Šiauliečiai šį sezoną už šildymą mokės mažiau?

full-shot-smiley-women-with-smartphone_23-2149395833
Šiauliai
Freepik.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

AB „Šiaulių energija“ šildymo sezoną pradėjo spalio 12 dieną. Kaip tikina finansų ir ekonomikos direktorė, laikinai vykdanti generalinio direktoriaus funkcijas Audronė Čepulienė, bendrovė yra visiškai pasiruošusi sezonui ir trukdžių kilti neturėtų. Mieste atliekami katilinių sujungimo darbai leis šilumos vartotojui pasiūlyti mažesnę kainą.

„Šiaulių energija“ ilgalaikiais fiksuotos kainos sandoriais įsigijo biokurą (apie 25 eurus už kilovatvalandę) ir biržos kaina pirko gamtines dujas (apie 40–50 eurų už kilovatvalandę). Praėjusiais metais kuro kainos buvo didesnės. Tikimasi, kad per šildymo sezoną kuras nebrangs ir vartotojai galės džiaugtis žemesnėmis šildymo kainomis.

Esant reikalui, „Šiaulių energija“ kaip dar vieną kuro rūšį gali naudoti mazutą. Jis, naudojamas kaip rezervinis šaltinis, šilumos tiekimą užtikrintų ne mažiau nei 15 dienų.

Šio sezono šildymo kaina priklausys nuo to, kaip keisis kuro kainos rinkoje ir koks bus šilumos poreikis, o jį nulemia lauko oro temperatūra. „Manome, kad šildymo sezonas galėtų būti 10–15 proc. pigesnis negu pernykštis. Pavyzdžiui, palyginus šių ir praėjusių metų lapkričio šildymo kainas, dabar kaina mažesnė 22,5 proc.“, – sako A. Čepulienė.

Lietuvoje pasipiktinimą sukėlęs „Energijos skirstymo operatorius“ elektros vartotojų permokos atvejis verčia svarstyti, ar tai kaip nors įtakos šilumos kainą. Visgi, ženklios įtakos tam A. Čepulienė nenumato. „Centralizuotai teikiamos šilumos gamybai didžiąja dalimi naudojama „Šiaulių energijos“ pagaminta elektros energija. Ji pigesnė, nes gaminama iš biokuro“, – sako ji.

Daugėjant renovuotų pastatų ir keičiantis vartojimo įpročiams, A. Čepulienė pastebi, kad šilumos energijos iššvaistoma mažiau, o centralizuotas šildymas išlieka konkurencingas. „Šiaulių energijos“ atstovės teigimu, vis pasigirsta kalbų, kad individualių namų gyventojai svarstantys keisti dujinį šildymą į centralizuotą.

Bendrovė įgyvendina vamzdyno atkarpų rekonstrukcijos darbus, kurių vykdymas išsitęsė iki rudens vidurio, pabaiga numatoma gruodžio pradžioje.

Bene svarbiausias projektas, kurį akcentuoja A. Čepulienė, yra Stumbro ir Papilės gatvių katilinių sujungimas su Pietinės katilinės sistema. Pastarojoje didžiąją energijos dalį sudaro biokuras, o mažesniosiose – dujos. Apjungus šias sistemas, padidėtų biokuro panaudojimas, elektros gamybos teikiama energija būtų išnaudojama efektyviau. Šie darbai etapais numatomi baigti iki 2024–2025 metų šildymo sezono.