Šiauliečiai uždegė „Žalią šviesą gyvenimui“: minėta pasaulinė Psichikos sveikatos diena

20231010_181704_
Šiauliai
A. Rutkausko, Etaplius nuotr.
Ugnė Urbonė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Spalio 10 d. pasaulyje minima Psichikos sveikatos diena. Šiaulių miesto jaunimas šia proga buvo kviečiamas į renginį „Žalia šviesa gyvenimui su Žvelk giliau“, kuris skirtas atkreipti dėmesį į savo ir šalia esančių žmonių emocinę gerovę bei psichinės sveikatos svarbą.

Psichikos sveikata yra žmogaus emocinės gerovės pagrindas – įsitikinę renginio, subūrusio šiauliečius, organizatoriai. Lietuvai Europoje pirmaujant pagal savižudybių skaičių, kalbėti apie žmonių emocines problemas bei klaidingus visuomenės įsitikinimus ragino Šiaulių miesto organizacijos.

„Šios dienos renginys yra skirtas Jaunimo linijos iniciatyvai „Žalia šviesa gyvenimui“. Žalia šviesa norime išreikšti viltį, tikėjimą, gyvybę ir gyvenimą. Kartais psichikos sveikatos sunkumus patiriantiems žmonėms atrodo, kad gyvenime yra tik dvi spalvos – juoda ir pilka. Labai svarbu, kad žmonės kalbėtųsi apie savo vidinius išgyvenimus ir išdrįstų kreiptis emocinės bei psichologinės pagalbos ir ją priimtų“, – sakė psichikos sveikatos iniciatyvos „Žvelk giliau” koordinatorė Asta Ivoškienė.

Jaunimo ugdymo saviraiškos ir pilietiškumo organizacijos (JUSPO) direktoriaus Mindaugo Valantino teigimu, jauni žmonės ypač nelinkę dalytis patiriamais sunkumais, o mūsų šalies statistika tik įrodo, kad kalbėti apie emocinę sveikatą su jaunimu – būtina.

„80 proc. Lietuvos studentų patiria nerimą, o 1 iš 3 mokinių mokykloje patiria patyčias. Todėl labai svarbu su jaunimu kalbėti apie emocinę sveikatą ir stengtis užkirsti kelią šioms problemoms. Jaunas žmogus paprastai yra užsidaręs ir nori viską laikyti savyje, tačiau sprogus emocijų burbului, prasideda visos negerovės“, – sakė M. Valantinas.

Renginio metu šiauliečiai dalyvavo interaktyviose veiklose, kurios padėjo atpažinti visuomenėje vyraujančias stigmas – neigiamas nuostatas į psichikos sveikatos sunkumus ar sutrikimus patiriančius žmones bei jų artimuosius.

Pasak A. Ivoškienės, psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės mato ir girdi, kad visuomenė į juos reaguoja kaip į nepilnaverčius, todėl ir patys pradeda taip jautis, t. y. patys ima save stigmatizuoti kaip negalinčius, netikusius, nevertingus. Todėl užsisklendžia savyje, mieliau užsidaro namuose ir nesistengia integruotis bei išnaudoti karjeros galimybių.

Apie baimę pripažinti depresijos diagnozę ir spręsti savo psichikos sveikatos sunkumus kalbėjo „Žvelk giliau“ iniciatyvos psichikos sveikatos ambasadoriai. Šiaulietis Egidijus Jankauskas atviras – ligą neigė net tuomet, kai diagnozę jam patvirtino gydytojas psichiatras.

„Aš kovojau su alkoholio priklausomybės pasekmėmis – pykčio priepuoliais, depresija. Visuomet galvojau, kad depresija yra tinginių liga, tačiau ji mane užklupo tuomet, kai dirbau keliuose skirtinguose darbuose bei studijavau. Negalėjau tuo patikėti. Ne iš karto kreipiausi pagalbos į specialistus, nes pats turėjau įvairiausių nuostatų, nukreiptų prieš psichinius sunkumus patiriančius žmones. Dabar džiaugiuosi, kad pasitikėjau specialistais ir šiuo metu jaučiuosi gerai“, – sakė E. Jankauskas.

Susirinkę šiauliečiai buvo pakviesti į diskusiją „Ar lengva kalbėti apie psichikos sveikatą“, kurios metu atkreiptas dėmesys į klaidingas žmonių nuostatas apie psichinę sveikatą. Psichologė-psichoterapeutė Svaiga Beinorienė įvardijo, kokiais būdais žmonės gali padėti tiek sau, tiek artimiesiems, patiriantiems psichikos sveikatos sunkumų.

Plačiau apie renginį ir iniciatyvą „Žvelk giliau“, siekiančią ugdyti tolerantiškesnę Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas, – vaizdo įraše:

Renginio organizatoriai:

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras;
JUSPO (Jaunimo ugdymo, saviraiškos ir pilietiškumo organizacija);
VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras.

Reklama