonės pievelėse viską palieka?“ – klausė jis.

1.jpg

Reikia sudaryti sąlygas šunų augintojams

Antanas kelia ir kitą problemą: o kas labiau kenkia aplinkai – šunų ekskrementai ar polietileno maišeliai jiems paimti, šunų vedžiojimo vietų trūkumas ar šiukšliadėžių specialiai ekskrementams nebuvimas?

„Buvo Vilniaus gatvėje kelios vietos, kur maišelių galėjai atsiplėšti. Bet supratau, kad tai buvo tik akcija. Gal miestui tai finansinė našta, nežinau. Parkuose tikrai privalo būti šiukšliadėžių šunų ekskrementams išmesti. Kol nėra šiukšliadėžių, nėra ko tikėtis, kad šiukšlių nesimėtys gatvėse. Pirmiausia reikia sudaryti sąlygas šunų augintojams“, – sakė jis, pridurdamas, kad parkuose, kur vaikai laksto, vartosi, šunų „dovanų“ tikrai neturėtų būti.

Šuo – tik egoizmui patenkinti?

Dar Antanas atviravo manantis, kad žmogus, nesurenkantis augintinių kakučių, tikrai myli savo šunį. „Jis labai šunį myli, bet kitų nemyli. Esu gyvenęs daugiabutyje, turėjau kaimynę, kuriai viskas blogai. Ji pykdavo dėl bet kokio bendrijos sprendimo, o šunį išleisdavo į pievelę tuštintis. Jei pasakydavai, kad susirinktų, aprėkdavo ir viskas. Žmonės susikoncentravę tik į save, savo interesus. Jie galvoja, kad aplinka jiems turi tarnauti, o ne jie aplinkai. Kad jie svarbiausi, kad svarbiausia patiems komfortiškai gyventi“, – sakė jis.

Pasak Antano, kaltas ir laikmetis, kurio problema – žmogus tolsta nuo žmogaus, piktėja, jaučiasi vienišas. Žmogus kuo toliau, tuo labiau rūpinasi tik savimi, galvoja, kad po jo – nors ir tvanas... Ir šunį turbūt laiko, nes tai dabar madinga, kad patenkintų savo egoizmą.

Problema ta, kad, įnikę į kompiuterio ekranus, visi praranda tikro, gyvo bendravimo įgūdžius. Troškimas bendrystės yra, bet kaip bendrauti su žmogumi gyvai, kaip jį apsikabinti – nėra supratimo.

„Su tuo susipyko, su tuo susipyko ir tapo vienišas. Todėl ir laiko namie šunį, kad, grįžęs iš darbo, gautų besąlyginę meilę, turėtų ką apsikabinti“, – svarsto vyras.

Pasipiktinimas – visoje šalyje

Pasipiktinimas šunų šeimininkų nekultūra kilęs visoje šalyje. Socialiniai tinklai lūžta nuo diskusijų, keiksmų, net akcijų. Dvi panevėžietės – Andrėja ir Dora, neapsikentusios vaizdų savo mieste, ekskrementus nufotografavo ir juokais surengė parodą feisbuke „Kakų paroda“. Panevėžietės nemalonius radinius „patobulino“ vandeniniais dažais – piešiniai ant sniego buvo sukurti, piešiant paveikslėlius greta paliktų šunų išmatų.

O Utenoje savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai per reidus miesto parkuose, pėsčiųjų takuose, kiemuose ir laukymėse įsitikino, kad minėtos vietos tikrai virtusios „minų“ laukais, kad šunų šeimininkai nesirūpina gyvenamąja aplinka ir tingi rinkti savo augintinių išmatas.

Kai informaciją perdavė įmonei, atsakingai už Utenos miesto tvarkymą, sulaukė pasipiktinusių gyventojų skundų, kad šunų ekskrementų pilna ne tik parkuose, pėsčiųjų takuose, bet ir miesto kapinėse.

Netvarkingiems gyventojams pagrasinta bauda iki 230 Eur ir priminta, kad ekskrementų rinkimas yra normalus ir būtinas veiksmas, kad palikti ekskrementai kenkia kitiems gyvūnams, žmonėms, aplinkai ir kad žmogus gali susirgti leptospiroze (gali apsikrėsti ir augintinis), toksokoroze (būdinga ilgai trunkanti ir atsinaujinanti ligos eiga).

Savivaldybė taip pat įspėjo, kad nesilaikantiems taisyklių gyvūnų šeimininkams gali būti taikoma administracinė atsakomybė nuo įspėjimo iki 2 300 Eur baudos su gyvūno konfiskavimu.

Pernai Utenos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius atliko 40 patikrinimų ir nustatė net 30 administracinių nusižengimų.

2.jpg